Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 2 paź, 2019 | komentarzy 19

Puszczykowo w czołówce

Duży sukces samorządu w Puszczykowie, które zajęło 5. miejsce w tegorocznym Rankingu Samorządów w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Mosina zajęła 502 miejsce na 864 gminy biorące udział w rankingu.

Ranking samorządów 2019

Zasady Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” określa niezależna Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, b. premiera RP. Jego celem jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Rynek w Puszczykowie

Rynek w Puszczykowie

Wyniki rankingu

Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego (w tej kategorii Puszczykowo uzyskało ocenę 8,32, a Mosina 4,72).

Ranking Samorządów 2019 Gminy miejskie i miejsko-wiejskie - Puszczykowo

Ranking Samorządów 2019: Gminy miejskie i miejsko-wiejskie – Puszczykowo

Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Bierzemy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) i wymierne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi). W tej kategorii Puszczykowo uzyskało ocenę 8,58, a Mosina 2,88.

laureaci Rankingu Samorządów 2019 / fot. Stefan Mleczak

laureaci Rankingu Samorządów 2019 / fot. Stefan Mleczak

Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej czy redukcji emisji spalin i smogu (Puszczykowo: 8,01; Mosina: 2,29). Osobną kategorią jest jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami (Puszczykowo: 6,5; Mosina: 1).

Zakole Warty w Puszczykowie

Zakole Warty w Puszczykowie

Gminie Puszczykowo do podium zabrakło tylko 0,86 punktu.

W ubiegłorocznym rankingu Puszczykowo zajęło 77 miejsce ⬆️, a Mosina 239 ⬇️.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

A Wy jak oceniacie prace naszych samorządów?

źródło: rankingsamorzadow.rp.pl

Ranking Samorządów 2019 Gminy miejskie i miejsko-wiejskie - Mosina

Ranking Samorządów 2019 Gminy miejskie i miejsko-wiejskie – Mosina

Zwycięska 10. w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie / fot. Stefan Mleczak

Zwycięska 10. w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie / fot. Stefan Mleczak

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (19)

 • Aaa
  środa, 2 paź, 2019, 11:09:25 |

  To tylko potwierdzenie smutnej, mosińskiej rzeczywistości.

 • Kada
  środa, 2 paź, 2019, 11:21:44 |

  Aż żal patrzeć na tegoroczne wyniki. To tylko i wyłącznie świadczy o nieudolności naszej władzy. Nie ma takiej kategorii w której nie byli byśmy na przysłowiowy dnie…

 • JWB
  środa, 2 paź, 2019, 13:32:11 |

  Sam basen w Mosinie wystarczy. Potrzebne są inwestycje w drogi i turystykę. A w tym aspekcie jest tutaj coraz gorzej. Bycie tanią sypialnią Poznania to słaba perspektywa. Nic tylko brać przykład z Puszczykowa.

 • Remi
  środa, 2 paź, 2019, 13:37:43 |

  Puszczykowo ma swoją Mimoze i zabytkowy dworzec, Mosina kokotka i pałac budzyń. Taki przykład oto

  • Gość
   środa, 2 paź, 2019, 13:47:58 |

   Ale przecież będzie basen! Jeszcze tylko 100 lat i gotowy.

 • Gość
  środa, 2 paź, 2019, 17:15:11 |

  Nawet ta tania sypialnia wcale nie jest już tania…

 • Polak Mały
  środa, 2 paź, 2019, 21:23:35 |

  To niestety pokłosie nieudacznictwa włodarzy oraz całej rady miejskiej Mosiny… i jeszcze 4 lata będą grzebać nasze miasto w bagnie. Proponuję każdemu, żeby choć raz oglądnął sesję rady miejskiej – przecież to jakaś kpina – niektórzy radni nie mają podstawowej wiedzy, innych to nigdy nie słyszałem,na koniec z 4-5 co wnoszą jakąś wartość (Panie Kasprowicz nie chodzi o Pana). Nie rozumiem po co taki jeden z drugim kandyduje do rady skoro nawet nie zabiera głosu, nie zgłasza wniosków – jeśli to tylko w celu zgarnięcia diety to naprawdę nie jest dobrze.
  Teraz proszę o głos tych co agitowali za obecnym burmistrzem motywując że jest gwarantem kontynuacji rozwojowej polityki Mosiny – jak to teraz wygląda, jak wygląda spadek o 263 lokaty?

  • Gość
   środa, 2 paź, 2019, 22:34:01 |

   Nie oszukujmy się, tak naprawdę to nie ma żadnej alternatywy, bo co taki burmistrz może zmienić jak układy i zgrzyty w radzie, urzędzie, mosińskich salonach takie same. To co można zauważyć to walkę o władzę, stanowiska ale na pewno nie chęć zmian na lepsze. Wszystko kończy się na czubkach własnych nosów.

  • mieszkaniec
   środa, 2 paź, 2019, 23:13:47 |

   Ok, agitowali nie agitowali. Ale jaka była alternatywa? Dwóch kandydatów. Jeden szeroko znany ze swoich „zasług” dla regionu, a drugi wyciągnięty jak zając z kapelusza (coś a’la p.Ryś w poprzedniej kadencji). Wybór mizerny, a w związku z tym i wynik taki sam.

   • Polak Mały
    czwartek, 3 paź, 2019, 16:31:17 |

    Osobiście uważam, że Marciniak i tak byłby lepszy – na sesjach co prawda 50% czasu mówi nie na temat ale reszta jest idealnie w punkt. Nie ma porównania jeśli chodzi o Marciniaka i Mielocha – radny swobodnie porusza się po terminologii i aspektach technicznych a pan nauczyciel historii ledwie odpowiada na pytania. Nie rozumiem też dlaczego Mosina ma taki żal do Marciniaka – jeśli chodzi o sprawy wodociągu to na jednej z sesji wyjaśnił dobitnie problem?

    • gość2
     czwartek, 3 paź, 2019, 16:53:36 |

     Padło pytanie, co taki burmistrz może zmienić. Otóż może dużo zmienić, ale musiałby to być przysłowiowy chłop z jajami, ktoś z charyzmą i wizją, a nie ciepła klucha, która ma gdzieś Mosinę i okolice, nie zna się na samorządzie, do tego otacza mało kompetentnymi pracownikami.

    • mieszkaniec
     czwartek, 3 paź, 2019, 19:56:38 |

     A ja osobiście uważam że byłby jeszcze gorszy. Jego dokonania jako sekretarza gminy i z-cy burmistrza Czempinia są tak „wielkie” że wystarczy. Porozmawiaj o jego kadencji z mieszkańcami Czempinia. I nikt nie ma do niego „żalu” tylko nie chce lokalnej powtórki. Z drugiej strony co za różnica czy politolog czy historyk? I tak zero wykształcenia z zakresu ekonomii czy zarządzania.

    • z Krosna
     sobota, 5 paź, 2019, 13:18:55 |

     Czytam na Czasie Mosiny 2, że łaskawie panujący nam burmistrz od siedmiu boleści już przygotował dla radnych na sesję nadzwyczajną, planowaną na 8 października kapitalną informację. Otóż nie zostaną wykonane inwestycje na 16,5 miliona złotych i mimo tego, tenże zbawca planuje emisję obligacji na poziomie 6 milionów złotych. Pytam się: po co?! Ten człowiek nie ma zielonego pojęcia o zarządzaniu, a sprawowanie pieczy nad publicznym pieniądzem jest w jego wydaniu karygodne. W poprzedniej kadencji blokował duże środki na nieformalne swoje dziecko, Czerwonkę oraz na basen. Dzisiaj już nawet nie wiadomo, po jaką cholerę emituje obligację, skoro tyle kasy zamierza pozostawić w budżecie. Otoczony nieudacznikami i klakierami z Rady Miejskiej całkowicie się pogubił i wymaga solidnego kopniaka. Przez ponad 2 lata facet nie widzi nic zdrożnego w tym, że rok do roku przez swój genialny pomysł okrada mieszkańców Mosiny z części ich podatków, przez generowani straty w gospodarce śmieciowej, której był autorem. Wypłakał u radnych absolutorium obiecując poprawę i to, że zrobi wszystko, czego będzie od niego oczekiwała Rada. I co? I nic! Pewnie śmieje się rozmawiając z kumplami w puszczykowskiej Lokomotywie, jak to wykiwał głupków z Rady. Wcale się temu nie dziwię, bo w sposób przekomiczny radni dali się zmanipulować. Oj narobiło się w tej naszej lokalnej polityce. Kto wie, czy w tej sytuacji ktoś taki jak Jan Marciniak nie powinien objąć sterów w ratuszu. Wracając do obecnego burmistrza to nie tylko, że okazał się być niegodnym zaufania i wielokrotnym kłamcą, to na dodatek jest absolutnym indolentem na fotelu burmistrza. Pięć lat jego kadencji wykończy Gminę…

   • gość
    czwartek, 3 paź, 2019, 21:22:07 |

    Co pozostawił po sobie Burmistrz Ryś można znaleźć tutaj:
    [strona niedostępna – red.]
    To, co pozostawia po sobie Burmistrz Mieloch po niespełna roku, to między innymi materiał, pod którym piszemy… Nie wspominam o ilości burmistrzów, bo jak widać nie ma to znaczenia. Co do p. Marciniaka uważam, ze w obecnej sytuacji Gminy byłby wybawieniem od totalnej głupoty, jaka zapanowała w budynku na 1 Października. Szkoda, że p. Ryś nie wystartował. Miałby wybory wygrane. Kto wie, może wziąłby Marciniaka? To byłby dobry duet.

    • mieszkaniec
     środa, 9 paź, 2019, 14:05:42 |

     Zastanawiam się jaki jest cel promowania tej osoby na to stanowisko. Czempiń nie jest daleko. Pojechać, porozmawiać o dokonaniach i zapomnieć o tym głupim pomyśle.
     Co do drugiej kadencji p.Rysia, to chyba osoba nieobeznana z lokalnymi układami może sugerować inny wynik niż obecny… :/

     • lol
      środa, 9 paź, 2019, 22:35:12 |

      @mieszkaniec
      Podobnych głupot dawno nie czytałem.

     • GOŚĆ
      środa, 9 paź, 2019, 22:48:44 |

      Mieloch poza nieuczciwością w niczym nie przysłużył się do uzyskania takiego wyniku wyborczego. Otrzymał wsparcie, bez którego odpadłby w I turze… Szkoda, że dostał szansę.

 • mieszkaniec
  środa, 2 paź, 2019, 23:11:46 |

  Proszę o korektę – rozumiem lokalny patriotyzm – ale Mosina w kategorii Jakość zarządzania i współpraca – zgodnie ze stanem faktycznym (i nawet Waszym zdjęciem) otrzymała 1 a nie 2.29.

Skomentuj