Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 14 cze, 2019 | komentarze 2

Podniebne ćwiczenia NATO

Mieszkańcy naszego regionu z pewnością zauważyli wzmożony ruch samolotów wojskowych nad naszymi domami. To polsko-amerykańskie ćwiczenia o nazwie Aviation Rotation w podpoznańskich Krzesinach. Oprócz amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 możemy zaobserwować również sporych rozmiarów jeszcze jeden obiekt latający. Jes to samolot do walki radioelektronicznej o tajemniczej nazwie EC-130H Compass Call, który dołączył do ćwiczeń.

Ćwiczenia Aviation Rotation w ramach operacji Atlantic Resolve

Amerykańscy i polscy piloci, wraz z obsługą naziemną ćwiczą w Krzesinach tzw. lotnicze operacje połączone. W szkoleniu biorą udział polscy piloci z 31. i z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Samoloty wielozadaniowe F-16C

Od jakiegoś czasu w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w podpoznańskich Krzesinach trwają polsko-amerykańskie ćwiczenia Aviation Rotation 19.2 wspierające operację Atlantic Resolve. Obecnie operują z niej amerykańskie samoloty wielozadaniowe Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon z 480. Eskadry Myśliwskiej wchodzącej w skład 52. Skrzydła Myśliwskiego stacjonującego na co dzień w Spangdahlem w Nadrenii-Palatynacie w zachodnich Niemczech. Celem ćwiczeń jest doskonalenie współdziałania oraz utrzymywania gotowości w ramach wspólnych operacji. Na zdjęciu F-16C lądujący po zakończeniu popołudniowej misji. – informuje Przemysław Maćkowiak z Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia

samolot wielozadaniowy Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon

samolot wielozadaniowy Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon Fot. Przemysław Maćkowiak

Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon - dane techniczne

Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon – dane techniczne (źródło: Wikipedia)

Samolot amerykańskich sił powietrznych EC-130H Compass Call

W ćwiczeniach bierze również udział Samolot amerykańskich sił powietrznych EC-130H Compass Call wraz z załogą i sprzętem pomocniczym. Wspólnie z samolotami amerykańskich i polskich sił powietrznych bierze udział w ćwiczeniach Aviation Rotation 19.2, mających doskonalić utrzymywanie wspólnej gotowości bojowej i zwiększanie interoperacyjności.

– Samolot EC-130H wraz z załogą został przebazowany z 55. Grupy Walki Radioelektronicznej stacjonującej w Davis-Monthan w Arizonie. Dołączył do myśliwców F-16 i załóg rozlokowanych w Krzesinach oraz do 52. Skrzydła Myśliwców z bazy Spangdahlem w Niemczech. – poinformowała ambasada USA.

Samolot amerykańskich sił powietrznych EC-130H Compass Call

Samolot amerykańskich sił powietrznych EC-130H Compass Call Fot. usembassy.gov/pl

EC-130H Compass Call - dane techniczne

EC-130H Compass Call – dane techniczne (źródło: Wikipedia)

– Samolot EC-130H jest elementem systemu broni taktyczno-powietrznej, powstał na bazie znacznie zmodyfikowanej wersji samolotu C-130 Hercules. Jego zadaniem jest zakłócanie systemu dowodzenia i kontroli przeciwnika oraz ograniczanie koordynacji niezbędnej dla zarządzania siłą uderzeniową wroga. System Compass Call wykorzystuje ofensywną dezinformację i możliwości elektronicznego ataku w celu wsparcia amerykańskich i koalicyjnych sił taktycznych, lądowych oraz jednostek specjalnych. – dodaje ambasada.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • mnich
    piątek, 14 cze, 2019, 14:49:58 |

    Hałas za to jaki, a tego dużego widziałem, niezła kolumbryna.

  • Dębiec/Poznań
    piątek, 14 cze, 2019, 17:48:36 |

    Niech ich ,,gęś kopnie,,własnych myśli nie słychać,ani ze znajomymi porozmawiać.,,dziękuję,,za takie sąsiedztwo.

Skomentuj