Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Willma | wtorek, 9 lip, 2019 | komentarze 2

Modrakowe lekarstwo

Niniejszy odcinek ziołowego kącika poświęcam modrakowej roślinie, którą każdy z nas kojarzy z polami, na których rośnie zboże. Niebieskie kwiaty zdobią zagony swoim wyjątkowo pięknym niebieskim kolorem. Oczywiście chodzi o chabry bławatki (łac. Centaurea cyanus) zwane również modrakami, bławatkami i modrzeńcami.

Chabry bławatki

Jak w przypadku innych roślin opisywanych we wcześniejszych artykułach, nie każdy zdaje sobie sprawę, że to również roślina lecznicza. Surowcem zielarskim są fachowo nazwane kwiaty języczkowate koszyczka kwiatowego, potocznie zwane płatkami. Zbioru dokonujemy na początku kwitnienia ścinając kwiaty, a następnie wyskubując płatki. Nie należy wyrywać środkowych kwiatów rurkowatych, gdyż nie stanowią one surowca. Należy natomiast uważać by nie zgnieść wyskubywanych płatków, jak również by nie zbierać kwiatów wyblakłych. Wyskubane kwiaty przenosimy niezwłocznie do suszenia, które powinno trwać dwa dni. Możemy korzystać z suszarek powietrznych, ale jeśli dni są słoneczne i suche możemy je rozłożyć cienką warstwą na papierze. Wysuszone płatki powinny zachować intensywną barwę, a przechowujemy je w szczelnych i ciemnych opakowaniach, jak na przykład trójwarstwowe torby papierowe, w zacienionym i suchym pomieszczeniu. Kwiaty, które straciły barwę, straciły również swoje działanie.

 

Bławatek zawiera cyjaninę, pyralgonienę (glikozydy antocyjanowe), związki gorzkie, flawonoidy, garbniki, śluzy, sole mineralne (mangan i potas) oraz witaminę C.

Kwiat bławatka ma działanie moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Stosowany wewnętrznie jest łagodnym lekiem moczopędnym, dezynfekującym drogi moczowe. Natomiast zewnętrznie używany jest do okładów i przemywań oczu w przypadku zapalenia spojówek, zapalenia brzegów powiek, łzawienia oraz zmęczonych oczu, a także do płukanek do włosów w przypadku łupieżu i łojotokowym zapaleniu skóry oraz do kąpieli w wannie, w przypadku grzybicy i stanów zapalnych skóry.

Modrakowe lekarstwo

A teraz przepisy.

Napar w bławatka

Jedną łyżkę suszonych płatków zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy na 15 minut pod przykryciem, po tym czasie przecedzamy i pijemy po pół szklanki dwa razy dziennie. Napar stosujemy w przypadku chorób zapalnych nerek i dróg moczowych, którym towarzyszy skąpomocz, a także w początkach utraty wzroku. Naparem można również stosować do okładów na oczy, a także do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Jeśli chcemy by działanie okładów na oczy było wzmocnione, wtedy do płatków modraka możemy dodać łyżeczkę świetlika.

Nalewka ze świeżych płatków bławatka

Do szklanego słoja wkładamy 5 łyżek świeżych płatków, zalewamy 0,5 l wódki 40 % (najlepiej zrobionej ze spirytusu) i odstawiamy na 7-10 dni w suche, ciepłe, ale zacienione miejsce. Po tym czasie wszystko filtrujemy i przelewamy do czystej butelki. Nalewkę ma działanie przeciwzapalne, moczopędne i przeciwalergiczne, a stosujemy ją trzy razy dziennie po łyżce.

Płukanka do włosów z bławatka

Zalewamy 7 łyżek płatków szklanką wrzątku, ostawiamy na 15 minut pod przykryciem, następnie przecedzamy. Płukanką płuczemy włosy po umyciu i nie spłukujemy. Stosujemy w przypadku łupieżu i łojotokowym zapaleniu skóry.

Kąpiel bławatkowa

Sporą garść płatków modraka zalewamy litrem wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 20 minut, następnie przecedzamy i wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać przynajmniej 20 minut, a stosujemy ją w przypadku grzybicy skóry i stanach zapalnych skóry.

Syrop bławatkowy

Zagotowujemy 2 szklanki wody ze szklanką cukru. Do słoja wkładamy 10 łyżek świeżych płatków modraka i zalewamy ostudzonym syropem. Słój zamykamy i wystawiamy na słońce na 7 dni. Po tym czasie syrop przecedzamy i przelewamy do butelek. Syrop przechowujemy w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Syrop oprócz tego, że smakuje wyśmienicie, to dodatkowo zawiera między innymi pektyny, sole mineralne, witaminę C, antocyjany, flawonoidy, kwas foliowy, sole potasowe oraz wapń. Syrop pijemy rozcieńczony z wodą.

Modrakowe lekarstwo

Zbieranie płatków na materiał leczniczy jest pracochłonne i czasochłonne, ale na prawdę warto poświęcić swój czas zamiast siedzieć przed telewizorem. Dzięki temu nie tylko zyskamy wartościowe zioło lecznicze czy materiał na pyszny syrop, ale cały czas będziemy na świeżym powietrzu, a to zawsze się opłaca. Kiedy pierwszy raz zebrałam modraki, nie mogłam nacieszyć oczu widokiem cudnie niebieskich płatków. A kiedy po raz pierwszy zrobiłam syrop, nie mogłam nacieszyć się jego czerwono-różową barwą, a przede wszystkim smakiem. Zatem nie ma co zwlekać, koszyki w dłoń i po modraki.

Pozdrawiam Państwa chabrowo-bławatkowo-modrakowo

Willma

Napisano przez Willma opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (2)

 • Gość
  czwartek, 18 lip, 2019, 11:37:27 |

  Moim zdaniem jedyny minus tego syropu jest taki, że nie wytrzymuje on za długo. Po 9 dniach przechowywania w lodówce niestety już nie nadaje się do picia.

 • Willma
  czwartek, 18 lip, 2019, 12:02:14 |

  To niestety prawda, że syrop nie jest trwały. Ale i tak warto, bo smakuje wyśmienicie.
  Pozdrawiam

Skomentuj