Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | piątek, 20 wrz, 2019 |

Kupiłeś samochód? Sprawdź, czy nie powinieneś zapłacić podatku!

Kupując samochód musimy się liczyć z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach powinniśmy zapłacić podatek od kupna samochodu.

Gdy kupujemy samochód powiększamy nasz majątek. Dlatego też podatek od kupna samochodu zwany jest częstokroć podatkiem od wzbogacenia. Prawidłowa nazwa tego podatku to podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). PCC to podatek pobierany od niektórych umów, na przykład umowy sprzedaży, umowy pożyczki czy darowizny.

Kiedy należy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Jak wynika z treści artykułu “Podatek od kupna samochodu. Kiedy należy go zapłacić? Sprawdź, co musisz wiedzieć!”, konieczność uiszczenia PCC uwarunkowana jest kilkoma czynnikami:

  • czy samochód jest nowy, czy używany;
  • czy samochód został zakupiony na fakturę, czy też nie;
  • czy zakup auta odbył się w kraju, czy za granicą;
  • jaką wartość ma pojazd.

Podatek od kupna samochodu zapłacimy, gdy nabędziemy auto używane, którego sprzedawcą jest osoba prywatna (transakcja odbywa się bez faktury).

Unikniemy natomiast konieczności zapłacenia podatku PCC w następujących sytuacjach:

  • kupimy nowy samochód w salonie (podatek VAT wliczony jest w cenę);
  • sprzedawca wystawi nam fakturę VAT;
  • transakcja odbyła się poza granicami Polski;
  • wartość zakupionego samochodu nie przekracza 1000 zł.

Ponadto z podatku za kupno samochodu, jeśli pojazd jest zakupiony na własny użytek, zwolnieni są niepełnosprawni, którzy mają:

  • orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od schorzenia);
  • orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu

kupno samochodu

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

W przypadku zakupu samochodu, podatek PCC wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. PCC należy uiścić w przeciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna. Kwotę podatku możemy wpłacić w kasie urzędu skarbowego lub wysłać przelewem.

Złożeniu odpowiedniej deklaracji podatkowej służy formularz PCC-3. Jeśli natomiast samochód ma kilku współwłaścicieli, należy wypełnić formularz PCC-3/A. Formularze możemy znaleźć w urzędzie skarbowym bądź pobrać z internetu. Z kolei po wypełnieniu formularza, deklarację powinniśmy złożyć w punkcie obsługi urzędu skarbowego lub wysłać drogą elektroniczną.

Co się stanie, jeśli zaniżymy kwotę PCC?

Jak już wspomniano, kwota podatku od kupna samochodu wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. Natomiast w przypadku, gdy wartość auta nie przekracza 1000 zł nie ma w ogóle obowiązku zapłacenia PCC. Czy zatem możemy podać niższą wartość samochodu, aby w konsekwencji obniżyć wysokość podatku lub całkowicie znieść konieczność wniesienia daniny?

Niestety, wartość samochodu, którą wpiszemy w formularzu PCC-3 jest sprawdzana przez pracowników urzędu skarbowego. Urzędnicy skarbówki porównują kwotę wprowadzoną przez podatnika z wartościami, które widnieją w tabelach statystycznych. Jeśli pracownik US uzna, że zaniżyliśmy wartość pojazdu, aby zapłacić mniejszy podatek, wówczas może nakazać nam dopłacić brakującą kwotę podatku wraz z odsetkami.

Wprowadzając w formularzu wartość pojazdu należy więc sugerować się cenami panującymi na rynku. Powinniśmy uwzględnić ceny rynkowe, zwracając uwagę na miejscowość i czas dokonania zakupu samochodu. Nawet jeśli nasze auto kosztowało znacznie mniej niż średnie ceny podobnych egzemplarzy tego samego modelu i marki, wpisujemy wartość rynkową.

-Jedyną sytuacją, w której wartość samochodu może znacząco odbiegać od wartości rynkowej jest uszkodzenie auta. Należy jednak przedstawić dokumentację – najlepiej kosztorys naprawy i zdjęcia – które udowodnią pracownikowi urzędu skarbowego, że wartość pojazdu faktycznie różni się od wartości obowiązującej na rynku – zauważa ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl.

Co zrobić, jeśli nie zgadzamy się z wyceną naszego samochodu zaproponowaną przez urząd skarbowy? Od decyzji pracownika skarbówki mamy prawo się odwołać. Wówczas sprawą zajmie się rzeczoznawca, który dokona wyceny. Jednak jeżeli zgodnie z ustaleniami eksperta, kwota, którą wprowadziliśmy w formularzu PCC-3 jest zaniżona o minimum 33%, wówczas zostaniemy zobowiązani do opłacenia kosztów analizy rzeczoznawczej.

Co się stanie, jeśli nie zapłacimy PCC w terminie?

Jeśli nie uiścimy podatku od kupna samochodu w przeciągu 14 dni od dokonania zakupu, narażamy się na karę za wykroczenie skarbowe, a nawet przestępstwo skarbowe. Kara za opóźnienia waha się od 168 do 33 600 zł. Istnieje jednak sposób na udobruchanie pracowników urzędu skarbowego. W sytuacji opóźnień w zapłacie podatku PCC, należy złożyć specjalne oświadczenie, tzw. czynny żal. Urzędnicy mogą łagodniej spojrzeć na winowajcę, gdy samodzielnie przyzna się do winy.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj