Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | czwartek, 26 wrz, 2019 | komentarzy 9

Puszczykowo inwestuje w OŹE

Puszczykowski samorząd organizuje i przeprowadza montaż instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych w domach mieszkańców. Urządzenia produkujące tzw. „zieloną energię” montowane będą w domach jednorodzinnych osób, którzy złożyli deklaracje udziału w przedsięwzięciu. Dofinansowanie tych inwestycji wynosi aż 85%.

Odnawialne źródła energii (OZE)

Wiatr, woda i słońce są coraz częściej wykorzystywane do produkcji ekologicznej energii. Odnawialne źródła energii (OZE) to wykorzystanie w procesie pozyskiwania energii elementów natury, m.in. wiatru, promieniowania słonecznego, źródeł geotermalnych, biomasy i biogazów. Są one ekologiczną alternatywą dla tzw. konwencjonalnych źródeł energii, a więc gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla.

W WRPO 2014+ (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny) wydzielono specjalną pulę środków na inwestycje w OZE. Efekty już widać: coraz więcej gmin sięga po dostępne pieniądze, a mieszkańcy coraz liczniej montują instalacje wykorzystujące naturalną energię na swoich domach.

Instalacja fotowoltaiczna (OZE) na dachu budynku

Instalacja fotowoltaiczna (OZE) na dachu budynku

Dofinansowanie 85%

Systemy wykorzystujące odnawialne źródła są drogie, tak więc możliwość dofinansowania inwestycji na poziomie 85% z unijnej dotacji jest dobrym argumentem za realizacją tego przedsięwzięcia. Pozostałe 15 proc oraz podatek VAT zapłacą mieszkańcy.

Inwestycja zakłada montaż w obiektach mieszkalnych indywidualnie dobranych instalacji fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej i kolektorów słonecznych do produkcji ciepłej wody użytkowej.

dom ekologiczny

Na inwestycje w odnawialną energię zdecydowały się gminy Suchy Las w partnerstwie z gminą Rokietnica i Puszczykowo. Umowę na realizację projektu, polegającego na montażu indywidualnych instalacji odnawialnych źródeł energii w obiektach prywatnych w tych miejscowościach, podpisano 5 lipca.

– To kolejne przedsięwzięcie, które doskonale wpisuje się w realizację unijnej polityki ochrony środowiska, mającej na uwadze m.in. naszą zdrowszą egzystencję i ograniczenie występowania efektu cieplarnianego. Strategia Europa 2020 wytycza nam konkretne cele, do osiągnięcia których konieczne jest jak najbardziej powszechne korzystanie z odnawialnych źródeł energii – mówi Marszałek Marek Woźniak.

fotowoltaika dla firm sunergo

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne

– Wyprodukowana energia zmniejszy zużycie paliw konwencjonalnych, a co za tym idzie obniży koszty zaopatrzenia w tradycyjnie dostarczaną energię. Realizacja projektu korzystnie wpłynie też na jakość środowiska naturalnego, przyczyniając się do zmniejszenia emisji dwutlenku węglą oraz innych zanieczyszczeń. Przełoży się to na poprawę jakości powietrza, a w dłuższej perspektywie wpłynie na jakość życia mieszkańców – powiedział Grzegorz Wojtera.

– Zainteresowanie udziałem w projekcie jest bardzo duże, co dowodzi, że coraz więcej osób ma świadomość, jak duży wpływ mają na czystość powietrza – dodaje.

Koszt przedsięwzięcia to ponad 8,2 mln zł (obejmujący Suchy Las, Rokietnicę i Puszczykowo – przyp.red.), z czego unijne dofinansowanie z WRPO 2014+ wyniosło blisko 6,4 mln zł.

źródło: wrpo.wielkopolskie.pl

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (9)

 • Gość
  czwartek, 26 wrz, 2019, 14:36:06 |

  Szkoda tylko że jak zawsze Mosina jest pomijana.

 • mieszkaniec
  czwartek, 26 wrz, 2019, 14:44:56 |

  Zainteresowanie zawsze jest duże, ale problemem są pieniądze. Co z tego że mówimy ROI na poziomie kilkunastu lat, skoro tę kasę trzeba wyłożyć na „dzień dobry”. I w tym momencie dofinansowanie rzędu 85% dla każdego (a nie jak w programie „czyste powietrze” tylko na papierze) jest czynnikiem gdzie prawie każdy mógłby sobie pozwolić na taką instalację.
  Szkoda że Mosina nie uczestniczy w takich programach, chociaż wydaje mi się, że pewno u nas i tak by się to skończyło jak z dotacjami na wymianę pieców… Czyli nijak.

  • Gość
   piątek, 27 wrz, 2019, 1:12:51 |

   Taaa jedyne co się tu udało to przetarg na nowy most w Rogalinku i wypuszczenie jeszcze więcej tirów do hal logistycznych. A urzędy tylko wspierają tą degradację regionu mając gdzieś mieszkańców.

 • Aaa
  czwartek, 26 wrz, 2019, 16:46:50 |

  No właśnie Puszczykowo może a Mosina już nie. Wiele osób tutaj zainteresowana by była tego typu dotacją na instalację ale nie, bo po co, niech się trują wszyscy (a Puszczykowo też to wdycha).

  • mieszkaniec
   czwartek, 26 wrz, 2019, 19:54:59 |

   Akurat Puszczykowo w produkcji smogu Mosinę przegoniło już kilka lat temu. Spacer wieczorem ulicami miasteczka to traumatyczne przeżycie. Dzisiaj Mosina wieczorami jawi się jako uzdrowisko… Niestety… Podejrzewam że te kilka (naście) paneli nie zmieni sytuacji, bo zakładają je osoby którym zależy. A Ci co trują to raczej grupa która ma to w „głębokim” poważaniu…

   • Aaa
    piątek, 27 wrz, 2019, 1:08:22 |

    Nie wiem jak w Puszczy ale w Mosinie jest dramat. Zapraszam na Leszczyńską albo okolice rynku, ronda Budzyń. Jeszcze się zimno nie zrobiło, a już kosa wisi w powietrzu. I to nie jest zwykły dym z węgla czy drewna, a plastiki i inne odpady. Wystarczy się przejść na spacer żeby zorientować się, że coś jest nie tak z tym dymem który wydobywa się z okolicznych kominów..

    • gość2
     piątek, 27 wrz, 2019, 11:01:30 |

     Dokładnie, niestety, mam wrażenie, że urząd z burmistrzem na czele hasło „ochorona klimatu, środowiska, a tym samym zdrowia mieszkańców” ma totalnie gdzieś. Obawiam się, że należą do frakcji „ja tam nie wiem, czy za degradację środowiska odpowiedzialny jest człowiek”
     Najlepiej wyciąć drzewa (w lasku na Leszczyńskiej wycinka aż huczy, nad kanałem na wyskości Rio Grande pusto, zniknęło zieleni co niemiara), zabetonować i udawać, że problemu nie ma.
     Hasło zielona gmina i Mosina turystycznie to kpina i z mieszkańców, i z turystów. I niestety nie zmienią tego nawet dość ciekawe wydarzenia podejmowane przez OSiR czy MOK, te instytucje jeszcze próbują jakoś ożywić to miasteczko.
     Nie raz zgłaszałem do SM, że w piecach ktoś pali plastikiem czy innym syfem, nic się tutaj z tym nie robi. Ta gmina powinna się reklamować hasłem stagnacja.

     • Aaa
      piątek, 27 wrz, 2019, 14:29:49 |

      Zgadzam się, tutaj kpi po prostu kpi się z ludzi, i nikt nie myśli o innych tylko o sobie.

  • Kajetan
   niedziela, 5 kwi, 2020, 19:57:56 |

   Coż do samorządowców i tempa wdrażania przez nich przepisów proklimatycznych trzeba mieć cierpliwość. Jako przedstawicieli ogólnopolskie firmy dostarczającej mikroinstalacje fotowoltaiczne od 9 lat, (zamontowaliśmy 15 000 instalacji w Polsce) mogę zaproponować montaż do instalacji z dofinansowaniem nawet do 100 % (w tym mój prąd i ulga termomodernizacyjna). Jak to możliwe? Nasi klienci polecając nas nadpłacają kredyt/leasing. Realnie 8 instalacji spłaca Twoją. Nie jest to dotacja, ale układ win/win. Dla chętnych zapraszam do kontaktu. sikorskikajetan@gmail.com

Skomentuj