Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 3 kwi, 2019 | komentarzy 11

Debata w sprawie ochrony ujęcia wody dla Poznania

Drugiego kwietnia w Mosińskim Ośrodku Kultury odbyła się burzliwa debata, której tematem było nasze najważniejsze dobro – woda pitna.  Jak wiemy, na terenie gminy Mosina w miejscowości Krajkowo znajduje się największe ujęcie, które dostarcza 70% wody dla aglomeracji poznańskiej. Obecnie uchwalany jest tam MPZP (trzecie wyłożenie). Z  jego ochroną wiąże się wiele problemów – zarówno dla mieszkańców, jak i dla „grup interesów”, gdzie jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, rozchodzi się też o …pieniądze.

Debata w sprawie ujęcia wody

Ujęcie Mosina – Krajkowo jest jedynym realnym źródłem wody podziemnej do picia, zasilanej infiltracją z rzeki Warty dla nas oraz przyszłych pokoleń, dlatego musi być rygorystycznie chronione, aby nie utracić tego dziedziczonego dobra – prof. Jan Przybyłek.

Debatę poprowadził Marcin Ługawiak, radny Rady Miejskiej w Mosinie.

– Ta debata została wywołana jednym planem miejscowym. Zdajemy sobie jednak sprawę, że temat nie ogranicza się do jednego planu miejscowego. Debata dotyczy sprawy ponadlokalnej. Podczas trzeciego wyłożenia planu otrzymaliśmy pisma, których nadawcą byłą m.in: Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, profesorowie Jan Przybyłek i Józef Górski. (…) Zdaliśmy sobie sprawę, że dyskusja nie zatrzyma się w gronie społeczności lokalnej skoro pojawiły się osoby, gremia, środowiska, które chcą wyrazić swoją opinię na ten temat. W  obrębie, której dotyczy ten plan miejscowy, sprawa ta dzieli opinię publiczną. Ograniczenia, które wynikają z przepisów, narzucają na gminę pewne obowiązki i uniemożliwiają w jakimś zakresie rozwój, który powinien następować, gdyby tych ograniczeń nie było. – powiedział na wstępie Marcin Ługawiak.

Debata w sprawie ujęcia wody w MOK

Debata w sprawie ujęcia wody w MOK

Ważnego głosu w tej dyskusji udzielili Profesorzy UAM: prof. Jan Przybyłek i prof. Józef Górski.

Do świadomości wszystkich gremiów decyzyjnych oraz Obywateli Aglomeracji Poznańskiej i ich Przedstawicieli w organach samorządowych musi dotrzeć przesłanie: „Ujęcie Mosina – Krajkowo jest jedynym realnym źródłem wody podziemnej do picia, zasilanej infiltracją z rzeki Warty dla nas oraz przyszłych pokoleń, dlatego musi być rygorystycznie chronione, aby nie utracić tego dziedziczonego dobra. Gminę Mosina, która na terenie ochronnym ujęcia ponosi główny ciężar ograniczeń z tym związanych, musi wspierać w tych działaniach, w tym finansowo – miasto Poznań – główny odbiorca „mosińskiej” z PSW. – powiedział w podsumowaniu prof. Jan Przybyłek.

Za chwilę będzie mi dane procedować ten plan. I będę głosować. Chciałem swoją wiedzę poszerzyć. I co słyszę? Słysze, ze nie powinniśmy tego terenu zabudowywać. Zgadzam się, powinniśmy ten teren chronić. (…) słyszę też interes mieszkańców, właścicieli, którzy widzą pewne nadzieje z planami gminy. Ten plan jest nam potrzebny, i My weźmy za to odpowiedzialność ale może to jest moment, żeby teraz Aquanet wszedł z jakąś ofertą dla właścicieli, którzy chcą ten teren zabudowywać. – powiedział radny Roman Kolankiewicz.

Debata w sprawię ujęcia wody w MOK – transmisja

Transmisję z debaty przeprowadziła ekipa Radia MPL i Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej. Całość można obejrzeć i przesłuchać pod tym linkiem:

Dla zainteresowanych wystąpieniem profesorów Jana Przybyłka i Józefa Górskiego podajemy link do prezentacji:
http://mosina.esesja.pl/zalaczniki/44063/ochrona-ujecia-wody-prof-jan-przybylek-i-prof-jozef-gorski_396565.pdf

Zaproszenie Rady Miejskiej przyjęli:

 • UAM Instytut Geologii
 • prof. dr hab. Jan Przybyłek,
 • prof. dr hab. Józef Górski
 • Aquanet:
  Andrzej Kaziród – prokurent
  Ireneusz Chomicki – główny geolog
  Danuta Kijko – starszy specjalista ds. systemów wodno-kanalizacyjnych
 • Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
  Grażyna Husak-Górna – zastępca Dyrektora
 • Miasto Poznań:
  Ziemowit Borowczak – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej
  Piotr Szczepanowski – z-ca Dyrektora Kształtowania i Ochrony Środowiska
  Przemysław Surdyk – Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska
 • Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Ochrony Środowiska w Poznaniu
  Wiesław Rygielski – przewodniczący
  Marek Smolarkiewicz – członek,
  Lechosław Lerczyk – członek

W debacie udział wzięli także:

 • Przemysław Mieloch – Burmistrz Gminy Mosina,
 • Tomasz Łukowiak – zastępca Burmistrza,
 • Adam Ejchorst – zastępca Burmistrza
 • Radni Rady Miejskiej w Mosinie,
 • Jacek Szeszuła – radny Rady Powiatu
 • mieszkańcy gminy Mosina.

Jak poinformowała Rada Miejska w Mosinie do RM trafiły w ostatnim czasie cztery różne pisma dotyczące pośredniej strefy ujęcia wody w Krajkowie: stanowisko Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania w związku z możliwym przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe terenów tej strefy. Pismo profesorów Jana Przybyłka i Józefa Górskiego – w związku z III wyłożeniem MPZP dla południowo-zachodnich terenów wsi Krajkowo. List od spółki Aquanet – w sprawie uwag do tego projektu MPZP, a także w sprawie przystąpienia do sporządzenia MPZP dla dwóch działek w Sowińcu. Plan zagospodarowania przestrzennego dla Krajkowa był już kilka razy poddawany konsultacjom społecznym. Teraz trafi pod obrady mosińskich radnych.

MPZP Krajkowo - III wyłożenie

MPZP Krajkowo – III wyłożenie, źródło: Czasmosiny.pl

W związku z tym rada Miejska postanowiła zorganizować publiczną debatę z udziałem przedstawicieli głównego beneficjanta tego ujęcia – Miasta Poznań, głównego udziałowca – spółki Aquanet, jak i wszystkich zainteresowanych tym problemem, także mieszkańców.

O co chodzi?

Na terenie gminy Mosina w miejscowości Krajkowo znajduje się ujęcie, które dostarcza 70% wody dla aglomeracji poznańskiej. Aquanet już od 2012 roku wytykał gminie przekroczenia norm dopuszczalnych dla stężeń niektórych wskaźników w wodach na tzw. tarasie nadzalewowym. Ma on ponad 7 km długości – ciągnie się w pobliżu Mosiny i kilku wsi. Według Aquanetu, przyczynia się do tego między innymi: nieskanalizowana zabudowa gminy Mosina (kanalizację sanitarną w Mosinie wybudowano dopiero w latach 90. XX wieku), tereny zabudowy wiejskiej z hodowlą w Krajkowie, Baranowie, Baranówku, Sowinkach i Sowińcu (kanalizację w tych wsiach wybudowano w 2004 r.), tereny upraw rolniczych (zanieczyszczenia z przenawożenia), infrastruktura drogowa i stosowanie środków zimowego utrzymania dróg, a także niektóre tereny przemysłowe. Strefa ochronna dla ujęcia obejmuje ponad 1/3 gminy, w tym centrum Mosiny oraz Krajkowo, Baranowo, Baranówko, Sowinki i Sowiniec. Obostrzenia są dla mieszkańców tym bardziej szokujące, że płacą m.in najwyższą stawkę za ścieki.

Oczyszczalnia ścieków w Mosinie

Oczyszczalnia ścieków w Mosinie fot. aquanet

Obecnie, wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego na terenie ochrony pośredniej mogą powstawać domy pod warunkiem podłączenia ich do kanalizacji. Aquanet zaplanował wybudowanie tam infrastruktury do 2021 roku. W okolicy ujęcia jednak już teraz mieszkają ludzie. Według naukowców istniejąca zabudowa źle wpływa na ujęcie wody.

– Wolne od zabudowy powinny być chronione tereny znajdujące się w sąsiedztwie terenów ochrony bezpośredniej – napisali w opinii na temat planu zagospodarowani  Prof. Jan Przybyłek i prof. Józef Górski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, którzy chcą wstrzymania całej procedury planistycznej.

Aquanet - stacja uzdatniana wody w Mosinie

Aquanet – stacja uzdatniana wody w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (11)

 • Burzak
  środa, 3 kwi, 2019, 11:53:55 |

  Woda – podstawowe dobro człowieka. W tym ujęcie jest dostarczana Woda dla całego Poznania, a prezydenta Jaśkowiaka oczywiście brak. Pewnie wolał popedałować na kolejną paradę gejów niż zająć się strategiczną kwestią dla całej aglomeracji.

 • mieszkaniec
  środa, 3 kwi, 2019, 12:48:55 |

  „Gminę Mosina, która na terenie ochronnym ujęcia ponosi główny ciężar ograniczeń z tym związanych, musi wspierać w tych działaniach, w tym finansowo – miasto Poznań – główny odbiorca “mosińskiej” z PSW. – powiedział w podsumowaniu prof. Jan Przybyłek.”
  Panie Przybyłek coś się panu pozajączkowało – poznań jako główny odbiorca wody mosińskiej powinien ponosić wszelkie koszta ograniczeń dla gminy z tym związanych a nie wymagać od nas jakiegoś wsparcia finansowego. Widać po tej wypowiedzi kto jest „pracodawcą” profesora.

  • JWB
   środa, 3 kwi, 2019, 13:04:12 |

   Szanowny mieszkańcu – pierwsze słowo tego cytatu to „gminę”, a nie gmina. Prawdopodobnie przeoczyłeś ogonek. Przeczytaj jeszcze raz to zdanie.

   • Gość
    środa, 3 kwi, 2019, 14:15:10 |

    A według mnie to zdanie jest niefortunnnie sformułowane.

    • JWB
     środa, 3 kwi, 2019, 14:27:36 |

     A co konkretnie?

     • Gość
      środa, 3 kwi, 2019, 15:08:29 |

      Moim zdaniem,aby zdanie było dla kazdego bez problemu zrozumiałe, powinno brzmiec:
      Miasto Poznań – główny odbiorca “mosińskiej” z PSW, musi wspierać w tych działaniach, w tym finansowo Gminę Mosina, która na terenie ochronnym ujęcia ponosi główny ciężar ograniczeń z tym związanych.
      Wtedy kazdy zrozumie prawidłowo, nawet jak zdanie złożne :)

     • JWB
      środa, 3 kwi, 2019, 15:49:38 |

      Napisałeś, że zdanie jest niefortunnie sformułowane ale nie napisałeś dlaczego. Cóż, jak widać nie każdy profesor z UAM jest mądrzejszy od Ciebie. Jeśli jesteś takim znawcą języka polskiego to proponuję abyś zaczął od siebie, i np. na początek stosował polskie znaki diakrytyczne. ;)

 • Gość
  środa, 3 kwi, 2019, 13:06:54 |

  A jakie panaceum przedstawił Szef Komisji Ochrony Środowiska, radny Waldemar Wiązek? Kopalnia żwiru.

  • Gefir
   sobota, 6 kwi, 2019, 18:25:17 |

   Radny Wiązek zastanawia się jak poprawić powietrze na Maderze .Jego komin zawsze był na czele rankingu na „najfajniejszy” komin w mieście…

 • Roman
  środa, 3 kwi, 2019, 16:02:49 |

  Mówi się, że jakość naszej wody nie odbiega normami od Francji czy Niemiec. I to można przeczytać w wielu artykułach. Ale nie mówi się już nic (a można było usłyszeć o tym w debacie), że żeby taka woda była do picia zdatna, trzeba władować w nią tony chemii. I owszem woda spełnia normy, ale tylko takie, które ma spełniać. Barwa, smak, zapach – w zależności od ilości specyfików – zawsze będą idealne. Więc moim zdaniem warto chronić ujęcie, choćby po to, żeby było mniej, również szkodliwych dla zdrowia pierwiastków.

 • kro
  sobota, 6 kwi, 2019, 0:04:44 |

  Wyrok NSA przesądza o zakazie zabudowy. Może przed publikacją tak istotnej informacji należałoby się z nim najpierw zapoznać.

Skomentuj