Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | sobota, 16 lis, 2019 | komentarzy 16

Niebezpiecznie na Mocka – apel

Otrzymujemy od Was wiele sygnałów, że z bezpieczeństwem na drogach w naszym regionie nie jest dobrze. Dnia 3 listopada na skrzyżowaniu ulic Piotra Mocka i Rzeczpospolitej Mosińskiej doszło do wypadku, w którym ranna została dziewczynka. Doznała wstrząśnienia mózgu i licznych stłuczeń. Do podobnego zdarzenia doszło też ostatnio w Luboniu (również ranne zostało dziecko).

Mieszkańcy wspólnym głosem apelują o rozwiązania, które ograniczą ryzyko wystąpienia wypadków komunikacyjnych w naszej gminie.

Apel do mieszkańców!

Jeśli nie jest Wam obojętny los naszych dzieci i nie chcecie czekać, aż dojdzie do tragedii spróbujmy wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie na bezpieczniejsze przejście naszych dzieci na skrzyżowaniu ul. Mocka i ul. Rzeczpospolitej Mosińskiej. apeluje Pani Izabella Modrzyk Niedziela, mieszkanka Mosiny.

Skrzyżowanie ulicy Piotra Mocka i Rzeczypospolitej Mosińskiej

Skrzyżowanie ulicy Piotra Mocka i Rzeczypospolitej Mosińskiej fot. Izabella Modrzyk Niedziela

Taka sytuacja to codzienność. Dorosły ma problem z przejściem, a co dopiero dzieci. Dnia 03.10.2019 r. o godzinie 6.30 doszło tutaj [skrzyżowanie Piotra Mocka i Rzeczpospolitej Mosińskiej – przyp.red.] do wypadku, potrącenia dziewczynki, w wyniku którego doznała wstrząśnienia mózgu i stłuczeń. Jeśli nie chcesz, aby doszło do tragedii zareaguj kliknij poniższy link i zgłoś zagrożenie na mapie zagrożeń [LINK – tutaj] – dodaje Pani Izabella.

Krajowa mapa zagrożeń -ulica Piotra Mocka

Krajowa mapa zagrożeń -ulica Piotra Mocka

Pismo do Wojewody

Na początku listopada, radna Jolanta Szymczak wysłała w tej sprawie wniosek do Wojewody Wielkopolskiego, Zbigniewa Hoffmanna:

„Niestety wcześniejsze monity do zarządcy drogi nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Ostatni przypadek potrącenia dziecka jest tylko potwierdzeniem powszechnej opinii o tym najniebezpieczniejszym w Mosinie skrzyżowaniu. Dlaczego jest tak niebezpiecznie? Ponieważ kilka metrów dalej zbiegają się dwie drogi wojewódzkie DW 430 i 431, jedyne wjazdy do miejscowości Mosina z kierunków Poznań i Kórnik – notorycznie zakorkowane. (…) W ocenie zarówno mojej jak i służb występuje konieczność podjęcia pilnych i zdecydowanych działań zapobiegawczych, zmierzających do rozwiązania problemu zagrożenia w ruchu drogowym na DW 431, przez zarządce drogi tj. WZDW w Poznaniu. (…) Moja propozycja to wspólna komisja bezpieczeństwa w terenie w celu zdiagnozowania problemu.” – fragment jednego z wielu wysłanych pism przez mosińską radną, Jolantę Szymczak, tutaj do Wojewody Wielkopolskiego, Zbigniewa Hoffmanna.

pismo do wojewody w sprawie bezpieczeństwa w gminie Mosina

pismo do wojewody w sprawie bezpieczeństwa w gminie Mosina


– Jak mi wiadomo na tę chwilę służby wojewody sprawdzają plan organizacji ruchu , są już wstępne ustalenia. O wszystkim Państwa poinformuję jak tylko otrzymam wiążące informacje – poinformowała Jolanta Szymczak – Radna Rady Miejskiej w Mosinie.

Uwaga wypadki!

Skrzyżowanie Mocka i Rzeczpospolitej Mosińskiej to bardzo niebezpiecznie miejsce. Dochodzi tutaj do wielu stłuczek i wypadków. Praktycznie codziennie zdarzają się w tym miejscu sytuacje, kiedy stojące w korku samochody blokują skrzyżowanie, jednocześnie zajmując pieszym pasy. W konsekwencji widoczność na tym skrzyżowaniu jest ograniczona i często dochodzi do wypadków takich, jak te opisane powyżej. Niestety problem w tym miejscu trwa od lat, a zarząd dróg wojewódzkich, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na tym odcinku wydaje się ślepy na sygnały i apele mieszkańców oraz radnych.

Co możemy zrobić? Noga z gazu!

Pamiętajmy, odpowiedzialność kierowcy jest wielokrotnie większa niż pieszego, gdyż dysponuje on wiele większą siłą rażenia. Co możemy zrobić aby uniknąć wypadków, takich jak te? Na pewno potrzebne są odpowiednie rozwiązania w infrastrukturze poprawiające bezpieczeństwo. Ale pamiętajmy też o tym, aby za kierownicą pozostać skupionym, jeździć z wyobraźnią. Bierzmy pod uwagę wszystko, co dzieje się naszym otoczeniu, odłóżmy i wyciszmy telefon. Jazda w spokojnym, rozsądnym tempie, zapewni nam mnóstwo czasu i przestrzeni na reakcję, jeśli na drodze coś się wydarzy.

Potrącenia zwierząt

Zwracajmy też szczególną uwagą na wypadki ze zwierzyną, której z racji na sąsiedztwo lasów i WPN występuje w naszym regionie naprawdę sporo. Warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna. Choć wielu z tych wypadków nie da się uniknąć, należy bacznie obserwować pobocza drogi. Zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu.

Oprócz mieszkańców, w bezpieczeństwo na naszych drogach angażują się również radni i dziennikarze TTVI Mosina. Być może wspólnymi siłami uda się ograniczyć tą bardzo niepokojącą sytuację, jaką obserwujemy na drogach w naszym regionie.

Skrzyżowanie ulicy Piotra Mocka i Rzeczypospolitej Mosińskiej

Skrzyżowanie ulicy Piotra Mocka i Rzeczypospolitej Mosińskiej fot. Izabella Modrzyk Niedziela

Skrzyżowanie ulicy Piotra Mocka i Rzeczypospolitej Mosińskiej

Skrzyżowanie ulicy Piotra Mocka i Rzeczypospolitej Mosińskiej fot. Izabella Modrzyk Niedziela

Jeśli macie pomysły, co można jeszcze zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo ruchu w naszym regionie, jak walczyć z piratami drogowymi – piszcie. Być może problem ten zostanie w końcu zauważony przez osoby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo na drogach i doczekamy się satysfakcjonujących rozwiązań komunikacyjnych godnych miejskiej aglomeracji.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (16)

 • mieszkaniec
  sobota, 16 lis, 2019, 13:37:59 |

  Szkoda, że nawet takie wypadki nie pomagają zmienić obecnego stanu na tym skrzyżowaniu. Opieszałość totalna.

 • Gość
  sobota, 16 lis, 2019, 13:39:26 |

  Tylko rondo w tym miejscu, od lat przecież wiadome jest co się tam wyprawia!

 • Mati
  sobota, 16 lis, 2019, 13:58:11 |

  Proponuje zrobić tez coś ze Strzelecką.

 • sobota, 16 lis, 2019, 15:10:18 |

  Ja bym proponował żeby władze wzięły się za budowę dróg!!! To jest dramat co się dzieje w Mosinie i rano i południem. Wszystkie samochody stoją w mega korkach. Działki deweloperom potrafią sprzedawać ale dróg się nowych nie buduje, a większość jest w opłakanym stanie!!! Chodników nie ma zrobionych a obwodnica się marzy. Jaka władza takie drogi w gminie. Totalne dziadostwo.

 • orient
  sobota, 16 lis, 2019, 16:14:20 |

  Ostatnie zdjęcie to już klasyk.

 • Jp
  sobota, 16 lis, 2019, 18:54:18 |

  Mówi się, że mądry Polak po szkodzie ale jeśli chodzi o Mosinę to chyba nawet takie sytuacje nic nie uczą.

 • JWB
  niedziela, 17 lis, 2019, 0:15:30 |

  Oczywiście, rondo byłoby najlepszym rozwiązaniem ale to zapewne odległa przyszłość. Na tą chwilę dobrze by było, gdyby kierowcy nie blokowali skrzyżowania, i nie stawali na pasach. Może jakieś odpowiednie oznakowanie, zwiększona liczba patroli w tym miejscu?

 • Ed
  niedziela, 17 lis, 2019, 11:23:10 |

  Jest dramat, i nic się nie zapowiada że będzie lepiej. Ba- wygląda na to, że ta komunikacyjna zapaść jeszcze się pogłębi. A alternatywy brak!!

 • Rocky
  poniedziałek, 18 lis, 2019, 7:34:45 |

  Na skrzyżowaniu Mocka i RM głównym problemem jest to, że kierowcy jadący od stacji benzynowej spiesząc się do świateł wjeżdżają na skrzyżowanie całkowicie je blokując (jak na wyżej pokazanych zdjęciach) – w tym rejonie ani razu nie widziałem patrolu Policji chociaż Mosińscy Policjanci są świadomi problemu – mają go d***e tak samo jak burmistrz i cała RM

  • Gość
   poniedziałek, 18 lis, 2019, 11:15:31 |

   Akurat jeśli chodzi o policję, to akurat tam często można ich spotkać – przyjeżdżają na hotdogi do orlena.

 • mieszkaniec
  poniedziałek, 18 lis, 2019, 11:13:33 |

  Zgadzam się, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, problemem jest wjazd na skrzyżowanie i blokowanie go. Nie byłoby tego, gdyby zostało one rozbudowane. W takim miejscu jak to, aż prosi się o ulepszenie infrastruktury, zwłaszcza, że jesteśmy największym wąskim gardłem pomiędzy Stęszewem, a Kórnikiem, dziwi mnie więc brak jakichkolwiek inwestycji.

 • ja
  poniedziałek, 18 lis, 2019, 16:16:45 |

  Ronda tu nigdy nie będzie. Ponieważ jeżeli by takie było to w przypadku czerwonego światła na ul. Szosa Poznańska całe by się zakorkowało. Jakimś rozwiązaniem jest dodatkowy pas z prawo skrętem w ul. RP Mosińskiej od strony stacji paliw. Część samochodów która chce skręcić w prawo w ul. Szosa Poznańska by robiła to wcześniej ( zawsze parę mniej). Jedyne logiczne rozwiazanie to sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Mocka/RP Mosińskiej idealna zgrana z sygnalizacja na ul. Szosa Poznańska. Nie czarujmy się spora ilość kierowców to mieszkańcy Mosiny i okolicy…

 • ja
  poniedziałek, 18 lis, 2019, 20:53:39 |

  Można też zamontować tam kamerę monitoringu ( ale taka dobrą, a nie takie badziewie jak jest teraz) i nagrania z numerami rejestracyjnymi przekazywać Policji lub Straży Miejskiej. Mandat, punkty karne , to zaboli i następnym razem taki kierowca się zastanowi.

 • Badylarz
  wtorek, 19 lis, 2019, 19:56:17 |

  GDZIE JEST OBWODNICA?
  Rondo byłoby tam najlepszym rozwiązaniem.
  Proponuje zrobić tam blokadę i chodzić w kółko po pasach ( oczywiscie w godzinach szczytu).
  Może wtedy 13 posterunek się ruszy.
  Do póki nie zbudują ronda powinien tam stać policjant i kierować ruchem, może wtedy by auta nie stały na środku skrzyżowania i na pasach.
  A nie tylko na stację i do żabki na Leszczyńskie po hot dogi latają.

  • Zdzich
   poniedziałek, 25 lis, 2019, 7:36:09 |

   To nie jest zły pomysł – to kiedy sie ustawiamy?

 • Max
  piątek, 5 lis, 2021, 15:40:58 |

  Proponuję zamknąć wszystkie niebezpieczne drogi w Mosinie.
  Dla włodarzy również. Parking w lesie przed miastem i dalej pieszo. Polecam!

Skomentuj