T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Materiały partnera | środa, 30 sty, 2019 | 1 Komentarz

Na co uważać szukając pożyczki?

Choć pożyczanie pieniędzy poza bankiem jest dziś dużo bezpieczniejsze niż kiedyś, nadal nie możesz wykluczyć, że trafisz na nieuczciwą firmę lub oszusta. Jak tego uniknąć?

Jeszcze kilka lat temu firmy działające w sektorze pozabankowym miały fatalną opinię wśród konsumentów. Złą sławę zawdzięczały nieetycznym, a często też pozostającym na granicy prawa praktykom takim jak rolowanie pożyczek, naliczanie kosztów niewymienionych w umowie czy lichwiarskie oprocentowanie. Nie powinno więc dziwić, że chwilówki były traktowane jako ostatnia deska ratunku dla klientów, którzy nie mogą liczyć na przyznanie kredytu.

Ostatnie lata w branży pożyczkowej przyniosły jednak wielkie zmiany. Wejście na polski rynek zagranicznych graczy i wprowadzenie tzw. Ustawy antylichwiarskiej znacznie poprawiły standardy obowiązujące w sektorze pozabankowym. Mimo tego nadal nie brakuje oszustów chcących wzbogacić się kosztem klientów poszukujących pożyczki. Jak się przed nimi obronić?

Korzystaj z porównywarek

Internetowe porównywarki to nie tylko sposób na znalezienie najtańszych ofert, ale też uniknięcie podpisania umowy z nieuczciwym pożyczkodawcą. Po pierwsze dlatego, że do baz tych aplikacji trafiają tylko zweryfikowane oferty, pochodzące od sprawdzonych, działających w legalny i etyczny sposób firm. Jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku w jednej z nich, zostaniesz przekierowany na jej prawdziwą stronę www, co pozwoli ci uniknąć wyłudzenia danych osobowych (więcej na ten temat opowiemy za moment).

Porównywarki dostarczają informacji, które są kluczowe dla uniknięcia nieuczciwych i nieopłacalnych ofert. Analizując szczegóły oferty, szczególną uwagę zwróć na wysokość karnych odsetek za opóźnienia w spłacie i opłaty przedłużającej, a także to, czy firma przesyła płatne monity. Ważna jest też wysokość opłaty weryfikacyjnej. W dobrych firmach nie powinna być większa niż 1 złoty.

Sprawdzaj opinie klientów

Cennym źródłem wiedzy na temat standardów obsługi klienta danej firmy są opinie osób, które wcześniej skorzystały z jej oferty. To kolejny argument za tym, by skorzystać z porównywarki. Portale tego typu pozwalają użytkownikom na publikacje opinii dotyczących danej firmy, w których mogą podzielić się zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi odczuciami. Dzięki nim unikniesz na przykład wypełnienia wniosku na stronie, która nie jest prawidłowo zabezpieczona.

Porównywarki publikują też szczegółowe informacje na temat pożyczkodawców, często pisane przez profesjonalnych doradców finansowych. Ich uważna lektura pozwoli ci dowiedzieć, ile rzeczywiście oddasz pożyczkodawcy i jak wygląda procedura wypełnienia wniosku.

Uwaga na scammerów

Rosnąca popularność chwilówek przyciąga oszustów. Ich łupem mogą stać się zarówno twoje pieniądze, jak i dane osobowe. W pierwszym przypadku przestępcy najczęściej próbują nakłonić swoje ofiary do przesłania SMS-a premium mającego pokryć koszty manipulacyjne lub wykonania przelewu weryfikacyjnego na stosunkowo dużą kwotę.

By wyłudzić dane, scammerzy tworzą zaś strony www do złudzenia przypominające te prowadzone przez firmy pożyczkowe. W ten sposób nakłaniają klienta do wypełnienia formularza swoimi danymi osobowymi. Pozyskane w ten sposób informacje mogą potem wykorzystać na przykład do wzięcia „na jego konta” pożyczki.

Przy tworzeniu artykułu współpracowaliśmy z portalem www.czerwona-skarbonka.pl/

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (1)

  • czwartek, 16 maj, 2019, 14:06:59 |

    Cennym źródłem wiedzy na temat bezpieczeństwa i obsługi klienta danej firmy pożyczkowej są opinie osób, które wcześniej skorzystały z danej oferty.

Skomentuj