Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 12 mar, 2019 | komentarze 2

Które banki oferują najtańsze kredyty hipoteczne?

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale nie masz wystarczających środków na jego bezpośredni zakup? W podobnej sytuacji jest większość ludzi. Rozwiązaniem problemu może być skorzystanie z oferty banku i zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jak spośród tylu ofert dostępnych na rynku wybrać tę najbardziej atrakcyjną? Gdzie znaleźć najtańszy kredyt?

Kredyt hipoteczny, w odróżnieniu od pożyczki, jest zawsze udzielany w konkretnym celu. Otrzymane środki można wykorzystać na zakup działki budowlanej, mieszkania (na rynku wtórnym i pierwotnym), kupno lub budowę domu. Można go także przeznaczyć na remont mieszkania lub lokalu na wynajem. Bank, w celu zabezpieczenia długu, bierze pod zastaw nieruchomość czyli ustanawia na niej hipotekę. Pożyczone pieniądze nigdy nie trafią na twoje konto – są od razu przekazywanie firmie lub osobie, która sprzedaje nieruchomość.

Z podjęciem kredytu hipotecznego często wiążą się dodatkowe koszty i dużo formalności. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto rozglądnąć się na rynku i przeanalizować dostępne opcje. Oferty banków różnią się wieloma elementami – wysokością oprocentowania, marżą, RRSO, prowizją itd. Możesz skorzystać z pomocy doświadczonego dorady finansowego lub prościej, wykorzystać darmowe narzędzia dostępne online – rankingi kredytów hipotecznych, porównywarki lub kalkulatory kredytowe. Zestawienie konkurencyjnych usług, dopasowane do kryteriów, które cię interesują, pozwoli ci szybko znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny.

pieniądze - Kupić czy nie? Oto jest pytanie!

W którym banku znajdziesz tani kredyt hipoteczny?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. W zależności od różnych opcji, na które się zdecydujesz, ta sama oferta może być bardziej lub mniej opłacalna. Nie wszystko zależy stricte zależy od banku. Jednym z takich parametrów jest okres kredytowania – im dłuższy, tym więcej zapłacisz za kredyt. Np. zadłużenie na 50 tysięcy złotych (oprocentowanie 7,5%) na 3 lata kosztuje 55 991,19 zł; ta sama kwota przy 10-letnim okresie spłaty będzie droższa o ok. 15 tysięcy złotych.

Krótszy okres kredytowania jest równoznaczny z wyższą kwotą raty. Sam musisz oszacować, czy będzie cię na nią stać i czy wysoka miesięczna opłata nie zachwieje twojego budżetu.

Innym czynnikiem, który wpływa na wysokość raty jest rodzaj oprocentowania. Oferty tańszych kredytów są często oparte na oprocentowaniu zmiennym, w skład którego wchodzi marża i stopa procentowa, po jakiej największe banki w Polsce pożyczają sobie pieniądze. Jej wahania na rynku mogą spowodować wzrost lub spadek wartości raty.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Na całkowity koszt kredytu hipotecznego wpływa wiele zmiennych. Oprócz podstawowych kwestii, takich jak wysokość zadłużenia i okres kredytowania, należy dokładnie sprawdzić opłaty związane z ubezpieczeniem nieruchomości, wysokość prowizji i opłaty przygotowawczej. Koszt kredytu jest również uzależniony od wakacji kredytowych (okresu, na który można zawiesić spłaty rat) i karencji, kiedy spłaca się wyłącznie odsetki.

Większość banków obniża oprocentowanie lub wysokość marży w zamian za korzystanie z innych produktów oferowanych przez instytucję. Poleca się dokładnie przeanalizować dodatkowe koszty związane np. z założeniem karty kredytowej, ponieważ – wbrew pozorom – nie zawsze jest to opłacalne i niekoniecznie wpłynie na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego.

Aby obliczyć orientacyjny koszt kredytu, warto skorzystać z kalkulatora kredytowego na stronie https://domkredytowy.pl. Darmowe narzędzie pomoże ci porównać kilka dostępnych ofert z różnych banków i wybrać tą najbardziej opłacalną.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

 • zmartwiony
  środa, 13 mar, 2019, 11:49:13 |

  Znak czasu – kupowanie mieszkań których nie ma, za pieniądze których nie posiadamy :/

  • mieszkanka
   czwartek, 14 mar, 2019, 22:36:53 |

   Trochę się nad tym zastanowić i faktycznie coś w tym jest…

Skomentuj