Rozpalanie od góry – zaproszenie na pokaz w Mosinie
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszej gminy, którym zależy na jak najlepszym wykorzystaniu opału w swoich piecach, przy jednoczesnym ograniczeniu powstawania sadzy i dymu, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w pokazie ekonomicznego palenia w piecach i kotłach, który odbędzie się w sobotę 9 lutego br. o godzinie 11.00, na targowisku w Mosinie.
Pokaz polegać będzie na porównaniu procesu spalania w dwóch identycznych piecykach, gdzie zastosowano takie samo paliwo (węgiel, drewno) w tej samej ilości. Różnica polega na metodzie rozpalania pieca. Pierwszy piecyk typu koza, po rozpaleniu na ruszczcie zostanie zasypany paliwem do pełna, a drugi po napełnieniu paliwem, zostanie rozpalony od góry. W efekcie będzie można zaobserwować różnice w ilości wydobywającego się dymu z kominów.
Zachęcamy wszystkich właścicieli kotłów węglowych starego typu, pieców kaflowych, pieców typu „koza” i kominków do skorzystania z okazji przekonania się, że węglem i drewnem można palić bez kopcenia, że tanie spalanie węgla i drewna, to bezdymne spalanie!
Metoda rozpalania od góry jest bardzo prosta i można ją zastosować w 90% kotłów, pieców i kominków. Strażnicy miejscy po przeszkoleniu, będą mogli szybko nauczyć właścicieli domów opalanych paliwami stałymi, jak przestać zatruwać okolicę.
Zachęcamy także kominiarzy i sołtysów do skorzystania ze szkolenia. Dzięki sprawowanej funkcji możecie także przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu spalania węgla i drewna na zdrowie mieszkańców.
Zalety rozpalania od góry:
oszczędzamy czas – do kotłowni schodzimy raz na dobę (nie dokłada się), oszczędzamy paliwo – spalamy o 1/3 opału mniej, chronimy piec i komin – nie osadza się sadza i smoła (ulegają spaleniu w piecu), oszczędzamy zdrowie – o 80% zmniejszamy emisję zanieczyszczeń, polepszamy efekt cieplny domu – wsad spala się wolniej, przez co nie dochodzi do wychłodzenia pieca, instalacji grzewczej i domu, ogrzewamy dom, a nie powietrze na zewnątrz – spaliny mają zdecydowanie niższą temperaturę, o czym można przekonać się podczas pokazu.
Grupa Dla Mosiny
Tagi: gmina Mosina, smog, straż miejska, targowisko
Wasze komentarze (6)
To może być przydatny pokaz bo gdzie tylko spojrzeć to widać kopcące niemiłosiernie kominy. A wystarczy tylko technikę zmienić i zaoszczędzić parę złotych przy okazji. Jak ktoś nie wie jak palić – warto się wybrać i podpatrzeć.
Bardzo fajna sprawa. Może w końcu nauczy niektórych korzystać z pieców, a nie jak teraz zasmrodzone pół miasta.
„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszej gminy” – no bardzo jestem ciekaw 🙂 Ci co kopcą robią to z dwóch przyczyn, albo z głupoty, albo z biedy i żaden nawet magiczny sposób spalania nie przyczyni się do zmiany w tym zakresie, bo pierwszy jak jest głupi tak będzie, a drugi nic nie zmieni.
A reszta bardziej myśląca, albo już tak pali, albo ma piece gdzie nie ma to znaczenia (gaz, ekogroszek, pelet)….
Takie samo myślenie jak z wyborami „bo mój głos nic nie zmieni”. A guzik prawda. Bezczynnością nic nie zrobisz – aktywnymi działaniami – owszem!
Kopciuchy należy uczyć, a jeśli to nic nie da, to KARAĆ!!!!!
Jeżeli tak uchwała wejdzie w życie to rozumiem że inicjatorzy biorą odpowiedzialność i przejmują gwarancje na piece wyprodukowane przed rokiem 2012. https://powietrze.malopolska.pl/aktualnosci/eksperci-ostrzegaja-przed-metoda-spalania-od-gory-w-zwyklych-kotlach/
„Każdy użytkownik kupując urządzenie grzewcze powinien je eksploatować w sposób zgodny z dołączoną przez producenta instrukcją obsługi, co obejmuje również typ i jakość stosowanych paliw. Inna eksploatacja może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika oraz być przyczyną awarii czy utraty gwarancji udzielonej na kocioł c.o.”
Jestem za ochroną środowiska ale ludzie nie dajmy się zwariować.