Raport o stanie gminy Mosina
Gorącą dyskusję wywołał wśród radnych na ostatniej sesji temat tzw. raportu o stanie gminy. Zwołana została w tej sprawie nawet sesja nadzwyczajna. Czym jest ów raport i jakie korzyści przyniesie mieszkańcom?
Radni z Mosiny wspólnym głosem zagłosowali za określeniem szczegółowych wymogów raportu o stanie gminy w formie uchwały.
O szczegóły zapytaliśmy radnych Rady Miejskiej:
Art. 28aa. – Raport o stanie gminy – Ustawa o samorządzie gminnym. Artykuł ten nakłada na Burmistrza obowiązek przedstawienia radzie miejskiej, do dnia 31 maja raportu o stanie gminy. Ustawa ogólnie określa zakres w/w opracowania. Ponieważ wcześniej nie opracowywano takiego dokumentu, a brak jest szczegółowych wytycznych jak powinien wyglądać, odbywa się żywa dyskusja, między Burmistrzem a radnymi, którzy obawiają się, że raport będzie obszernym dokumentem, bez analizy. Zdaniem wielu radnych dokument powinien być krótki, oparty o rzeczową analizę, liczby i co najważniejsze – wskaźniki (ich propozycję radni, a w szczególności Marcin Ługawiak, przekazali Burmistrzowi). Krótka forma ułatwi interpretację mieszkańcom, urzędnikom i radnym. Raport powinien być traktowany nie jako zło konieczne, a obiektywny drogowskaz – powiedział radny Michał Kleiber.
W sprawie raportu wypowiedział się również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, radny Dominik Michalak:
– Rada Miejska może podjąć również uchwałę w której określi szczegółowy zakres tematyczny raportu. Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie. Rada podejmie uchwałę w tej sprawie prawdopodobnie w marcu. – powiedział Dominik Michalak.
Czym jest raport o stanie gminy?
Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym, burmistrz co roku w terminie do 31 maja będzie przedstawiał radzie raport o stanie gminy. Rada z kolei może w drodze uchwały określić szczegółowe wymogi dotyczące tego raportu. Taka sytuacja ma miejsce w Mosinie. Na poprzedniej sesji radni dyskutowali nad formą określenia tych wymogów. Zarówno burmistrz, jak i rada chcą, żeby raport o stanie gminy był zrozumiały nie tylko dla radnych, ale i dla mieszkańców, którzy też wezmą udział w dyskusji na tym raportem. Większość radnych przychyla się do tego, aby oprócz kluczowych informacji, raport zawierał analizy oparte na wskaźnikach, które można byłoby porównywać w kolejnych latach.
Na lutowej sesji rada dyskutowała nad trzema propozycjami formy określenia swoich oczekiwań wobec raportu. Ostatecznie, w drodze głosowania radni zdecydowali, że podejmą w tej sprawie
uchwałę na dodatkowej sesji. Jej projekt zostanie przygotowany wspólnie przez radę i burmistrza.
Procedura rozpatrywania raportu będzie wiązała się z procedurą udzielenia burmistrzowi absolutorium. Jednocześnie raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności, a nad jego treścią przeprowadza się debatę. Udział w tej debacie wziąć będą mogli nie tylko radni (którzy będą mogli zabierać głos bez ograniczeń czasowych), ale również mieszkańcy. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w takiej debacie zobowiązany będzie do złożenia przewodniczącemu rady pisemnego zgłoszenia.
Szczegóły dotyczące raportu o stanie gminy, i jakie formalności trzeba spełnić aby włączyć się do dyskusji „o stanie gminy” znajdziecie Państwo tutaj.
źródło: Informator Mosiński, prawodlasamorzadu.pl
Tagi: Dominik Michalak, gmina Mosina, Michał Kleiber, Radni o gminie, raport o stanie Gminy Mosina, władze Mosiny
Wasze komentarze (5)
Temat zbyt trudny, więc „cicho jak w kościole”…
Trudny, ale bardzo ważny. Warto wyegzekwować rzetelne opracowanie.
Panie radny, dlaczego ważny? Czyt to tak, jak słyszałem, że daje większe możliwości odwołania burmistrza?
Ważny z uwagi na samo opracowanie. Do dziś nie ma rzetelnego, analitycznego opracowania opisującego stan gminy. Dlatego często działania są intuicyjne (wystarczy na mapie Mosiny narysować jakie drogi są utwardzane) i z miejsca widać zasadność lub nie przytoczonych inwestycji. Jeśli istnieją narzędzia(matematyka, ekonomia, etc.), które obiektywnie i bez emocji oceniają stan gminy, pozwalając na właściwe decyzje na przyszłość, należy z nich korzystać.
A ile gmin to posiada? Oczywiście, że jest to potrzebne, tak jak orędzie o stanie państwa wygłaszane przez prezydenta usa.
Słyszałam, że w kwestii dróg w Mosinie to niekoniecznie się udało…?