T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Materiały partnera | poniedziałek, 23 wrz, 2019 |

Srebrne monety jako inwestycja – jak bezpiecznie kupować?

Srebrne monety kolekcjonerskie są coraz chętniej kupowane. Nic w tym dziwnego – właściwie wszystkie monety, które posiadają wartość numizmatyczną, niemal nigdy nie tracą na cenie, a ich wartość rynkowa z roku na rok rośnie. Dodatkowym atutem srebrnych monet jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu z monetami wykonanymi ze złota. Dlaczego inwestycja w srebrne monety to dobry pomysł? Jakie warto kupować? Gdzie bezpiecznie dokonać transakcji? Wszystkiego dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Jakie monety warto kupić w celu inwestycji?

Srebrne monety możemy podzielić na stare monety kolekcjonerskie (np. denary, talary i inne srebrne monety obiegowe sprzed wieków), monety okolicznościowe (m.in. wyemitowane w celu upamiętnienia jakiejś rocznicy, ważnej postaci historycznej itp.) oraz srebrne monety bulionowe (najsłynniejsze serie to (kanadyjski Liść Klonu, Wiedeńscy Filharmonicy, australijski Lunar, Koala). Wybór monet zależy oczywiście od celu zakupu i indywidualnych preferencji. Należy trzymać się jednak kilku zasad, aby inwestycja była udana.

srebrne monety kolekcjonerskie numimarket

srebrne monety kolekcjonerskie

Najlepiej kupować znane monety

Jeżeli jesteśmy nastawieni na zakup monet w celu inwestycji, pamiętajmy, że w przyszłości będziemy chcieli sprzedać nabyte egzemplarze po wyższej cenie. Oznacza to, że musimy wybrać takie monety, które zostaną chętnie kupione przez nowych inwestorów lub numizmatyków. Nie zaleca się więc kupować takich monet, o których mało kto słyszał. Stałą popularność posiadają srebrne talary, których cena sięga w niektórych przypadkach kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych! Istnieją jednak również tańsze egzemplarze, których ilość na rynku jest większa. Pamiętajmy jednak, że nawet stosunkowo tanie talary prawdopodobnie za kilka lub kilkanaście lat zyskają na wartości.

Kupuj monety w jak najlepszym stanie zachowania

Specjaliści podkreślają, że kupując monety bulionowe, lub takie które nie są zbyt unikatowe, najlepiej decydować się wyłącznie na egzemplarze w stanie menniczym lub okołomenniczym. Co to oznacza? Monety w stanie menniczym są praktycznie nienaruszone – nie posiadają żadnych uszkodzeń, rys i nie wyglądają jakby były w obiegu. Muszą być po prostu w stanie idealnym. Oczywiście dotyczy to głównie monet okolicznościowych i bulionowych, jednak kupując stare monety kolekcjonerskie, warto zdecydować się na egzemplarz nieco droższy, jednak w lepszym stanie.

srebrne monety okolicznościowe numimarket

srebrne monety okolicznościowe

Gdzie bezpiecznie kupować srebrne i złote monety?

W dzisiejszych czasach do wyboru mamy kilka miejsc. W dobie Internetu, największą ilość monet sprzedaje się oczywiście w sieci. Radzimy jednak nie kupować ich z niesprawdzonych stron i osób o nieznanej renomie. Najlepiej zdecydować się na internetowe sklepy numizmatyczne, które są znane wśród numizmatyków. Miejscem, które łączy sprawdzone i największe sklepy numizmatyczne w Polsce jest Numimarket, w którym można bezpiecznie nabyć między innymi srebrne i złote monety. Dostępne są tam również aukcje, na których można zdobyć monety po okazyjnych cenach.

Aukcje monet online - Numimarket.pl

Kolekcjonerskie, okolicznościowe czy bulionowe?

Oczywiście musimy się również zastanowić, jaki rodzaj monet najlepiej kupować. Wydaje się, że najlepszym wyborem jest zakup monet kolekcjonerskich, które oprócz wartości samego kruszcu, posiadają również wartość numizmatyczną. Z czego składa się wartość numizmatyczna? Przede wszystkim ze stopnia rzadkości, zachowania i wieku. Dodatkowym atutem zakupu takich monet jest znacznie bardziej interesujący proces inwestycji. Kupując stare monety kolekcjonerskie możemy zagłębić się w ich historię, poznać dzieje mennictwa i różnych krajów. Przy zakupie monet okolicznościowych należy uważać, ponieważ często ich cena początkowo jest zawyżona, a ich wartość po krótkim czasie spada. Monety bulionowe są raczej sposobem na lokatę pieniędzy, ponieważ ich wartość opiera się przede wszystkim na kruszcu.

srebrne monety bulionowe numimarket

srebrne monety bulionowe

Inwestycja większej ilości pieniędzy?

Jeżeli posiadają Państwo większą ilość pieniędzy, warto pomyśleć o droższym rozwiązaniu, jakim są złote monetyhttps://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-kolekcjonerskie_2/1. Przy ich wyborze należy się kierować takimi samymi zasadami jak przy zakupie monet srebrnych. Pamiętajmy, że przy zakupie zarówno monet srebrnych, jak i złotych, należy przede wszystkim zachować bezpieczeństwo. Nie można kupować drogich monet z niesprawdzonych źródeł. W takim wypadku możemy natrafić na oszusta lub po prostu na osobę, która nieświadomie sprzedaje fałszywą monetę.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: