Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 28 paź, 2019 | 1 Komentarz

Strażnicy konni otrzymali odznaki

Przygotowanie do działania w charakterze strażników konnych podjęła grupa miłośników przyrody oraz jazdy konnej z Rogalina. Zespół składa się głównie z Pań i prowadzi patrole konno, których celem jest szeroko pojęta ochrona przyrody Jest to trzecia tego typu jednostka w powiecie poznańskim. W sobotę, 26 października br. na terenie majątku Rogalin odbyło się uroczyste wręczenie odznak i legitymacji członkom nowej formacji.

W spotkaniu wzięli udział członkowie ZO LOP z Poznania oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Miasta i Gminy Mosina, Pani Małgorzata Kaptur. W imieniu Burmistrza Miasta i gminy Mosina obecny był Komendant straży miejskiej, Pan Jarosław Dobicki.

Straż konna w Rogalinie - uroczystości wręczenia odznak i legitymacji

Straż konna w Rogalinie – uroczystości wręczenia odznak i legitymacji

Dziesięcioosobowy zespół społecznych strażników przyrody, pod przewodnictwem Pani Natalii Gasperowicz składa się głównie z Pań i prowadzi patrole konno.

Celem Straży LOP jest społeczne patrolowanie obszarów cennych przyrodniczo – parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów przyrody, terenów leśnych, linii brzegowych rzek i jezior itp. Strażnicy Ligi Ochrony Przyrody instruują osoby, niewłaściwie korzystające z walorów przyrody, pouczają o zakazie wjazdu na drogi leśne i parkowania poza parkingami leśnymi oraz o zakazie spuszczania psów ze smyczy. Rolą Strażników LOP jest również zgłaszanie do odpowiednich służb wykryte nieprawidłowości od dzikich wysypisk śmieci po przestępstwa i wykroczenia przeciwko przyrodzie. W przypadku natrafienia na truciciela środowiska lub wandala dewastującego twory przyrody Strażnicy LOP mogą zgodnie z art. 243. KPK dokonać ujęcia obywatelskiego.

Straż konna w Rogalinie - uroczystość w Majątku Rogalin

Straż konna – uroczystość w Majątku Rogalin

Nowa grupa społecznych strażników przyrody będzie prowadziła patrole głównie konne (także samochodem) w obrębie wsi Rogalin, Rogalinek, Świątniki, Mieczewo i Radzewice, a także na części terenów leśnych administrowanych przez Nadleśnictwo Babki, w obrębie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.


Liga Ochrony Przyrody jest organizacją pożytku publicznego. Liga została utworzona w 1928 roku. Głównym celem organizacji jest kształtowanie świadomości i właściwych postaw społeczeństwa w stosunku do otaczającej przyrody i środowiska naturalnego. Zarząd Okręgu LOP w Poznaniu prowadzi konkursy przyrodnicze i ekologiczne dla szkół i szkolnych kół LOP. Ponadto ZO w Poznaniu prowadzi akcje propagandowe, prelekcje i wykłady, organizuje festyny.

Przy Zarządzie Okręgu w Poznaniu utworzona została pierwsza w kraju grupa Straży Ligi Ochrony Przyrody, która podejmuje zarówno prewencyjne działania kontrolne, jak i działania interwencyjne reagując na zgłoszenia obywateli.

źródło: Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Poznaniu

Straż konna w Rogalinie

Straż konna w Rogalinie

Dęby Szypułkowe - Rogaliński Park Krajobrazowy - łęgi Rogalińskie

Dęby Szypułkowe – Rogaliński Park Krajobrazowy – łęgi Rogalińskie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Gefir
    piątek, 1 lis, 2019, 11:20:14 |

    Po psach trzeba sprzątać. Po koniach nie trzeba? Na drogach pełno końskiego łajna

Skomentuj