Święta - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | czwartek, 14 lis, 2019 | 1 Komentarz

🔦 Strażacy szkolą wielkopolskich terytorialsów

Wojska Obrony Terytorialnej coraz częściej angażowane są we wsparcie lokalnych społeczności w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Aby podnosić swoje kwalifikacje żołnierze szkolą się z działań ratowniczych na poligonie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu.

Zadaniem WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W myśl tej zasady, terytorialsi doskonalą swoje kwalifikacje niezbędne w sytuacjach wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof. Tym razem na poligonie Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu pod Poznaniem nowe umiejętności zdobywali żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu szkolą wielkopolskich terytorialsów

09.11.2019 – Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu szkolą wielkopolskich terytorialsów Fot. DWOT

09.11.2019 - Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu szkolą wielkopolskich terytorialsów

Pod czujnym okiem instruktorów ze straży pożarnej, żołnierze musieli sprostać wielu zadaniom. Były to miedzy innymi przeprawa przez Wartę, podjęcie tonącego z rzeki czy ewakuacja poszkodowanych z katastrofy komunikacyjnej (w tym wypadku z tramwaju). Strażacy uczyli również, jak sprawnie usunąć powalone przez wichurę drzewa. Szczególnie wymagającym ćwiczeniem było przetransportowanie rannego na 6 piętro w maskach przeciwgazowych. Nie lada wyzwaniem było pokonywanie skomplikowanych przeszkód w komorze wysiłkowo-dymowej. Było to szczególnie trudne zadanie gdzie brak dostatecznego oświetlenia, wysoka temperatura oraz zadymienie, utrudniały odnalezienie wyjścia podczas symulowanego pożaru.

09.11.2019 - Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu szkolą wielkopolskich terytorialsów

09.11.2019 – Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu szkolą wielkopolskich terytorialsów
Fot. DWOT

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu szkolą wielkopolskich terytorialsów

Fot. DWOT

Tego typu szkolenie w istotny sposób przyczynia się do rozszerzenia kompetencji żołnierzy w zakresie prowadzenia działań ratowniczych. Zdolności do podjęcia działań pomocowych nie tylko wzmacniają potencjał 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale również czynią bezpieczniejszymi lokalne społeczności. Są dobrym przykładem kwalifikacji i zdolności podwójnego zastosowania niezbędnych w sytuacjach kryzysowych” – podsumowuje ostatnie ćwiczenia płk Rafał Miernik dowódca wielkopolskich terytorialsów.

09.11.2019 - Luboń 12WBOT Ćwiczenie / Współdziałanie Straż Pożarn akcje ratunkowe

09.11.2019 Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu szkolą wielkopolskich terytorialsów – Luboń 12WBOT

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony biorą udział w wielu różnych szkoleniach. Ćwiczyli już działanie w środowisku wodnym przy użyciu łodzi pontonowych, odbyli też szkolenie z walki w terenie miejskim. We wrześniu wzięli udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Dzięki zaangażowaniu terytorialsów, udało się odnaleźć zaginioną pod Koninem 73-letnia kobietę.

Kpt. Marcin MISIAK

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu szkolą wielkopolskich terytorialsów

Fot. DWOT

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.3/10 (Głosujących: 3)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Dora
    czwartek, 14 lis, 2019, 19:05:41 |

    Super pomysł z wprowadzeniem WOT w Polsce. Takie służby często przydają się lokalnie. A wiadomo kiedy będzie można jeszcze zobaczyć ich na ćwiczeniach i ewentualnie gdzie?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -1 (Głosujących: 5)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo