Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 8 kwi, 2019 | komentarzy 27

Strajk nauczycieli – aktualizacja

Trwa strajk nauczycieli. W akcji protestacyjnej biorą udział placówki oświatowe z gminy Mosina i Puszczykowa. Jest to największy od ponad 25 lat strajk nauczycieli w Polsce. W samym Poznaniu do protestu przystępuje ponad 80% z 251 szkół.

Nie doszło do porozumienia rządu ze związkami zawodowymi, co oznacza, że dzisiaj, 8 kwietnia, rozpoczyna się strajk nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych w całej Polsce. Głównym postulatem strajku jest podwyżka płac. Zajęcia opiekuńczo – wychowawcze będą się odbywały zgodnie z komunikatami poszczególnych placówek.

System wynagrodzeń wymaga zmiany, więc zaproponowaliśmy system zmiany pensum i dojście do poziomu europejskiego w ciągu kilku lat. W tej ofercie znajduje się też zmiana stażu, określenie minimalnej kwoty za wychowawstwo 300 zł i przyśpieszenie awansu zawodowego. Zaproponowaliśmy m.in. wzrost wynagrodzeń. W 2017 roku pensje zostały odmrożone, a od 2018 r. wprowadzamy podwyżki. W tym roku zaproponowaliśmy we wrześniu ponad 9 proc., od 2017 do września średnio pensja nauczycielstwa wzrasta o 700 zł – powiedziała wicepremier Beata Szydło.

Zespół Szkół w Mosinie

Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ. Zgodnie z uchwalą 8 kwietnia zaczynamy strajk. Chcieliśmy 1 tys. zł podwyżki, potem była propozycja 30 proc. od stycznia. Ustępstwa są tylko po naszej stronie, nie ministerstwa edukacji – powiedział po zakończeniu rozmów z rządem Sławomir Broniarz, prezes zarządu głównego ZNP.

Protest nauczycieli będzie trwać do odwołania. W jego trakcie nauczyciele będą powstrzymać się od wykonywania obowiązków służbowych. Pod znakiem zapytania stanęły egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów.

Powstanie Wielkopolskie - mural na ścianie SP2 w Puszczykowie

Dlaczego nauczyciele strajkują?

Nie mamy godnych wypłat, ja pracuję 15 lat i mam 1940 zł wypłaty na rękę. A co mają powiedzieć nauczyciele, którzy zaczynają pracę? Oni zarabiają 1400 – 1500 zł. Najwyższe pensje mają nauczyciele dyplomowani, np. nauczyciel po 20 latach pracy z tytułem doktora otrzymuje ok. 3300 zł brutto. Ale to jest wykształcenie, do którego nikt z nas nie będzie dążył ze względu na czas i wysoki koszt nauki. To się po prostu nie opłaca. Tak naprawdę nie mamy motywacji do kształcenia się. Poza tym brakuje u nas przedmiotowców – matematyków, fizyków. Niektórzy nauczyciele muszą pracować więcej, bo biorą przedmioty, do których nie ma nauczycieli.”

strajk nauczycieli

do strajku ma przystąpić blisko 80% polskich placówek oświaty

Aktualizacja (komunikaty):

Urząd Miejski w Puszczykowie

W związku z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli, dyrektorzy szkół podstawowych w Puszczykowie wraz z władzami miasta podjęli działania mające na celu złagodzenie skutków strajku dla dzieci i rodziców w szkołach. Informujemy, że wszystkie dzieci, których rodzice zgłosili brak możliwości zapewnienia opieki w domu będą miały zapewnioną opiekę w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2. Ponadto informujemy, że władze miasta wraz z dyrektorami szkół podejmują wszelkie możliwe działania w celu zapewnienia przeprowadzenia egzaminów klas ósmych i trzecich gimnazjum, w sytuacji gdy strajk obejmie dni planowanych egzaminów. Dyrektorzy przygotowują listy potencjalnych członków komisji. Jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, kluczową kwestią będzie pozyskanie takich osób. W puszczykowskich przedszkolach zajęcia odbywają się zgodnie z planem. W tak trudnej sytuacji Burmistrz wciąż żywi nadzieję, że organizacje związkowe oraz strona rządowa dojdą do porozumienia. Ze względu na dynamiczny charakter sytuacji prosimy o uważne śledzenie komunikatów pojawiających się na stronach internetowych: miasta i poszczególnych szkół. – poinformował Andrzej Balcerek Burmistrz Puszczykowa.

Rada Rodziców SP1 Puszczykowo

– Szanowni Państwo, Uprzejmie informuję, że dziś zaczyna się ogólnopolski strajk nauczycieli. Jak pisałam wcześniej również w naszej szkole nauczyciele będą strajkować. W szkole oprócz dyrektora i wicedyrektorów pracować będzie troje nauczycieli. Zgłosiliście Państwo 44 dzieci, dla których nie ma opieki w domu. Opiekę nad nimi będziemy sprawować w szkole, w godzinach, które podaliście Państwo na deklaracjach. W środę zaczynają się egzaminy dla gimnazjalistów. Będziemy robić wszystko, aby te egzaminy się odbyły. Uczniów klas trzecich gimnazjalnych zapraszamy w środę na godzinę 8.15. Bardzo proszę o bieżące śledzenie informacji w Librusie lub w środkach masowego przekazu. Z wyrazami szacunku Ewa Budzyńska

Rada Rodziców SP2 Puszczykowo

– Drodzy Rodzice, w związku z planowaną akcją strajkową, prawdopodobnie od poniedziałku 8 kwietnia do odwołania zajęcia w szkole będą zawieszone. Dlatego zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o pozostawienie dzieci w domach i zapewnienie im opieki. W ostatnich dniach wypełnialiście Państwo deklaracje co do uczestnictwa dzieci w zajęciach opiekuńczych w świetlicy, proszę zweryfikujcie je raz jeszcze, gdyż może dojść do sytuacji że opieka ta będzie niemożliwa ze względu na przekroczenie dopuszczalnej liczby uczniów a nauczyciele nie będą mogli przygotować się do przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Jako rodzic gimnazjalisty i w imieniu rodziców ośmioklasistów, proszę Państwa o solidarność z nami i naszymi dziećmi ! Jeżeli Państwa dzieci zostaną w domach to nasze dzieci być może napiszą egzamin w terminie. Egzaminy są zaplanowane od dnia 10.04.2019 do dnia 17.04.2019. Bardzo proszę o zrozumienie tej trudnej dla wszystkich sytuacji.
Jeżeli akcja strajkowa zostanie odwołana na pewno wszyscy Państwo o tym usłyszycie, a jeżeli nie to na bieżąco proszę śledzić informacje w Librusie i na stronie szkoły, postaramy się też je umieszczać na naszym profilu na fb. Joanna Tokarska, Przewodnicząca Rady Rodziców.

Szkoła Podstawowa im. Prof. Adama Wodziczki w Rogalinku

Szanowni Państwo, w związku z zakończeniem dzisiejszego spotkania strony rządowej z reprezentacją związków zawodowych, wobec braku porozumienia, informuję, że:
– od 8 kwietnia w naszej szkole rozpoczyna się strajk
– dzieci zgłoszone do opieki w świetlicy (według Państwa deklaracji) będą pod moją opieką
– od 7:30 można w sekretariacie odebrać pismo dla pracodawców (dotyczy opieki na dzieci do lat 8)
– egzaminy odbędą się zgodnie z harmonogramem.
Dyrektor Szkoły.

Klub Puszcza, Puszczykowo

W związku z brakiem porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi nauczycieli, przypominam:
PONIEDZIAŁKOWE ZAJĘCIA ZACZYNAJĄ SIĘ O GODZINIE 9:00 A KOŃCZĄ O GODZINIE 13:00. O wszelkich zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie

Z przykrością informujemy, że w związku z brakiem porozumienia między stroną rządową a przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli, pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie przystępują do akcji strajkowej w dniu 8 kwietnia 2019 roku.

Szkoła Podstawowa „Pod Lipami” w Krosinku

Drodzy Rodzice! Nie ma porozumienia! Od jutra nauczyciele naszej szkoły przystępują do akcji strajkowej!

Urząd Miejski w Mosinie

Od dziś w całej Polsce rozpoczęła się akcja protestacyjna – strajk w oświacie. W Gminie Mosina do strajku przystąpiły wszystkie szkoły i dwa przedszkola. W placówkach oświatowych nie ma zajęć dydaktycznych. Zapewniono jednak zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godzinach pracy świetlic szkolnych. Nie mamy jednak gwarancji, że takie zajęcia będą we wszystkich szkołach w dniach egzaminów gimnazjalnych (od 10 do 12 kwietnia) i podczas egzaminu ósmoklasisty (od 15 do 17 kwietnia) ponieważ priorytetem będzie zapewnienie nadzoru nauczycieli nad egzaminami. Rodzice otrzymują od dyrektorów szkół bieżące informacje o funkcjonowaniu placówek oświatowych za pośrednictwem e-dzienników.

Ulotka ZNP Protest 2019

Ulotka ZNP Protest 2019

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (27)

 • Borek
  poniedziałek, 8 kwi, 2019, 10:49:38 |

  Popieram strajk nauczycieli. Bo dlaczego na socjal (czyli wyborców, co nie zalatani pracą zawsze znajdą czas, żeby pójść zagłosować), a dla przerobionych pracą nauczycieli, którzy ledwo wiążą koniec z końcem to już nie. Czy nie lepiej dać godziwe wypłaty ludziom za wykonywaną pracę zamiast za nic nierobienie?

  • ooo
   poniedziałek, 8 kwi, 2019, 12:02:48 |

   Tylko nieliczni nauczyciele zasługują na szacunek, większość nie powinna uczyć. W Puszczykowie uczy nadal nauczyciel,który w czasie lekcji oglądał na laptopie niecenzuralne filmy, dzieciom kazał rozwiązywać zadania. Nie zauważył, że rzutnik jest połączony z laptopem i na kolejnej lekcji inny nauczyciel włączył rzutnik , a tam porno film. Dzieciaki to widziały, dyrektor wiedział o tym, władza miasta też, I co . Nadal pracuję

 • Rocky
  poniedziałek, 8 kwi, 2019, 11:03:44 |

  Nauczyciele dobrzę robią – wpółczuje im bardzo – praca za tak niskie wynagrodzenie – gdzie potrzebne są na prawdę wysokie kwafilikacje urąga godności. Belfry trzymajcie się!!! :)

 • ok
  poniedziałek, 8 kwi, 2019, 13:22:56 |

  Odmalowałem już taczkę dla ZNP i tow. B

 • mosiniak
  poniedziałek, 8 kwi, 2019, 17:24:07 |

  „Zastanówcie się, ile razy tracicie cierpliwość wobec własnego dziecka? Ja mam ich dziennie 95. Każde inne, do każdego wymagacie podejścia indywidualnego, indywidualnych metod pracy, uszanowania opinii itd. itp.” – dodaje nauczycielka.

  Dalej dodaje kilka zdań o jej codzienności poza szkołą. Mówi wprost, że trudno jej myśleć o misji i moralności nauczycielskiej, kiedy nie ma pieniędzy na podstawowe potrzeby. „Misja jest na szczycie. Może porozmawiamy o niej, kiedy będę mogła bez paniki w oczach myśleć o zakupach na obiad, przyszłości bliskich mi ludzi, kiedy z podniesioną głową będę mogła powiedzieć: tak, pracuję jako nauczyciel i nie zobaczę w oczach rozmówcy politowania” – stwierdza.

  Na koniec przeprasza osoby, które uważają, że nie powinna narzekać, bo osoby w innych zawodach mają ciężej.

  „Szanuję pracę sprzątaczki, bo jest ciężka. Szanuję pracę pani na kasie, bo jest ciężka. Szanuję pana hydraulika, bo uczciwie zarabia na chleb. Nisko kłaniam się wielu mądrym 'politykom – społecznikom’ w samorządach, bo widzę, że wiele rzeczy, które robią, mają długofalową perspektywę. Tylko, że oni wszyscy każdego dnia nie odpowiadają za bezpieczeństwo, życie i przyszłość (szczęście) setki ludzi. Ja tak” – kończy.

 • Jarosław
  wtorek, 9 kwi, 2019, 1:00:31 |

  Ja nazwałbym to strajkiem kawowo-ciasteczkowym. Strajk to strajk, a nie, że sobie przychodzą na strajk jak do roboty. Normalny strajk szybko by im wyleciał z głów. Poza tym to strajk polityczny. Niestety. Zero szacunku za te ich fanaberie.

  • Rocky
   wtorek, 9 kwi, 2019, 8:05:30 |

   Człowieku o czym Ty mówisz? mają iśc palić opony pod sejm jak górnicy czy robić rozróby w swoim mieście? Fanaberia jak nie ma co do gara włożyć?

   • ooo
    wtorek, 9 kwi, 2019, 12:12:56 |

    Z tym pustym garem to lekka przesada

  • Rozumny
   wtorek, 9 kwi, 2019, 9:17:12 |

   Jarosław, tutaj nie chodzi o politykę tylko o godną płacę.

   • AntyKod
    wtorek, 9 kwi, 2019, 19:59:18 |

    Wiesz to od rozumu Broniarza? Brawo! Im potrzeba takich rozumnych jak Ty więcej.

 • Max
  wtorek, 9 kwi, 2019, 7:56:33 |

  Nie dziwi mnie ten komentarz. Jarosław i pewnie K. Pogadaj z Adrianem.

  • Jartosław
   wtorek, 9 kwi, 2019, 20:00:31 |

   I cel został osiągnięty. Niestety. A rozum śpi. Niestety.

 • wiórecki
  wtorek, 9 kwi, 2019, 11:56:20 |

  Kilka uwag. Pensum obecnie to 18 godzin za tablicą. Ze względu na totalną durnowatość matematyczną nie każdy potrafi nawet wyliczyć, że to faktycznie z kredą w ręce 13,5 godziny! KPINY!! Informatyka i komputeryzacja wielu procesów w sposób zasadniczy ułatwiła pracę. Kiedyś każdą zasraną nawet kartkówkę nauczyciel musiał dokumentnie czytać i oceniać, dziś po łatwiźnie – testy – i każdy dureń, nawet siedząc sobie na kiblu może taką, nomen omen – gównianą pracę oceniać. Mogą to robić – z należytym dla nich szacunkiem – nawet sprzątaczki, kucharki i woźne – dać im tylko szablon. Gadanie o wielkim trudzie i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, to tak naprawdę, jakby ambitnemu (ale nie tylko) nauczycielowi w pysk trzasnąć. Kpiny by pogłębiać wiedzę z zakresu podstawówki czy nawet liceum. To nie uniwersytet tylko zwykły, normalny powszechniak albo średniaczek i co tu kombinować? Tylko zwykły śmierdzący leń i dureń nie jest na bieżąco z wiedzą obejmującą program nauczania w tych najbardziej podstawowych szkółkach. Więc nie płaczcie drodzy nauczyciele nad durnymi argumentami, a drzyjcie kalafy nad normalną niską pensją i już!

  • ja
   wtorek, 9 kwi, 2019, 13:19:47 |

   O, Wiórecki, z wiekiem mądrości ci nie przybywa…a nawet bardziej ubywa! Skończ z pseudomądrościami…

   • kajka
    wtorek, 9 kwi, 2019, 20:38:55 |

    Wiórecki, tym wpisem pokazałeś, że nie zasługujesz na szacunek. Widać, że nie masz pojęcia o pracy nauczyciela, a o szacunku do tego zawodu nawet nie wspominam. Pochodzę z nauczycielskiej rodziny, wiem, ile jest trudu w tej pracy. Do tego potem nauczyciele spotykają na swej drodze uczniów, którzy takie jak wyżej podejście do nich mają wpojone w domu.

 • mieszkaniec
  wtorek, 9 kwi, 2019, 12:15:39 |

  A ja uważam że nauczyciele mijają się z prawdą mówiąc o swoich zarobkach. Bo i pewno zdarzają się tak niskie jak opisują, ale większość jest znacznie wyższa. A te na które narzekają to tylko podstawa. Niestety – mam dostęp do list płac nauczycieli i wiem o czym mówię. Jak już chcieliby być uczciwi, to także walczyliby o podwyżki dla reszty personelu szkolnego, którego wypłaty to faktyczna bieda. Wieloletnia księgowa ma wypłatę w wysokości minimalnej krajowej, w podobnych wysokościach wynagrodzeń są sprzątaczki i reszta personelu technicznego. Tak nie było podwyżek od nie wiadomo kiedy. Przez to szkoły mają problem z kadrą nie nauczającą, bo tutaj faktycznie nikt nie chce przyjść do pracy, a ci co przychodzą po kilku miesiącach odchodzą, w szczególności widząc faktycznie te „niskie” zarobki nauczycieli.

 • Czesław
  wtorek, 9 kwi, 2019, 12:27:34 |

  Widzę, że najwięcej o zarobkach nauczycieli mają ci, co w oświacie nigdy nie pracowali. Niestety zgadzam się za to z tym, że jest to proces bardziej polityczny, i nauczyciele są tutaj jedynie narzędziem w większej grze.

 • Figa
  wtorek, 9 kwi, 2019, 14:12:37 |

  Ciekawe jaki przeciętny Polak-pracownik dostaje podwyżkę w wysokości 1000 zł??????

  • Rocky
   wtorek, 9 kwi, 2019, 14:40:55 |

   Przecież w dzisiejszych czasach z dobrym zawodem to nic nadzwyczajnego – chociażby sprawdz sobie ile zarabiają prywatni nauczyciele języków obcych (są to pensje 2 lub 3 krotnie wyższe niż najlepsze zarobki nauczycieli – a większość z nich pracuje przynajmniej częściowo przez internet). Nauczyciele w porówaniu z innymi ludzmi z podobnym wyształceniem zarabiają na prawdę mało. Jeżeli tego nie widzisz to…. czas zmienic pracę bo Twoj pracodawca Cie dy….ma

 • Figa
  wtorek, 9 kwi, 2019, 14:45:07 |

  @Rocky Naucz się czytac ze zrozumieniem. Ja nie piszę o wysokości wynagrodzenia tylko o wysokości podwyżki!!!!!!

 • Figa
  wtorek, 9 kwi, 2019, 15:03:46 |

  @Rocky I co to znaczy dobry zawód? Zastanów się człowieku co piszesz, bo ubliżasz ludziom, którzy mają np zawodowe wykształcenie. A bez nich ani byś nie zjadł chleba, ani nie wybudował domu, ani nie kupił nic w sklepie!!!!

 • Obserwator
  wtorek, 9 kwi, 2019, 19:35:28 |

  Nauczyciele nareszcie teraz chodzą jak do pracy na 8 godzin. Powinni siedzieć 24 h w szkole, a nie jakieś kino robić. Idą sobie poplotkować wypiją kawkę zjedzą ciasteczko i do domu. Ludzie co to za strajk? terroryzują innych stresując maturzystów. To są „nauczyciele”. Nie mają nic wspólnego z nauczaniem w tym strajku politycznym. Ja bym to krótko załatwił. Dyrektorzy i zastępcy z automatu do zwolnienia. 1 dzień strajku – 1 dzień zabrany z wakacji. Pozamykałbym szkoły wyłączył ogrzewanie, a ci niech strajkują … przed szkołami. Ale rząd się wielce przejmuje tymi darmozjadami co to mają 18h „pracy” w miesiącu. Nie podoba się to niech się zwalniają.

  • Gość
   środa, 10 kwi, 2019, 12:52:11 |

   Jak bardzo prymitywnym człowiekiem trzeba być,żeby wydalić taki komentarz, jak powyżej …? Obstawiam, że ty szkoły z głębi serduszka nienawidziłeś, nauczycielami pogardzałeś i pogardzasz, bo niczego nie byli w stanie wtłoczyć do twojej opornej głowy, oraz masz poczucie, że twoja wartościowa praca kopacza rowów jest nieustannie niedoceniana- bo w czym niby jesteś gorszy od jakichś tam wykształciuchów …? „pozamykałbyś ” , hmm, a nie wystrzelałbyś ich …? pewnie tak, tylko hamujesz się na forum?

   • Gefir
    środa, 10 kwi, 2019, 22:05:56 |

    Tę swoja tanią erystykę wsadź sobie w cztery litery.Chcesz to po nazwisku ci wymienię „zasłużonych” nauczycieli z Mosiny i okolic.Jak nie wiesz to się dzieci spytaj …

 • Gość
  środa, 10 kwi, 2019, 22:01:26 |

  Gonić tych czerwonych parchów .Ich miejsce jest na śmietniku historii. Powinni się cieszyć ,ze nie podzielili losu Nicolae Ceaușescu

 • Gość
  czwartek, 11 kwi, 2019, 14:35:08 |

  Ooo, już o strzelaniu i wymienianiu z nazwiska lecicie, półgłówki . Faktycznie, słomy z butów, okowity z żył i łajna z łbów nie uda wam się pozbyc przez następne 5 waszych pokoleń. :)

 • mieszkaniec
  poniedziałek, 15 kwi, 2019, 11:24:35 |

  Dziwię się,że nauczyciele nie chcą dopuścić swoich uczniów do matury, widać jak im zależy na dobru swoich wychowanków. Nie przejmują się losem swoich podopiecznych, nie utożsamiają się z nimi. Nauczyciele powinni wspierać młodych ludzi. Mówi się, że matura jest egzaminem dojrzałości, ale dzisiaj to nauczyciele jak widać nie zdają tego egzaminu.

Skomentuj