Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 28 lut, 2019 | 1 Komentarz

Oddawanie krwi ma sens!

Dnia 27 lutego 2019 roku uczniowie oraz pracownicy ZSR w Grzybnie honorowo oddawali krew. Akcja oddawania krwi rozpoczęła się o godzinie 8.30 i trwała do 13.00. W godzinach rannych przed szkołę podjechał autobus – Mobilny Punkt Poboru Krwi. Uczniowie wykazali się bardzo dużą dojrzałością i bardzo chętnie włączyli się w akcję honorowego krwiodawstwa. Udało się zebrać prawie 8 litrów krwi.

Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Wszyscy mamy wielką osobistą satysfakcję ze spełnienia dobrego uczynku i okazania bezinteresownej pomocy tym którzy jej najbardziej potrzebują. Oddając krew przekazujemy to co najlepsze drugiemu człowiekowi.

autobus - Mobilny Punkt Poboru Krwi - autobus- ZSR w Grzybnie

autobus – Mobilny Punkt Poboru Krwi – autobus- ZSR w Grzybnie

Strach ma wielkie oczy i często staje się silnym hamulcem , a przecież przed czynieniem dobra nie powinno nas nic powstrzymywać. Aby oddać krew potrzeba naprawdę niewiele: dowód osobisty, dobre samopoczucie, a przede wszystkim chęci. Honorowym dawcą krwi może zostać każdy dorosły, jeśli nie przekroczył sześćdziesiątego roku życia i nie znajduje się w grupie osób, które ze względu na stan zdrowia i tryb życia krwi oddawać nie mogą. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w internecie, w przychodniach i w każdym punkcie krwiodawstwa.

Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości, czy można zostać dawcą, nie należy rezygnować – przed pobraniem krwi każdy zostaje poddany szczegółowym badaniom dla uzyskania pewności, że jest w stu procentach zdrowy. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 ml pełnej krwi albo określoną ilość jej składników – osocza lub płytek krwi. Mężczyzna może oddawać krew najwyżej sześć razy w ciągu roku, kobieta zaś cztery. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, a organizm potrzebuje zaledwie kilku godzin, aby uzupełnić powstały niedobór.

autobus - Mobilny Punkt Poboru Krwi - autobus- ZSR w Grzybnie

Każdy krwiodawca oprócz satysfakcji może mieć wymierne korzyści z oddania krwi. Za każdym razem jest badany przez lekarza dzięki czemu często udaje się rozpoznać chorobę nadciśnieniową, która długo przebiega bezobjawowo. Otrzymuje wyniki badań laboratoryjnych tj. morfologia krwi, grupa krwi, testy na obecność niektórych chorób wirusowych. Już nie wspomnę o kilku tabliczkach czekolady i dniu wolnym od pracy czy zajęć ;) ( co oczywiście jest drugoplanowe).

autobus - Mobilny Punkt Poboru Krwi - autobus- ZSR w Grzybnie

Chcielibyśmy podziękować młodzieży ZSR w Grzybnie, że tak pięknie odpowiedzieli na nasz apel, wykazując się wielką dojrzałością i postawą godną naśladowania. Chcielibyśmy aby akcja nie była jednorazowym „zrywem”, ale coroczną akcją wpisaną na stałe w naszej szkole.

Wojciech Lisek Dyrektor ZSR w Grzybnie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Karol33
    poniedziałek, 11 mar, 2019, 23:40:28 |

    Super inicjatywa i według mnie jeżeli jest bardzo duże zapotrzebowanie na krew, a jest to powinni wprowadzić obowiązkowe oddawanie krwi. O ile jest to możliwe… Wtedy każdy, co jakiś czas (np co rok), każdy kto może oczywiście po zgodzie od lekarza idzie oddać krew. Jak nie to kara i tyle. To mogłoby być ciekawe. :D

Skomentuj