Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 19 sie, 2019 | komentarzy 12

Powstanie plaża miejska! [fotorelacja z budowy]

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku nad Wartą w Puszczykowie powstanie plaża miejska. Urząd Miejski w Puszczykowie planuje utworzyć piaszczystą i kamienistą plażę na terenie Zakola Warty. Niestety plaża będzie miała pewne ograniczenia.

Plaża Miejska w Puszczykowie

Zapytaliśmy Urząd Miejski w Puszczykowie m.in o to w jaką infrastrukturę będzie wyposażona plaża oraz czy w ramach inwestycji zostanie także utworzone kąpielisko.

Miasto Puszczykowo realizuje projekt pn. „Zakole Warty w Puszczykowie – rozwój terenów zielonych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania„, w ramach którego przewidziane jest również zorganizowanie plaży piaszczystej i kamienistej w rejonie Zakola Warty przy ul. Nadwarciańskiej w Puszczykowie. Realizacja tego zadania ma nastąpić w IV kwartale tego roku.- poinformował sekretarz Miasta Puszczykowa, Pan Maciej Dettlaff.

zakole Warty w Puszczykowie

– Z uwagi na tereny chronione Natura 2000 i rzędną zalewową w rejonie Zakola Warty oraz warunki konkursu organizowanego przez NFOŚiGW nie można zrealizować infrastruktury technicznej na tym obszarze. Nie będzie również zorganizowanego kąpieliska – nie jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników jak również wspomniane uwarunkowania uniemożliwiają jego realizację. –  dodaje Maciej Dettlaff.

Puszczykowo - plaża nad Wartą 1968 rok

Puszczykowo – plaża nad Wartą 1968 rok

Aktualizacja: Fotorelacja z placu budowy (17.10.2019r.)

zakole Warty w Puszczykowie

zakole Warty w Puszczykowie

zakole Warty w Puszczykowie zakole Warty w Puszczykowie zakole Warty w Puszczykowie zakole Warty w Puszczykowie


Zakole Warty w Puszczykowie – rozwój terenów zielonych

Projekt Zakole Warty w Puszczykowie – rozwój terenów zielonych jest projektem o charakterze środowiskowym i ma na celu poprawę estetyki cennego obszaru jakim jest Zakole Warty oraz zapewnienie możliwości korzystania z niego przez mieszkańców i gości bez uszczerbku dla wartości przyrodniczych.

Zakole Warty, Puszczykowo

Zakole Warty, Puszczykowo

Zakole Warty Puszczykowo

Zakres inwestycji

Planowana inwestycja polega na przeprowadzeniu rekultywacji zalewowego terenu leżącego nad rzeką Wartą i przekształceniu go w tereny zielone, służące wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców Puszczykowa oraz mieszkańców miejskiego obszaru funkcjonalnego Poznania. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości środowiska miejskiego Puszczykowa, rekultywacja na cele środowiskowe i rekreacyjne zalewowego obszaru zlokalizowanego na terenie miasta i rozwój terenów zielonych. W szerszej perspektywie będzie to zagospodarowanie poprzez nowe nasadzenia, powstanie ścieżek rowerowych i spacerowych oraz plaży kamiennej i piaszczystej.

Umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Instytucją Wdrażającą) podpisano w dniu 27.11.2017 r. W dniu 29.06.2018 r. zawarto aneks dotyczący przedłużenia terminu realizacji zadania oraz ograniczenia projektu w części infrastrukturalnej (zmniejszono liczbę ścieżek i zrezygnowano z oświetlenia).

Zadanie jest w trakcie realizacji. Całkowita wartość projektu to ponad 1,5 miliona złotych.

Warta - zachód słońca - fot. Bernadeta Wilczek

zachód słońca – rzeka Warta w okolicy Puszczykowa- fot. Bernadeta Wilczek

Puszczykowo, zakole Warty fot. UM w Puszczykowie

Puszczykowo, zakole Warty fot. UM w Puszczykowie

Tratwa przybija do Puszczykowa (zakole Warty)

Tratwa Wielkiego Flisu Niepodległości przybija do Puszczykowa (zakole Warty) – 2018 r.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (12)

 • Kajtek
  poniedziałek, 19 sie, 2019, 10:33:25 |

  Nareszcie COŚ gdzie kiedyś ludzie z Poznania przyjeżdżali plazowac. Niestety piękna promenada wzdłuż warty z Puszczykowa do Puszczykowka została ZNISZCZONA

  • Roman
   poniedziałek, 19 sie, 2019, 10:41:41 |

   Promenada to by się tam bardzo przydała. Świetny pomysł, dlaczegoż by nie odbudować? UE nie pozwala? ;)

 • Pomeranian
  poniedziałek, 19 sie, 2019, 19:15:04 |

  Fajna sprawa, Puszczykowo i Mosina nawet Luboń może nie idealnie ale zawsze coś robią w kierunku tworzenia takich miejsc do odpoczynku. Super, obok WPN robi się przyjemne miejsce do życia pozdrawiam

 • Realista
  poniedziałek, 19 sie, 2019, 19:16:07 |

  Plaża nad rzeką, region turystyczny. Szok!!

 • Silver
  poniedziałek, 19 sie, 2019, 19:41:22 |

  Tam jest piękny teren, najwyższy czas żeby go zagospodarować.

 • Gość
  wtorek, 20 sie, 2019, 4:06:24 |

  35 lat temu tam przy Nadwarcianskiej tetniło zycie ludzie wypoczywali całymi rodzinami ,przyjeżdżali z Poznania i okolic do Puszczykówka na odpoczynek potem szlo się do Turystycznej na obiadek ,bardzo teg brakuje.

 • Gość
  wtorek, 20 sie, 2019, 11:23:44 |

  Rekultywacja celem uzyskania terenów zielonych ? komuś coś się w głowie poprzestawiało! przecież teraz jest zielono, a przewidzianych do wycinki jest ponad 100 -150 drzew, a w ich miejsce wylanie asfaltu lub ułożenie kostek brukowych. Kolejny genialny plan „betonowych” urzędników

  • Joe Red
   wtorek, 20 sie, 2019, 17:41:45 |

   Dzika przyroda też jest piękna, że warto umożliwiać ludziom korzystania z niej ale też nauczyć jak to robić, aby jej nie zaszkodzić.

  • Natalia
   środa, 9 paź, 2019, 10:38:25 |

   Z informacji jakie posiadam – wycięte zostały gatunki inwazyjne. Posadzonych zostanie 200 drzew i dużo innych roślin. Będą łąki kwietne i plaże. Ścieżki nie mają być betonowe, tylko wysypane grysem.

 • mieszkaniec 88
  poniedziałek, 26 sie, 2019, 15:16:18 |

  Ciekawe czy ktoś pomyśli o dojeździe dla służb ratowniczych i ślipie czy będzie jak zawsze. Wypoczywajcie a jak się coś stanie to nie „nasza ręka”

 • Andrzej G.
  czwartek, 17 paź, 2019, 17:05:43 |

  Rodzi się obawa, czy jedna powódź (wysoki stan Warty) nie zniszczy tej realizacji. Odnośnie promenady która kiedyś łączyła Zakole z początkiem lasu w stronę Poznania… rozumiem własność prywatna, stąd likwidacja… zabrakło checi i rozsądnych propozycji dla włascicieli działek aby wykupić parę metrów wału przez Miasto… Od tylu lat przejście nie wspomnę o przejeździe rowerem czy wozkiem z dzieckiem, brzegiem Warty to TRAGEDIA !!!
  Myślę że w pierwszej kolejności mógłby powstać łacznik – promenada

 • Gość
  poniedziałek, 27 kwi, 2020, 11:19:35 |

  Ta plaża jest potrzebna ,bo ludzie w czasie koronawirusa będą wypoczywali nad wodą bliżej domu.

Skomentuj