Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 2 kwi, 2019 | komentarzy 16

Dyskusja w sprawie ujęcia wody

Bardzo ważnego zagadnienia, związanego z funkcjonowaniem naszej gminy, podjęli się radni Rady Miejskiej w Mosinie. Drugiego kwietnia została zaplanowana debata panelowa na temat ujęcia wody w Krajkowie. Na debatę zaproszono między innymi prof. Jana Przybyłka i prof. Józefa Górskiego, Jacka Jaśkowiaka Prezydenta Poznania, Dyrektora GW Wody Polskie, Prezesa Aquanetu czy Burmistrza Gminy Mosina. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi.

Aktualizacja: Transmisję wideo z dzisiejszej debaty będzie można obejrzeć na żywo za pośrednictwem naszego kanału YouTube. Przypominamy debata odbędzie się dzisiaj (2 kwietnia) o godz. 17 w Mosińskim Ośrodku Kultury.

Wśród zaproszonych na debatę gości są również: Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, radni Rady Miejskiej i oczywiście mieszkańcy gminy Mosina.

2 kwietnia o godz. 17:00 w MOKu odbędzie się debata panelowa na temat ochrony wody w Krajkowie.

Jak informuje Rada Miejska w Mosinie do RM trafiły w ostatnim czasie cztery różne pisma dotyczące pośredniej strefy ujęcia wody w Krajkowie: stanowisko Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania w związku z możliwym przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe terenów tej strefy. Pismo profesorów Jana Przybyłka i Józefa Górskiego – w związku z III wyłożeniem MPZP dla południowo-zachodnich terenów wsi Krajkowo. List od spółki Aquanet – w sprawie uwag do tego projektu MPZP, a także w sprawie przystąpienia do sporządzenia MPZP dla dwóch działek w Sowińcu.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla Krajkowa był już kilka razy poddawany konsultacjom społecznym. Teraz trafi pod obrady mosińskich radnych.

MPZP Krajkowo - III wyłożenie

MPZP Krajkowo – III wyłożenie, źródło: Czasmosiny.pl

W związku z tym rada Miejska postanowiła zorganizować publiczną debatę z udziałem przedstawicieli głównego beneficjanta tego ujęcia – Miasta Poznań, głównego udziałowca – spółki Aquanet, jak i wszystkich zainteresowanych tym problemem, także mieszkańców.

Debata w sprawie ujęcia wody w MOK

Debata w sprawie ujęcia wody w MOK

O co chodzi?

Na terenie gminy Mosina w miejscowości Krajkowo znajduje się ujęcie, które dostarcza 70% wody dla aglomeracji poznańskiej. Aquanet już od 2012 roku wytykał gminie przekroczenia norm dopuszczalnych dla stężeń niektórych wskaźników w wodach na tzw. tarasie nadzalewowym. Ma on ponad 7 km długości – ciągnie się w pobliżu Mosiny i kilku wsi. Według Aquanetu, przyczynia się do tego między innymi: nieskanalizowana zabudowa gminy Mosina (kanalizację sanitarną w Mosinie wybudowano dopiero w latach 90. XX wieku), tereny zabudowy wiejskiej z hodowlą w Krajkowie, Baranowie, Baranówku, Sowinkach i Sowińcu (kanalizację w tych wsiach wybudowano w 2004 r.), tereny upraw rolniczych (zanieczyszczenia z przenawożenia), infrastruktura drogowa i stosowanie środków zimowego utrzymania dróg, a także niektóre tereny przemysłowe. Strefa ochronna dla ujęcia obejmuje ponad 1/3 gminy, w tym centrum Mosiny oraz Krajkowo, Baranowo, Baranówko, Sowinki i Sowiniec. Obostrzenia są dla mieszkańców tym bardziej szokujące, że płacą m.in najwyższą stawkę za ścieki.

Aquanet - stacja uzdatniana wody w Mosinie

Aquanet – stacja uzdatniana wody przy ul. Sowinieckiej w Mosinie

Obecnie, wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego na terenie ochrony pośredniej mogą powstawać domy pod warunkiem podłączenia ich do kanalizacji. Aquanet zaplanował wybudowanie tam infrastruktury do 2021 roku. W okolicy ujęcia jednak już teraz mieszkają ludzie. Według naukowców istniejąca zabudowa źle wpływa na ujęcie wody.

– Wolne od zabudowy powinny być chronione tereny znajdujące się w sąsiedztwie terenów ochrony bezpośredniej – piszą w opinii na temat planu zagospodarowani  Prof. Jan Przybyłek i prof. Józef Górski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, którzy chcą wstrzymania całej procedury planistycznej.

śmieci na kanale Mosiński - łódź strażaków z PSP

oczyszczanie śmieci na Kanale Mosińskim – łódź strażaków z PSP (archiwum)

 – W imieniu Rady Miejskiej zaprosiłam prof. Jana Przybyłka i prof. Józefa Górskiego, Jacka Jaśkowiaka Prezydenta Miasta Poznania, Dyrektor GW Wody Polskie, przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Prezesa Aquanetu, Komisję Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, Burmistrza Gminy Mosina, radnych Rady Miejskiej i mieszkańców gminy Mosina. W czasie tego spotkania będzie możliwość wieloaspektowego przedstawienia problemu ochrony ujęcia wody w Krajkowie. Mieszkańcy Mosiny rozumieją wagę problemu, ale Miasto Poznań w naszej ocenie nie wykazuje stosownego do rangi problemu zainteresowania. Sprawa przedstawiana jest jednostronnie, a gmina i jej mieszkańcy traktowani są przedmiotowo. Potrzebujemy dialogu i współpracy, a nie pouczania. Zapraszam wszystkich zainteresowanych na debatę panelową w dniu 2 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00. – przekazała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mosinie, Pani Małgorzata Kaptur.

sprzątanie Warty z kajaka

w oczyszczanie naszego regionu włączają się też aktywnie mieszkańcy – tutaj sprzątanie Warty z kajaka na wysokości Puszczykowa

– (…) Warto również zgłębić temat i nie uogólniać kluczowych informacji. Co planują radni przekonamy się w czasie głosowania, natomiast mogę zapewnić, że jest przynajmniej kilkoro radnych, którzy nie widzą w omawianym miejscu budownictwa i dalej również w samej Mosinie starają się o ucywilizowanie zabudowy. Fakt, że z miernym skutkiem, ale to właśnie pokazuje, jakie karty w kwestiach zabudowy ma Rada Miejska – napisał w dyskusji na ten temat w internecie, Radny Michał Kleiber.

Debata panelowa

Jak podaje wikipedia dyskusja panelowa – jest sposobem wymiany poglądów i dochodzenia do rozwiązania problemu w drodze rozmów, których cechą charakterystyczną jest istnienie dwóch gremiów: dyskutującego (eksperci – panel) i słuchającego (audytorium – uczący się). Dyskusja panelowa jest dyskusją dwufazową. W pierwszej fazie specjaliści i przedstawiciele grup interesów przychodzą na rozmowę przed większym audytorium, aby przedstawić i porównać swoje stanowiska i wypracować wspólny wynik. W drugiej fazie dyskusji panelowej słuchacze mają zwykle okazję do zadawania pytań. Często na pytania nie udziela się bezpośredniej odpowiedzi, lecz są one bodźcem do dalszego ciągu krótkich wypowiedzi członków panelu na wyłoniony temat.

Jak można zauważyć dyskusja jest bardzo potrzebna, gdyż wszystkie strony czują się pokrzywdzone. Temat ujęcia wody w naszej gminie jest trudny i dość skomplikowany. Jak dowiedzieliśmy się m.in z rozmowy z Panią Małgorzatą Kaptur narosło w tej sprawie wiele mitów, które można byłoby przy okazji debaty rozwiać. Warto byłoby też wypracować odpowiednie rozwiązania. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

źródło: Rada Miejska w Mosinie, Czasmosiny.pl. wikipedia.org, Aquanet

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (16)

 • mosiek
  czwartek, 21 mar, 2019, 13:18:19 |

  Nie rozumiem, po co gmina pchała się w ten aquanet. Przecież mogliśmy mieć swoją wodę i odsprzedawać ja Poznaniowi, tak jak Poznań sprzedają ją nam.

 • mieszkaniec
  czwartek, 21 mar, 2019, 13:38:09 |

  Bo musiał zarobić ten co miał zarobić. Gmina i ludzie się nie liczą

  • Przemo
   niedziela, 24 mar, 2019, 23:29:54 |

   Dokładnie. Dobrze ujęte.

 • Roman
  czwartek, 21 mar, 2019, 23:16:47 |

  Pytanie kto na tym zyska? Gmina Mosina jest blokowana w rozwoju, i nie ma z tego powodu żadnej rekompensaty. Więc podejrzewam, że chciałaby ten stan zmienić. Nie zdzwię się więc jeśli zaproszone instytucje po prostu to oleją.

 • Gość
  czwartek, 21 mar, 2019, 23:31:19 |

  Świeża woda zdrowia doda! No chyba, że akurat rolnik spuszczał szambo na krajkowskie pole :)

  • mieszkaniec
   piątek, 22 mar, 2019, 8:06:40 |

   To wtedy będziesz miał mineralną :>

 • Nowy
  piątek, 22 mar, 2019, 9:56:18 |

  Wygląda na to, że zapowiada się bardzo burzliwe spotkanie. Jeśli w ogóle do niego dojdzie. No cóż ważna sprawa, od lat hamująca nasz region. Podejrzewam, że my jako gmina i mieszkańcy niewiele możemy.

 • Norion
  poniedziałek, 25 mar, 2019, 11:30:35 |

  Mieszkam we wsi Żabinko pod Mosiną od 3 lat. Opłaty za wywóz szamba kosmiczne! 160zł średnio za miesiąc. Mnie na to stać, ale jestem przekonany, że ponad połowa mieszkańców wsi ma podziurawione szamba. „Teren ochronny” jest tylko na papierku, ale opieszałość Aquanetu i Urzędników Gminy Mosiny w tym temacie to zbrodnia. Wszyscy mieszkańcy mojej wsi chcą przyłączenia do kanalizacji, ale projekt (tylko projekt) ma być gotowy w… 2023 roku! To skandal! To jest interes Aquanetu, żeby bronić swojego ujęcia wody. A Sąd wyrokując w tej sprawie wydał bezprawne orzeczenie, a Gmina nigdy nie powinna się na to zgodzić. Trzeba było walczyć, żeby to Aquanet wziął na siebie konsekwencje zagrożeń i żeby Sąd zmusił go do wyłożenia kasy na inwesycje.

  • mieszkaniec
   poniedziałek, 25 mar, 2019, 15:50:17 |

   jak poznacie ceny odbioru nieczystości do sieci kanalizacyjnej to Wam sięodechce… :/

 • Gość
  poniedziałek, 25 mar, 2019, 13:55:53 |

  Pan radny Jan Marciniak chyba coś więcej na ten temat może powiedzieć. Czyż to nie on podpisywał umowy z Aquanetem ?

 • Gość
  poniedziałek, 25 mar, 2019, 13:57:25 |

  Mam pytanie o stację uzdatniania wody na Sowinieckiej. Czy ktokolwiek wie jakich chemikaliów tam używają? Jak wyglada zagrożenie z ich strony?

  • Cezary
   poniedziałek, 25 mar, 2019, 13:59:10 |

   Chlor i fluor w zupełności wystarczą do kontroli umysłów :-)

  • gość
   poniedziałek, 25 mar, 2019, 15:29:25 |

   Technologie stosowane w SUW sa całkowicie bezpieczne. Woda dla mieszkańców gminy Mosina jest ozonowana. Generatory ozonu znajdują się na terenie SUW. Woda przesyłana do Poznania jest dodatkowo chlorowana. Nie przewozi się chloru w cysternach na teren SUW, jest on produkowany przez generatory chloru na miejscu i nie wymaga magazynowania chloru. ..

 • wtorek, 2 kwi, 2019, 14:14:43 |

  Aktualizacja: Transmisję wideo z dzisiejszej debaty będzie można obejrzeć na żywo za pośrednictwem naszego kanału YouTube. Przypominamy debata odbędzie się dzisiaj (2 kwietnia) o godz. 17 w Mosińskim Ośrodku Kultury.

 • ixi
  wtorek, 2 kwi, 2019, 17:39:03 |

  Wychodzi na to, że aquanet chciałby z gminy zrobić skansen, a najlepiej wywalić mieszkańców z okolicy. Tak się dzieje, jak się prywatnej spółce daje się większe uprawnienia niż gminie/miastu/mieszkańcom.
  A nie mamy problemu z Krajkowem, a mamy problem z AQUANETEM i umową podpisaną z tym podmiotem.
  I żadna ilość naukowców nie spowoduje że będzie inaczej.

 • piątek, 6 wrz, 2019, 4:40:08 |

  Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje wielkie zaskoczenie. Gratki. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i regularnie wpadał aby poczytać nowe rzeczy.

Skomentuj