Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 5 kwi, 2019 | komentarzy 19

List otwarty Rady Rodziców SP2 w Puszczykowie

Publikujemy list otwarty Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie w sprawie sprzeciwu radnej RM Marii Michałowskiej wobec spotkania puszczykowskich dzieci z biskupem.

Przypominamy: W liście do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Elżbiety Leszczyńskiej radna Rady Miasta Puszczykowa, Maria Michałowska wyraziła sprzeciw wobec spotkania uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z biskupem Zdzisławem Fortuniakiem, przedstawicielem kościoła rzymskokatolickiego. Wczoraj otrzymaliśmy na naszą skrzynkę redakcyjną list otwarty Rady Rodziców SP2 w związku z tą sytuacją.

List otwarty Rady Rodziców

Pełna treść listu: tutaj.

Rada Rodziców -list otwarty

Li st otwarty Rady Rodziców SP2 w Puszczykowie – kliknij i przeczytaj pełną treść w pdf

Treść listu:

Szanowni Państwo,
Maria Michałowska – Radna Miasta Puszczykowa
Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty
Andrzej Balcerek – Burmistrz Miasta Puszczykowa
Tomasz Potocki – Przewodniczący Rady Miasta Puszczyk owa

LIST OTWARTY w sprawie interpelacji Radnej Miasta Puszczykowa Marii Michałowskiej

W imieniu Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Puszczykowie, w powołaniu na art. 84 ust. 1 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r., chcemy wyrazić naszą opinię dotyczącą interpelacji Radnej Miasta Puszczykowa pani Marii Michałowskiej, w sprawie planowanej w naszej szkole wizyty biskupa Zdzisława Fortuniaka.

Stwierdzamy, że sytuacja opisana została zniekształcona i w rażąco krzywdzący sposób przedstawia obraz naszej szkoły. Jesteśmy zaniepokojeni, że w takiej formie ingeruje się w statutowe kompetencje szkoły oraz rady rodziców.

W związku z powyższym, wyrażamy stanowczy protest wobec formy interwencji Radnej Miasta Puszczykowa Marii Michałowskiej. Ubolewamy nad faktem, że radna nie wyjaśniła swoich wątpliwości w związku z planowaną wizytą biskupa ani z dyrekcją naszej szkoły, ani z radą rodziców i podjęła interwencję w oparciu o niezweryfikowane informacje.

Faktem jest, iż w dniu 26 marca br. w ramach wizytacji Parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Puszczykowie, biskup jako zwierzchnik Kościoła Rzymskokatolickiego miał odbyć spotkanie z dyrekcją i nauczycielami oraz z uczniami klas III uczęszczającymi na lekcje religii i przygotowującymi się do pierwszej komunii św. (98% dzieci uczestniczy w tych zajęciach). Rodzice nie podpisywali dodatkowych zgód, ponieważ już wcześniej zadeklarowali udział swoich dzieci w lekcjach religii.

Wizyta biskupa w żaden sposób nie zakłóciłaby pracy szkoły oraz realizacji procesu dydaktycznego. Całość pobytu gościa na terenie szkoły miała trwać około godziny. Ostatecznie odwiedziny biskupa w szkole zostały odwołane.

Pragniemy podkreślić, że lekcje religii w naszej szkole są zorganizowane zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. To rodzice decydują, czy ich dzieci biorą udział wyłącznie w lekcjach religii lub etyki, czy też uczęszczają na zajęcia z obu przedmiotów. W ramach lekcji etyki uczniowie naszej szkoły odbyli spotkanie z poznańskim imamem oraz mieli możliwość zwiedzania meczetu. Uczniowie uczestniczyli również w spotkaniu z rabinem i byli w synagodze. To wskazuje, że szkoła jest otwarta na spotkania z osobami reprezentującymi inne religie i kultury. Za rzucanie naszej szkole działań gloryfikujących członków Kościoła katolickiego uważamy za krzywdzącą insynuację i nadużycie.

W naszej szkole realizowany jest Program wychowawczo-profilaktyczny uchwalony przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną, w ramach którego wśród uczniów kształtowane są m.in. postawy oparte na tolerancji i równości oraz szacunku wobec różnorodności, przeciwdziałania dyskryminacji wyznaniowej, społecznej, światopoglądowej, dot. orientacji seksualnej i in. (Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny w Szkole Podstawowej nr 2 w Puszczykowie no rok szkolny 2018/2019). Nauczyciele szkoły dbają nie tylko o realizację programu, ale reagują na wszelkie sygnały dotyczące wykluczenia czy dyskryminacji uczniów, niezależnie od przyczyn, na wszystkich etapach edukacji.

Chcemy wyraźnie podkreślić, że artykuły Konstytucji RP z 1997 r. przywołane w interpelacji są z należytą starannością przestrzegane w naszej społeczności szkolnej, zarówno przez nauczycieli, uczniów, jak i rodziców. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii (art. 53 ust. 1), która obejmuje m.in. prawo do publicznego uzewnętrzniania religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie (art. 53 ust. 2). Prawo to nie jest ograniczone jedynie do określonych miejsc, np. kościołów. Stąd też można je wykonywać w każdym miejscu publicznym, również w szkole. Władze publiczne zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym (art. 25 ust. 2). Władze szkoły publicznej mieszczą się w pojęciu „władz publicznych”, dlatego, w odniesieniu do przekonań religijnych, zasada ta polega na zapewnieniu pełnej swobody w wyborze i praktykowaniu religii przez obywateli oraz niepodejmowaniu jakichkolwiek działań władczych ze względu na ich wyznanie.

Ponadto, Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 września 2013 r. (sygn. akt II CSK 1/13) stwierdził, że osoba, która deklaruje się jako niewierząca, nie może oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnymi, bo byłoby to równoznaczne z ograniczeniem swobody sumienia osób wierzących. Stąd też dyskryminujące próby uniemożliwienia spotkania z biskupem w ramach lekcji religii, stanowią jawne pogwałcenie obowiązującego w Polsce prawa, sprzeciwiają się zadaniom nałożonym na publiczny system oświaty oraz są zaprzeczeniem obowiązku wychowywania uczniów w duchu tolerancji i szacunku.

Jak o Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Puszczykowie chcielibyśmy, aby wszelkie kwestie związane z naszą szkołą rozwiązywane były przez konstruktywny dialog, do którego zapraszamy zarówno nauczycieli, dyrekcję szkoły, rodziców oraz przedstawicieli władzy.

Joanna Tokarska
Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Puszczykowie

Do wiadomości:
1. Beata Cierzniak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie
2. Przemysław Budzyński – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Puszczykowie
3. Jan Grabkowski – Starosta Poznański
4. Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej
5. Zdzisław Fortuniak – Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Poznańskiej

treść niniejszego listu otwartego przyjęto uchwałą Rady Rodziców z dnia 01.04.2019r. przy 20 głosach za i 1 wstrzymującym się

Powstanie Wielkopolskie - mural na ścianie SP2 w Puszczykowie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Puszczykowie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (19)

 • Joar
  piątek, 5 kwi, 2019, 10:47:08 |

  Dziękuję za głos rozsądku! Gratulacje RR!

 • Gorky
  piątek, 5 kwi, 2019, 11:02:16 |

  Świetnie wyjaśnione, moim zdaniem, trafia w punkt. Może da nauczkę na przyszłość następnym radnym, którzy będą sobie chcieli robić czarny PR żeby tylko zaistnieć.

 • Misiu
  piątek, 5 kwi, 2019, 11:03:04 |

  Tak…. pchajcie dzieciaki w łapy pedofili… a poźniej będzie płacz i złamane życie – ładny mi głos rozsądku – zabobonnego

  • zażenowany
   poniedziałek, 8 kwi, 2019, 9:21:43 |

   O tak w rękach tych najliczniejszych są codziennie idąc do szkoły. Ze statystyk wynika że na 100 pedofili 1 jest ksiądz a 80 trenerów szkolnych i klubowych. Brawo znajomości tematu!

   • Misiu
    poniedziałek, 8 kwi, 2019, 11:05:16 |

    Tylko że „tych innych” normalnie ściga policja a ksiądz w najgorszym wypadku zmieni parafię

 • mieszkaniec
  piątek, 5 kwi, 2019, 11:24:20 |

  Widać radna miała jednak rację, skoro rada rodziców tak bardzo broni swojej decyzji. Gdyby było inaczej – po prostu zostałoby to przemilczane. W sumie większość zdążyła już zapomnieć i interpelacji radnej, o artykule na tej stronie. A tu bach – znowu od nowa, tym razem bardzo aktywnie i mocno broni się rada rodziców. A powoływanie się na konstytucję, na program lekcji etyki itp dla mnie jest próbą wybielenia się w oczach czytelników. Co najczęściej jest przykrywką to niezbyt przemyślanej decyzji która była początkiem całej tej „afery”.

 • Gość
  piątek, 5 kwi, 2019, 14:04:42 |

  Do spotkań z klerem są koscioły a nieszkły nawiedzoni rodzice

 • Gościówa
  piątek, 5 kwi, 2019, 14:43:58 |

  @Gość – naucz się pisać

 • A.
  piątek, 5 kwi, 2019, 16:55:35 |

  Ten wiernopoddanczy list Rady Rodzicow to jest po prostu wstyd. Ci ludzie kompletnie nie rozumieja czym jest panstwo swieckie jakim jestesmy. Wstyd wiocha i zenada.

  • Gość
   wtorek, 9 kwi, 2019, 16:48:47 |

   To tzw. „państwo świeckie” związane jest konkordatem – podpisanym niemalże potajemnie i szybciutko z błogosłąwieństwem waszego umiłowanego Bolesława Wałęsy , gdy nielegalnie przedłużył rządy błogosławionej Hanny S. Ale o tym to już się nie pamięta , hę?

 • At.
  piątek, 5 kwi, 2019, 20:48:21 |

  Cóż – odwołując się do praw wynikających z konstytucji – rr podreśla, jak bardzo łamie się prawa osób bombardowane religią w sferze publicznej (lekcje religii w kościele – bardzo proszę). Podziwiam ową radną. I zgadzam się – ten list to wstyd!

 • Obserwator
  piątek, 5 kwi, 2019, 21:22:20 |

  Pani szefowej rady rodz. Proponuje aby z tą samą zaciekłością z jaką broni religii zajęła się wspoaganiem edukacji dzieci w zakresie matematyki i polskiego. A na poważnie to ten list trąci umysłowym średniowieczem.

 • Polak Mały
  piątek, 5 kwi, 2019, 22:46:24 |

  Szczyt hipokryzji rady i tyle. „Władze publiczne zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym” – czy wieszanie w szkołach wizerunku ukrzyżowanego Jezusa jest przykładem bezstronności? (swoją drogą biblia zakazuje czczenia symboli traktując to jako bałwochwalstwo) To jawna indoktrynacja i narzucanie jedynej słusznej wersji wierzeń – podobnie jak przygotowanie do pierwszej komunii świętej w szkole – już widzę jak dzieci ateistów nie podlegają ostracyzmowi bo należą do mniejszości i odznaczają się na tle grupy –
  może będziemy celebrować bar micwę? Czy w okresach przedświątecznych jednostki oświatowe nie są przesiąknięte kulturą religii katolickiej? A owszem.
  Założenie, że szkoła faworyzuje religię katolicką jest jak najbardziej trafione i nic tego nie zmieni, nawet przesiąknięty obłudą list rady rodziców! Twierdzenie, że na zajęciach etyki dzieci miały kontakt z judaizmem czy islamem potwierdza jedynie, że szkolnictwo nie ma pomysłu na ten przedmiot i zapycha go inną religią – jakby dzieci ateistów w zamian religii katolickiej wymagały innej zastępczej.
  Wyrazy wielkiego szacunku dla Pani Radnej za zwrócenie uwagi na istotny problem tak niewygodny dla niektórych środowisk. Nawet jeśli milion ludzi myśli jednakowo, nie zawsze oznacza, że mają rację – czas skończyć z zabobonami i gusłami w szkołach.

  • Gość
   wtorek, 9 kwi, 2019, 16:50:01 |

   To tzw. “państwo świeckie” związane jest konkordatem – podpisanym niemalże potajemnie i szybciutko z błogosławieństwem waszego umiłowanego Bolesława Wałęsy , gdy nielegalnie przedłużył rządy błogosławionej Hanny S. Ale o tym to już się nie pamięta , hę? Podziękuj OTUA, może doceni

 • Judasz
  sobota, 6 kwi, 2019, 22:45:23 |

  Pani radna roznosiła Strażnicę po do domach w zeszla sobote

 • mieszkanka
  niedziela, 7 kwi, 2019, 9:50:22 |

  Kościół łapkami swoich wiernopoddańczych szafarzy i lektorów, toruje władzę mocno prawicowym odłamom PIS. Przykładem jest to, co dzieje się, a właściwie stało sie w Mosinie, gdzie grupa kolesi w sukienkach podstępem i bez skrupułów zajęła magistrat. Oficjele mosińskiego kościóła tego nie komentują, ale wiadomo jest, co w trawie piszczy… Mosiński lektor zawiesił sobie miecz rycerski sznurkiem przy albie w przekonaniu spełniania dziejowej misji najbardziej sprawiedliwego. Spryciarz zwiódł wszystki wokół: swego pryncypała, który nieświadom zagrożenia i ufny w zawarte umowy utorował mu drogę, radnych miejskiej rady mosińskiej, a przede wszystkim wyborców.
  Bajka w sam raz na nadchodzace święto. Wilk odziany w owczą skórę udaje baranka…
  Podobnie jak zdrowo myślący ludzie w Puszczykowie uważam, że miejsce kościoła jest w kościele.

 • Marek
  niedziela, 7 kwi, 2019, 11:45:28 |

  Ja temu gosciowi w bialym chalacie ze sznurkami reki juz dawno nie podaje.

 • Marek
  poniedziałek, 8 kwi, 2019, 9:28:30 |

  Według mnie to nie jest dobry temat dla Gazety Mosińsko Puszczykowskiej. Brukowa dyskusja. Są poważniejsze tematy do roztrząsania. Robi się tylko niepotrzebny kwas z propozycji kogoś niedokształconego i zakompleksionego szukającego rozgłosu i bezpłatnej reklamy bo nie mającego pomysłu na rządzenie Puszczykowem. Na szczęście nie ma to wpływy na decyzję szkoły. Nie życzę sobie by ktoś taki decydował o tym co jest dla mojego dziecka najlepsze. Wstyd

 • Gość
  poniedziałek, 8 kwi, 2019, 9:30:20 |

  Jakaś paranoja, mniejszość decyduje o większości

Skomentuj