Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 12 cze, 2019 | komentarzy 8

Uwaga! Upały, susza i niedostatki wody

W poprzednim roku informowaliśmy o suszy i problemach z dostawami wody oraz ich tragicznych skutkach. Niestety w tym roku sytuacja się powtarza. Kolejną bolączką dla mieszkańców są też dające się we znaki upały. Zagrożeniem dla ludności są też towarzyszące wysokim temperaturom zapowiadane na dziś gwałtowne burze.

Problemy z dostawą wody

Przed nami kolejne upały, tymczasem problemów w związku z utrzymującą się wysoką temperaturą cały czas przybywa. Pola, ogrody i lasy cierpią w wyniku braku wody. W tych ostatnich rośnie zagrożenie pożarowe. Do tego w wielu domach coraz częściej pojawiają się problemy z ciśnieniem wody oraz jej brakiem. Susza przynosi katastrofalne skutki także dla rolnictwa. Wczesne żniwa, ubogie plony to niejedyne problemy z jakimi będą zmagać się rolnicy. Również strażacy mają bardzo pracowity okres. Panująca susza doprowadza do ogromnych pożarów w lasach i na polach.

Czytelnicy GMP informują o niebezpiecznej sytuacji dla mieszkańców związanej m.in z brakiem dostaw wody:

– „W Rogalinie od 3 dni wody brakuje, nie ma jej nawet na cele spożywcze… W ciągu dnia leci „ciurkiem”. Prosimy o zainteresowanie się problemem miejscowości Rogalin, Rogalinek i innych okolicznych… Czy w takim przypadku nie powinno się zapewnić beczkowozów z wodą? Jak mają sobie poradzić starsi ludzie, bez wody, gdy temperatury sięgają 35 stopni? Już sama temperatura jest dla wielu zagrożeniem, a co dopiero brak wody… oby nie doszło do tragedii. – napisała Pani Paulina Korcz.

Problem występuje również w regionie obsługiwanym przez Aquanet. (W Rogalinie i Rogalinku woda dostarczana jest za pośrednictwem Majątku Rogalin). Jak udało się ustalić, wszystkie beczkowozy Aquanet są już rozdysponowane.

W związku z upałami Majątek Rogalin zwrócił się do mieszkańców z apelem o oszczędne gospodarowanie wody:

-Nikt z nas nawet nie myśli o podlewaniu ogrodu ponieważ woda z kranu do umycia rąk nie leci to skąd marzyć o zraszaniu trawnika… Ciekawe czy Majtek Rogalin również ma takie problemy i cierpi na brak wody? To już nie czas na myślenie o modernizacji sieci, to najwyższa pora zacząć działać! – komentują mieszkańcy.

– Gmina ma obowiązek dostarczyć wodę! U nas w Śremie jak kilka godzin nie było wody to podjechał wóz z wodą i można było brać ile się potrzebowało na koszt miasta. A gmina Mosina!? Żałosne. Ograniczać wodę można na działkach rekreacyjnych, a nie w domach mieszkalnych! I w dodatku w taką pogodę – czytamy w internecie.

Majątek Rogalin odpowiada

Majątek Rogalin jest operatorem wodociągu wiejskiego, którego właścicielem jest po części skarb państwa, a po części gmina Mosina. W związku z planami rychłego podłączenia go do magistrali wodociągowej Aquanetu Majątek Rogalin nie może bez pewności dalszego zbytu wody z ujęcia rozbudowywać go. Starania o zapewnienie przez gminę Mosina zbytu przez jeszcze minimum dziesięć lat nie przyniosły rezultatu. – informują zarządcy Majątku Rogalin.

– 4 czerwca w obliczu upałów apelowaliśmy o oszczędne gospodarowanie wodą i używanie jej do celów innych niż socjalno-bytowe wyłącznie w porze nocnej. Wzrost zużycia wynika przede wszystkim z podlewania ogrodów. Wczoraj, w niedzielę, zużycie dobowe wzrosło czterokrotnie względem przeciętnego, a godzinowe jeszcze bardziej. Cała woda została wyssana z wodociągu, pompy nie były w stanie na bieżąco pokryć rozbioru i trzeba było z powrotem minimalnie napełnić zbiorniki retencyjne, by znowu podać ją do sieci i odpowietrzyć układ. Po tej interwencji technicznej zużycie było nadal ogromne i stąd trwało, nim woda dotarła do wszystkich odbiorców. Mieczewo ma osobne zbiorniki retencyjne w stacji pośredniczącej w Świątnikach i dlatego wczorajszy problem nie dotknął tej wsi. – dodają zarządcy.

Z ostatniej chwili:

– Koncesjodawcą i właścicielem połowy sieci jest gmina Mosina i to od niej zależy, z jakiego źródła, tj. np. ujęcia zakładowego Majątku Rogalin lub magistrali wodociągowej Aquanetu będą zasilane w wodę wsie przyłączone do wodociągu „rogalińskiego”. Dzięki pośrednictwu sołtysa Mieczewa i radnego p. R. Kolankiewicza 23 maja 2018 r. (więcej na ten temat przeczytamy w artykule Romana Kolankiewicza: Woda –  przełomowe spotkanie, zamieszczonym na portalu mieczewo.com. – przy. red.) doszło do spotkania i uzgodnień w sprawie przyszłości zaopatrzenia w wodę, które można streścić: MR otrzymuje zapewnienie, że będzie dostarczać wodę przez co najmniej 10 lat do wodociągu i będzie rozbudowywać i modernizować ujęcie, gmina Mosina przejmie inwestycje sieciowe. Po dwóch dniach gmina praktycznie wycofała się z ustaleń. – informuje Majątek Rogalin.

W 2018 roku Aquanet informował: “Szanowni Klienci. Informujemy, że z powodu upałów i bardzo wysokiego zapotrzebowania na wodę dostarczaną przez Aquanet, w kilku miejscowościach na terenie gmin: Mosina (Dymaczewo Stare i Nowe, Bolesławiec, Borkowice i Pecna), Kórnik (Gądki, Borówiec, Dachowa, Kamionki, Robakowo) oraz Luboń (Żabikowo i Lasek), pojawiły się problemy z ciśnieniem wody aż do jej braku. Problemy te pojawiają się w godzinach największego rozbioru wody, tj. między 18.00 a 21.00. W związku z tym prosimy o ograniczenie podlewania ogrodów, jak również przesunięcie tej czynności na godziny późniejsze. Jednocześnie zapewniamy, że prowadzimy w tej chwili prace modernizacyjne naszej sieci wodociągowej, by zwiększyć jej wydolność i poprawić ciśnienie, co powinno nastąpić już w połowie czerwca. Za utrudnienia przepraszamy. Aquanet”

Miejmy nadzieję, że w tym roku sytuacja się jednak poprawi.

Szerzej na temat wody przeczytamy w aktualnym, czerwcowym wydaniu Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej oraz w artykule Tomasza Kaczmarka pt. Woda to życie

Uwaga! Trwają upały

W ostatnim czasie mamy do czynienia z falą upałów. Temperatura sięga nawet 34°C. W Mosinie na rynku oraz targowisku zostały ustawione zraszacze wodne, które mogą dać przechodniom chwilowe wytchnienie.

na Placu 20 Października oraz na "Zielonym Rynku" w Mosinie działają zraszacze

na Placu 20 Października oraz na „Zielonym Rynku” w Mosinie działają zraszacze fot. Straż Miejska w Mosinie

Prognoza 10-dniowa - Mosina

Prognoza 10-dniowa – Mosina

Upały dają się we znaki również pracownikom urzędu w Puszczykowie, którzy z powodu wysokich temperatur skracają czas pracy. Podobnie jest w szkołach i innych placówkach.

Jak informuję UM w Puszczykowie w Szkole Podstawowej nr 1 dzieci mają zapewnione zajęcia w pomieszczeniach klimatyzowanych, ponadto dostępna jest dla nich woda w dystrybutorach. W Szkole Podstawowej nr 2 lekcje zostały skrócone do 35 minut.

upał - ostrzeżenie pogodowe - jak przetrwać upały

upał – ostrzeżenie pogodowe – jak przetrwać upały

⚡  Gwałtowne burze – ostrzeżenie IMGW

Dziś (12.06) od godz. 17:00 prognozuje się wystąpienie gwałtownych burz z opadami deszczu i gradu. Wielkość opadów miejscami od 20 mm do 40 mm, lokalnie do 60 mm oraz maksymalnymi porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami grad, lokalnie duży powyżej 5 cm.

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Ważność komunikatu: do 13.06.2019 r. godz. 06:00

ostrzeżenie IMGW o burzach (12.06.19)

ostrzeżenie IMGW o burzach (12.06.19)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • Gość
  środa, 12 cze, 2019, 13:54:01 |

  A może to jest tak, że teraz powinniśmy myśleć o smogu, a zimą o suszy. Bo jak zwykle budzimy się z ręką w nocniku i pozostaje lament.

 • Ron
  środa, 12 cze, 2019, 14:20:33 |

  A co w tym czasie robią urzędnicy? Biorą wolne!

 • środa, 12 cze, 2019, 14:29:58 |

  Z ostatniej chwili! Uwaga mieszkańcy Rogalina. Nastąpiła awaria pompy głębinowej na terenie Majątku Rogalin. Aktualnie jest ona usuwana. Czas zakończenia wymiany przewidywany jest na godz.18

 • zdziwiony
  czwartek, 13 cze, 2019, 7:10:23 |

  Dlaczego gmina wycofała się z tych ustaleń

 • Gość
  czwartek, 13 cze, 2019, 17:27:16 |

  Dzisiaj urząd pracował do 13 ze względu na upały? Przecież było 20 stopni, a prognozę można było sprawdzić….

 • Gość
  piątek, 14 cze, 2019, 0:04:22 |

  Dzisiaj urząd nie pracuje ze względu na upały? Przecież było 20 stopni, a prognozę można było sprawdzić. Oj, nieładnie.

 • realista
  piątek, 14 cze, 2019, 14:55:21 |

  To pokazuje z jakim problemami musimy się mierzyć. Chcemy, basen, chcemy drogi, nie myślimy natomiast o podstawach, czyli o wodzie. Wiele z domów w gm. Mosina nie jest nawet skanalizowana, czytamy o tym, że są problemy z ciśnieniem. Moim zdaniem to powinien być priorytet i o rym powinniśmy głośno mówić.

 • gościnnie
  piątek, 14 cze, 2019, 17:42:13 |

  Powinniśmy mówić też o tym, że problem degradacji środowiska naturalnego istnieje i jest ogromny, jeśli nic z tym nie zrobimy, to po nas. Natomiast burmistrz Mosiny jest z tej bajki, w której ocieplenia klimatu nie ma, a wszelkie działania proekologiczne to dziwactwo.

Skomentuj