Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 1 lut, 2019 | komentarzy 5

Pomarańczowe dobrodziejstwo z ogrodu

Kolejny odcinek chciałabym poświęcić popularnej ogrodowej roślinie, jaką jest nagietek. Piszę o tym już teraz zimą, żeby zachęcić tych Państwa, którzy jeszcze nie mają tego kwiatka w ogrodzie, do zakupienia nasion i wysiania wiosną na rabatce.

Nagietek lekarski – zioła wśród nas

Nagietek lekarski (łac. CALENDULA OFFICINALIS) znany jest również pod nazwami: paznokietki, stulik oraz miesięcznica. Kupując nasiona proszę pamiętać, by zakupić nagietki w kolorze pomarańczowym, bo te mają najwięcej właściwości leczniczych. Raz zasiane nagietki, będą nas radować co roku, ponieważ łatwo się rozsiewają.

suszony nagietek lekarski

suszony nagietek lekarski

Właściwości lecznicze

Oprócz właściwości leczniczych, o których mowa poniżej, zachęcam do dodawania płatków tego kwiatka do sałatek, masła ziołowego oraz do kwiatowych mieszanek herbacianych.

Nagietek to roślina rosnąca do wysokości 50 cm, pokryta lepkimi włoskami i gruczołami wydzielniczymi, która ma specyficzny zapach. Przez to podczas dokonywania zbiorów, nasze palce będą lepkie. Stulik kwitnie od czerwca do jesieni i w tym czasie dokonujemy jego zbioru. Surowcem leczniczym są całe koszyczki kwiatowe lub same płatki. Materiał leczniczy pozyskujemy systematycznie w miarę zakwitania rośliny, zawsze w słoneczny, suchy dzień. W celu uzyskania płatków, obcinamy całe kwiaty, a następnie wyskubujemy płatki i suszymy rozłożone cienką warstwą na papierze lub płótnie w przewiewnym i suchym miejscu. Natomiast koszyczki kwiatowe przed suszeniem pozbawiamy szypułek i przenosimy do suszenia. Wysuszony surowiec powinien zachować pomarańczową barwę.

Kwiaty nagietka zawierają alkohole i saponiny triterpenowe, karotenoidy, sterole, flawonoidy, olejek eteryczny, kumaryny, kwasy organiczne, policetyleny, gorycze, żywice, sole mineralne, witaminę C, związki śluzowe.

Zastosowanie nagietka

Nagietek, to zioło uniwersalne, które działa przeciwzapalnie, grzybobójczo, bakteriobójczo, a także przyśpiesza gojenie ran (nawet odleżynowych), wzmacnia odporność organizmu na stres, pobudza pracę wątroby, zwiększa wydalanie moczu, usuwa zbędne produkty przemiany materii z organizmu, działa przeciwwrzodowo na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Oprócz tego nagietek hamuje rozwój nowotworów, wzmacnia serce i siły obronne organizmu, spowalnia tętno, obniża ciśnienie, wzmacnia wątrobę, leczy dolegliwości żołądka, śledziony, jelit, podbrzusza i dróg żółciowych. Kwiat miesięcznicy używany do irygacji leczy nadżerkę macicy, a także stany zapalne dróg rodnych, natomiast maść pomaga w leczeniu wrzodziejących żylaków, egzemach i grzybicy.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Czyż ta roślina nie zasługuje na miejsce na naszych ogrodach? ABSOLUTNIE TAK! Ponieważ bez konieczności szukania w naturalnym środowisku, mamy możliwość stałego dostępu do leczniczego zioła. Nie musimy długo szukać, wystarczy wyjść na ogród z sekatorem i koszykiem. Biorąc pod uwagę jak trudno znaleźć i zebrać niektóre zioła, nagietek jest luksusem, na który pozwolić może sobie każdy, kto ma choćby malutki ogródek.

Przepisy

A teraz czas na przepisy.

Napar z kwiatów nagietka
Zalewamy czubatą łyżkę kwiatów 1,5 szklanki wrzątku i odstawiamy do naciągnięcia na 15-20 minut, następnie przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego. Napar możemy również stosować zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła, przemywania skóry w przypadku stanów zapalnych, zadrapaniach, ranach, ukąszeniach przez owady, a także do przemywania twarzy przy problemach skórnych, do płukania włosów w przypadku łupieżu i podrażnieniu skóry głowy, do przemywania podrażnionych miejsc intymnych i przy odpieluszkowym zapaleniu skóry oraz do przemywania okolic oczu przy podrażnieniu, alergiach i stanach zapalnych.

Nalewka z płatków nagietka
Bierzemy szklankę świeżych i ubitych płatków, wkładamy do słoja i zalewamy 0,5 litrem wódki 50% (najlepiej zrobionej ze spirytusu), szczelnie zamykamy i odstawiamy na 10 dni w ciepłe i słoneczne miejsce. Po tym czasie filtrujemy nalewkę (dobrze wycisnąć płatki) i przelewamy do butelek. Nalewkę przyjmujemy 2 razy dziennie po łyżeczce w przypadku zapalenia gardła i migdałków, powiększonych węzłach chłonnych i egzemach.

Nalewka z kwiatów nagietka
Bierzemy 50 gram suszonych kwiatów, wkładamy do słoja i zalewamy 0,5 litrem wódki 40% (jak wyżej, najlepiej zrobionej ze spirytusu), słój zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce na 14 dni. Po tym czasie odcedzamy (dobrze wyciskamy) przez płótno i przelewamy do butelek z ciemnego szkła. Pijemy 0,5 łyżki wymieszanej z 0,5 szklanki wody na godzinę przed jedzeniem w nieżytach żołądka, jelit i dróg żółciowych, wrzodach żołądka i dwunastnicy, a także w przypadku zapalenia jelita grubego i niedokwaśności. Zewnętrznie nalewkę stosujemy do okładów w proporcji 0,5 łyżeczki na 0,5 szklanki wody w przypadku wrzodów, stłuczeń, ran, zapalenia skóry, otarciach, odmrożeniach, oparzeniach oraz żylakach odbytu.

Wino nagietkowe
Bierzemy 50 gram świeżych płatków, wkładamy do słoja i zalewamy winem białym gronowym (700 ml) i odstawiamy na 14 dni. Po tym czasie przecedzamy, dobrze wyciskając płatki i przelewamy do butelek. Pijemy 2-3 razy dziennie po 25-30 ml w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego oraz jako znakomity środek wzmacniający.

Olej nagietkowy
Metoda na zimno
Napełniamy słój suszonymi kwiatami nagietka i zalewamy dobrym olejem (np oliwa z oliwek, olej słonecznikowy) tak by przykrył kwiaty, odstawiamy słój w ciemne, ciepłe miejsce na 6 tygodni, codziennie potrząsając słojem. Po tym czasie przecedzamy przez gazę lub płótno, przelewamy do ciemnych butelek, przechowujemy w lodówce i chronimy przed światłem.
Metoda na ciepło
Jak wyżej umieszczamy kwiaty w słoju i zalewamy olejem, a następnie słój wstawiamy do garnka z wodą o temperaturze 80 stopni i trzymamy słój w tej kąpieli przez półtorej godziny, po czym odstawiamy słój w ciemne miejsce na 24 godziny. Kąpiel wodną powtarzamy przez następne trzy dni, po czym przecedzamy i postępujemy jak wyżej.
Olej stosujemy na podrażnioną skórę, blizny, odleżyny, skaleczenia i rany, wrzodziejące żylaki oraz krwawiące żylaki odbytu. Olej można z powodzeniem stosować do masażu ciała.

I tak oto dotarliśmy do końca nagietkowego odcinka.
Jestem pewna, że wielu z Państwa zakupi nasiona tej znakomitej rośliny i zasieje ją w ogrodzie, by od lata do jesieni dokonywać zbiorów. Ja już nie mogę się doczekać kiedy znowu wyrośnie i zakwitnie nagietek, którego moc jest niezwykła, a pozyskiwanie dziecinnie proste.

Pozdrawiam Państwa nagietkowo,

Willma

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

  • ciekawski
    piątek, 1 lut, 2019, 14:36:13 |

    Bardzo interesujący i dobrze napisany artykuł ,ale mam pytanie; kto sprawdził i udokumentował zastosowanie nagietka i podobnych ziółek?

  • Figa
    piątek, 1 lut, 2019, 15:24:01 |

    Jak to kto? Zielarze!!!!

  • Jp
    piątek, 1 lut, 2019, 18:11:08 |

    Jest sporo publikacji na tematy zielarskie. Jeśli jestes Ciekawski to zapraszam najpierw do lektury:https://www.researchgate.net/publication/313468204_Wlasciwosci_lecznicze_i_walory_dekoracyjne_nagietka_lekarskiego_Calendula_officinalis_L

    • ciekawski
      sobota, 2 lut, 2019, 12:11:40 |

      Dziękuję za odpowiedz i solidną dawkę wiedzy.

  • Jp
    niedziela, 3 lut, 2019, 20:40:20 |

    Nie ma sprawy. Ja zawsze czytgam art. Willmy i jeszcze nie znalazłam jeszcze czegos co by się nie zgadzało z innymi źródłami. Zioła są po prostu najlepsze a dzięki nim można wyeliminować szkodliwe leki albo je chociaż ograniczyć do minimum( oczywiście nie w przypadku poważnych chorób – w przypadku których należy wszystko skonsultować z lekarzem)

Skomentuj