Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | wtorek, 5 lut, 2019 | komentarzy 8

Nowy właściciel bloku w Puszczykowie. Mieszkańcy z nakazem wyprowadzki – aktualizacja

Sprzedano dziesięciopiętrowy blok mieszkalny przy szpitalu w Puszczykowie. Przypomnijmy, że dotychczas właścicielem budynku była spółka zależna od szpitala, a więc pośrednio od władz powiatowych. Teraz blok przechodzi w prywatne ręce.

Sprawa mieszkańców bloku przyszpitalnego, którego powiat chciał się pozbyć ciągnie się od wielu lat. Jest to niewątpliwie trudna sytuacja dla ludzi mieszkających w tym budynku. W tej chwili budynek ma nowego właściciela. Jest nim spółka Projekt Renowacja sp. z.o.o. Miejscowość, w której zlokalizowana jest siedziba przedsiębiorstwa to Poznań. Początek działalności firmy na rynku to 2018 rok.

Blok mieszkalny przy Szpitalu w Puszczykowie

Blok mieszkalny przy Szpitalu w Puszczykowie

Po czerwcowej rozmowie z puszczykowskim radnym, Janem Łagodą padło podejrzenie, że jeśli ktoś wykupi blok, będzie chciał go wyburzyć, gdyż ewentualny remont wymaga olbrzymich nakładów. W grę wchodzi też dostosowanie do warunków mieszkalnych (budynek był projektowany pod hotel, nie było tam np. kuchni, mieszkańcy sami przysposabiali sobie mieszkania). Wszystko wymagać będzie przebudowy.

Teraz wiemy, że wszyscy lokatorzy dostali nakaz wyprowadzki z bloku. Jak podaje Karol Majewski, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puszczykowie szacuje się, że trzeba znaleźć kilkanaście mieszkań.

– Chodzi o osoby w podeszłym wieku, o matki czy ojców samotnie wychowujących dzieci. Staramy się pomóc, szukamy, ale jest to naprawdę trudne. Zasób mieszkaniowy w Puszczykowie jest żaden w tej chwili. Próbujemy znaleźć nawet w sąsiednich gminach jakiekolwiek lokum – powiedział Karol Majewski w rozmowie z Radiem Poznań.

informacja dla mieszkańców bloku

Taką oto informację otrzymali mieszkańcy bloku w Puszczykowie

Warto przypomnieć, że mieszkańcy bloku przy ul. Kraszewskiego 6 w Puszczykowie wiedzieli o zamiarze jego sprzedaży od 1 września 2014 r., kiedy to ówczesny zarządca bloku, czyli spółka Puszczykowo Real Estate Investment sp. z o.o zaproponowała im wykup poszczególnych lokali mieszkalnych. Jednocześnie spółka zadeklarowała mieszkańcom chęć pomocy przy sprzedaży, m.in. usługi notariusza w preferencyjnych cenach oraz możliwość uzyskania kredytu na korzystnych warunkach w dwóch bankach. W związku z tym, że większość mieszkańców nie wyraziła zainteresowania wykupem lokali (chętne były jedynie 24 osoby) spółka pisemnie poinformowała ich o decyzji sprzedaży bloku w całości. Decyzja ta podyktowana była faktem, iż nieruchomość wymaga natychmiastowych znacznych nakładów finansowych, które w przypadku odstąpienia od transakcji, spółka musiałaby ponieść z własnych środków, a tych nie posiadała. Tuż przed granicznym terminem podpisania umowy, zainteresowany deweloper zrezygnował z transakcji. Więcej na ten temat w artykule: Puszczykowo – blok mieszkalny przy szpitalu w trakcie sprzedaży.

Teraz blok ma nowego właściciela. Nowa spółka ma zamiar prowadzić na terenie nieruchomości działalność mieszkaniową oraz hotelarsko – usługową.

Aktualizacja (źródło: Puszczykowo.pl):

Spotkanie w sprawie bloku przy szpitalu

30 stycznia w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie mieszkańców bloku przy ul. Kraszewskiego 6 z przedstawicielami nowych właścicieli ze spółki Projekt Renowacja. W spotkaniu uczestniczył także Andrzej Balcerek, burmistrz Puszczykowa, Piotr Reiter prezes zarządu spółki Projekt Renowacja, radni oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.

Blok został sprzedany pod koniec grudnia ubiegłego roku, przez spółkę Real Estate Investment, której 100% udziałowcem był Powiat Poznański. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miejskim, ponieważ mieszkańcy bloku poprosili o to burmistrza. „Oczekujemy i mamy nadzieję, że władze Puszczykowa, gminy oraz powiatu pomogą nam w negocjacjach z nowym właścicielem w zakresie warunków opuszczenia zajmowanych mieszkań” – napisali w liście do burmistrza.

Przedstawiciele mieszkańców pytali o plany nowych właścicieli względem budynku, zarzucali im, że nie są o nich informowani. Podnosili, że z informacji, którymi dysponują wynika, że w budynku będą wyłączone windy i odcięty prąd. Jak wyjaśniał Piotr Reiter, prezes Projektu Renowacja, mieszkańcy od co najmniej 3 lat powinni liczyć się z możliwością sprzedaży obiektu i koniecznością znalezienie sobie nowych mieszkań. Nie było żadną tajemnicą, że Powiat Poznański chce sprzedać nieruchomość, a pieniądze przeznaczyć m.in. na budowę nowego bloku operacyjnego. Przypomniał, że pierwotnie podejmowane były próby sprzedaży mieszkań dotychczasowym najemcom, jednak spełzły one na niczym, ponieważ było tylko kilku chętnych na takie rozwiązanie.

spotkanie z mieszkańcami fot. UM w Puszczykowie

spotkanie z mieszkańcami fot. UM w Puszczykowie

Wyjaśniał, również, że od wielu miesięcy mieli przedłużane umowy najmu jedynie na okresy 3 miesięczne. Ostatni skończył się właśnie z dniem 31 grudnia 2018 r. i nie został przedłużony. Od tego momentu z budynku wyprowadziła się już około połowa lokatorów. Nowy właściciel zapewniał, że każdy z byłych najemców (obecnie mieszkają bez żadnej umowy) może przyjść na indywidualne rozmowy, w celu przedłużenia możliwości pozostania w mieszkaniu do czasu znalezienia nowego lokalu. Budynek musi zostać jednak opuszczony (najpóźniej w marcu), ponieważ ze względu na zły stan techniczny wymaga kapitalnego remontu. W indywidualnych przypadkach np. w rodzinach gdzie są starsze osoby lub dzieci uczęszczające do szkół okres ten może zostać przedłużony.

Mieszkańcy argumentowali, że po opuszczeniu bloku wielu nie pozostanie nic innego, jak oczekiwanie na mieszkanie komunalne. Jak wyjaśnił burmistrz Andrzej Balcerek obecnie na liście oczekujących na mieszkanie komunalne znajduje się kilkadziesiąt rodzin. Co prawda, w planach miasto ma budowę budynku komunalnego, w którym znajdzie się 10 lokali mieszkalnych, jednak przydział mieszkań będzie musiał nastąpią zgodnie z ustaleniami komisji mieszkaniowej.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • Gość
  wtorek, 5 lut, 2019, 11:55:55 |

  Swiatem rzadzi kasa. Najwazniejsze napchac kieszenie, a jakies tam rodziny z dziecmi ?? – kogo to obchodzi wazne, ze ma na nowego rolexa :/

 • Mieszkaniec
  wtorek, 5 lut, 2019, 13:07:56 |

  Totalna patologia….pytam się zatem co zrobi burmistrz w tej sprawie??? Panie Balcerek kierownik opieki społecznej nie wyczaruje lokali socjalnych z kapelusza…może czas pomyśleć mieszkaniach socjalnych budowanych przez miasto to dziś palący problem…PUSZCZYKOWO to nie tylko bogaci celebryci saszyci w swoich willach…

  • Puszczykowianin
   czwartek, 7 lut, 2019, 13:49:20 |

   Wtedy, kiedy była mowa o mieszaniach socjalnych to wtedy oburzano się na Forum na ten pomysł. Kiedyś był to bardzo dobrze pomyślany dom dla pielęgniarek. Nie dbano o niego, gdy właścicielem stał się Powiat. Dlaczego nad sprawą mieszkań socjalnych ma głowić się burmistrz. Niech zadba o to Powiat. Ci co się tak oburzali też są winni. A spółka jest powiązana z ludżmi popierającymi obecnie rządzącą partię.

 • Hooper
  wtorek, 5 lut, 2019, 14:51:46 |

  Miasto willi i ogrodów, a ludzi na bruk się wyrzuca.

 • Gość
  wtorek, 5 lut, 2019, 14:56:23 |

  Brawo powiat, sprzedaliście właśnie blok z mieszkańcami, których czeka eksmisja. Takich polityków sobie wybraliśmy.

 • środa, 6 lut, 2019, 11:54:39 |

  Aktualizacja: Publikujemy informacje jakie przekazał UM w Puszczykowie w związku ze spotkaniem z mieszkańcami bloku.

 • Gość
  czwartek, 7 lut, 2019, 9:56:47 |

  Problem w tym, że to powiat doprowadził budynek do ruiny. Nie byłoy prowadzone żadne prace remontowe w ostatnim czasie. Teraz sugeruje, że mieszkańcy wiedzieli, że blok jest do sprzedaży i umywa ręce. Tragedia.

 • Evermind
  piątek, 8 lut, 2019, 8:51:56 |

  Pani Kiżewskiej nie znam, ale zapewniam ,że jest krystalicznie czysta:)

Skomentuj