Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 27 lut, 2019 |

Sezon grypowy w Wielkopolsce

Rośnie liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne w Wielkopolsce. Od 1 stycznia 2019 r, zachorowało już ponad milion osób w całej Polsce. W Wielkopolsce sześć osób zmarło z powodu grypy i jej powikłań. W samym Poznaniu „zarejestrowanych” jest już ponad 30 tysięcy chorych na tę chorobę.

Grypa w Poznaniu

Z raportów sporządzanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu wynika, że od 1 stycznia do 15 lutego br. zarejestrowano zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę u 29.901 osób. U 283 osób rozpoznano w badaniach laboratoryjnych wirus grypy A (171) i AH1N1 (112), z powodu grypy odnotowano 4 zgony. W 11 poznańskich szpitalach wstrzymano lub ograniczono odwiedziny chorych.

Zdarza się, że objawy, które towarzyszą grypie są mylone ze zwykłym przeziębieniem. Bardzo ważne jest więc właściwe rozpoznanie choroby, ponieważ grypa nieodpowiednio leczona może być przyczyną wielu powikłań. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował informację w formie graficznej, która ilustruje różnice między zachorowaniem na grypę a przeziębieniem.

Grypa czy przeziębienie?

Grypa czy przeziębienie?


Grypa – ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (na przykład podczas kichania), a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Epidemie grypy powodują znaczne koszty społeczne i niekiedy mają zasięg kontynentalny lub światowy, dlatego grypa wymaga globalnej koordynacji epidemiologicznej. W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, u części chorych mogą występować powikłania i zdarzają się też zgony, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.

Jak zabezpieczyć siebie i bliskich przed grypą?

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim często i dokładnie myjmy ręce. Nie dotykajmy twarzy brudnymi rękami. Dokładnie sprzątajmy i wietrzmy dom. Ograniczmy przebywanie w pobliżu chorego do minimum. Ubierajmy się w sposób dopasowany do panującej temperatury. Jedzmy dużo warzyw i owoców. Jeżeli stwierdzimy u siebie objawy choroby, jak najszybciej zgłośmy się do lekarza. Zostańmy w domu – nie chodźmy do szkoły lub pracy, żeby nie zarazić innych.

źródło: Puszczykowo.pl, Główny Inspektorat Sanitarny, wikipedia.pl

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj