Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 16 maj, 2019 |

Pranie tapicerki – kiedy, po co i za ile?

U profesjonalisty pranie tapicerki to koszt rzędu 200 -300 zł, czy czasami warto oszczędzać i oddać swój samochód do osoby, która wypierze nam naszą tapicerkę za przysłowiową „stówkę”?


Jak zapewne wiecie, prowadzę firmę, która zajmuje się min. Praniem tapicerek samochodowych. Często słyszę od swoich klientów, że na OLX można znaleźć oferty prania tapicerek samochodowych za 100 zł. Czy tak naprawdę jest różnica w praniu za 100 zł, a w praniu za 250 zł?

Skąd biorą się plamy?

Nawet jeżeli naszym coniedzielnym rytuałem jest odkurzenie samochodu (swoją drogą, warto wypracować sobie taki nawyk), pojawienie się plam na tapicerce jest kwestią czasu. Plamy powstają tak naprawdę od wszystkiego, od jedzenia, które jemy w samochodzie, rozlanych napojów, a szczególnie od nas samych, którzy w naturalny sposób się pocimy.

tapicerka samochodowa

Czarna tapicerka ma to do siebie, że poziom widoczności zabrudzeń jest przesunięty dalej w czasie porównując do tapicerek jasnych. Nie oznacza to jednak, że czarne tapicerki mają tendencję do mniejszego „wyłapywania” zabrudzeń, po prostu te zabrudzenia są słabiej widoczne.

Usunięcie plam domowym sposobem

Na rynku istnieje wiele preparatów pozwalających na usunięcie zabrudzeń bez konieczności prania przy pomocy odkurzacza piorącego. Bardzo dobrym środkiem są pianki, które po wyschnięciu wystarczy odkurzyć. Detergent zawarty w piankach powoduje, że brud zamienia się w proszek i jest łatwiejszy do wciągnięcia przez standardowy odkurzacz. Taką operację polecam wykonać co najmniej raz w miesiącu, regularne używanie pianki pozwala również na zachowanie przyjemnego zapachu w naszym samochodzie. Na cięższe zabrudzenia zalecam również sodę oczyszczoną.

Profesjonalne pranie kanapy i przednich foteli

Wracając jednak do pytań zadanych we wstępie, czym różni się pranie wykonane za 100 zł od tego, wykonanego za 250 zł. Na początek warto rozróżnić dwie szkoły prania tapicerek samochodowych:

Pierwsza polega na użyciu wyłącznie odkurzacza piorącego, popsikaniu na powierzchnię płynu-ekstraktu i wciągnięcie zawiesiny przy pomocy odkurzacza. Prosta i przyjemna praca, która tak naprawdę jedynie pomoczy naszą tapicerkę i usunie z niej to, co usunęlibyśmy odkurzaczem. Tutaj zazwyczaj cena oscyluje w okolicach 100 zł za wypranie całego samochodu. Jeżeli chodzi natomiast o koszty, to litr płynu kosztuje około 10 zł.

Drugą szkołą jest pranie, a nie moczenie tapicerki. Tutaj zazwyczaj zaczyna się od wymontowania przednich foteli. Jeżeli mamy już swobodny dostęp do tylnej kanapy to możemy nanieść na nią proszek, który musi poleżeć na materiale około 5 minut. Następnym krokiem jest szczotkowanie tapicerki do całkowitego rozmiękczenia brudu. Po użyciu proszku przyszła kolej na użycie odkurzacza, który służy jedynie do wciągnięcia brudu z wypranej tapicerki. Na sam koniec robi się to samo co w punkcie powyżej, tylko samą wodą, tak, aby wyciągnąć resztki płynu z materiału. Tutaj niestety koszty są o wiele większe, z uwagi na to, że potrzebujemy specjalistycznego proszku oraz znacznie większej ilości płynu ekstrakcyjnego koszty zamykają się w okolicach 70-80 zł. Nie wliczam tutaj oczywiście zwrotu za zakupiony odkurzacz, kilku rodzajów szczotek, specjalnych końcówek i samych kosztów prowadzenia działalności.

Pierwsza metoda prania to około 2 godzin pracy, druga metoda to około 6 -7 godzin pracy. Stąd też wynikają różnice w cenie, ale czy warto oszczędzać? Moim zdaniem nie. Zawsze powtarzam, że nie stać nas, aby kupować tanie rzeczy.

Pranie podsufitki i boczków drzwiowych

Jak rozróżnić fachowca od amatora? Zapytajcie go o to, czy wypierze wam podsufitkę oraz boczki drzwiowe.

Elementy te w każdym samochodzie mocowane są za pomocą kleju. Jeżeli zaaplikujemy na te elementy zbyt dużo wody np. przez zwykłe pranie ekstrakcyjne, może okazać się, że odkleją się one od poszycia. Jeżeli spotka nas taka nieprzyjemność w niedalekiej przyszłości po odebraniu samochodu z usługi prania tapicerki, możemy śmiało przypuszczać, że została ona zniszczona właśnie w ten sposób.

Prawidłowym sposobem prania tych elementów jest użycie specjalnego przyrządu zwanego „tornado gun”. Jest to pistolet na sprężone powietrze, który robiąc w swojej dyszy małe tornado, powoduje wyrzucenie brudu zalegającego w podsufitce. Dzięki użyciu minimalnej ilości środka piorącego i sprężonego powietrza, możemy być pewni, że klej w naszej podsufitce pozostanie nienaruszony.

Co ile prać tapicerkę?

Jeżeli przyjmiemy zasadę, że co miesiąc będziemy używali pianki, tapicerkę samochodową wystarczy wyprać raz do roku. Warto również wspomnieć, że regularne dbanie o tapicerkę zmniejsza ryzyko rozdarcia i znacząco wpływa na nasze zdrowie. Pamiętajmy, że w samochodach spędzamy niekiedy po dwie godziny dziennie, warto zadbać o to, aby było w nich czysto.

Przemysław Raźny – Stowarzyszenie Mosińskie Spoty Samochodowe

Mosińskie Spoty Samochodowe logo

Mosińskie Spoty Samochodowe logo

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj