Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 3 wrz, 2019 | komentarzy 9

Straż konna w Rogalinie

Dziesięcioosobowy zespół straży konnej został powołany do służby na terenie naszego regionu. Przygotowanie do działania w charakterze Strażników Ligi Ochrony Przyrody podjęła grupa miłośników przyrody oraz jazdy konnej z Rogalina.

Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Poznaniu powołał uchwałą Grupę Rejonową Straż Ligi Ochrony Przyrody, z siedzibą przy ul. Nowej 3 w Rogalinie.

Nowa grupa społecznych strażników przyrody będzie prowadziła patrole głównie konne (także samochodem) w obrębie wsi Rogalin, Rogalinek, Świątniki, Mieczewo i Radzewice, a także na części terenów leśnych administrowanych przez Nadleśnictwo Babki, w obrębie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

Grupa Rejonowa Straży LOP w Rogalinie

Grupa Rejonowa Straży LOP w Rogalinie fot. Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Poznaniu

Z dniem 01 października 2019 roku, Straż rozpocznie swoje czynności patrolowe, które będą wykonywane społecznie, poruszając się głównie konno. Straż Ligi Ochrony Przyrody jest formą organizacyjną wykonującą działania statutowe LOP utworzoną przy Zarządzie Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Poznaniu. Straż Ligi Ochrony Przyrody została powołana na podstawie § 40 ust.1 pkt. 17 Statutu Ligi Ochrony Przyrody z dnia 6 października 2012 roku, i będzie ona działać w oparciu o uchwalony przez Zarząd Okręgu LOP w Poznaniu regulamin.

Grupa Rejonowa Straży LOP w Rogalinie

Grupa Rejonowa Straży LOP w Rogalinie fot. Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Poznaniu

W minioną sobotę odbyło się pierwsze szkolenie dla przyszłych patroli konnych oraz samochodowych. Celem powstałej grupy będzie szeroko rozumiana ochrona środowiska przyrodniczego.

Rejonem działania nowej Grupy Rejonowej Straży LOP w Rogalinie będzie obszar Gminy Mosina, w obrębie wsi Rogalin, Rogalinek, Świątniki, Mieczewo i Radzewice, a także część terenów leśnych administrowanych przez Nadleśnictwo Babki, w obrębie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

Grupa Rejonowa Straży LOP w Rogalinie

Grupa Rejonowa Straży LOP w Rogalinie fot. Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Poznaniu


Liga Ochrony Przyrody jest organizacją pożytku publicznego. Liga została utworzona w 1928 roku. Głównym celem organizacji jest kształtowanie świadomości i właściwych postaw społeczeństwa w stosunku do otaczającej przyrody i środowiska naturalnego. Zarząd Okręgu LOP w Poznaniu prowadzi konkursy przyrodnicze i ekologiczne dla szkół i szkolnych kół LOP. Ponadto ZO w Poznaniu prowadzi akcje propagandowe, prelekcje i wykłady, organizuje festyny.

Przy Zarządzie Okręgu w Poznaniu utworzona została pierwsza w kraju grupa Straży Ligi Ochrony Przyrody, która podejmuje zarówno prewencyjne działania kontrolne, jak i działania interwencyjne reagując na zgłoszenia obywateli.

Grupa Rejonowa Straży LOP w Rogalinie- przygotowania

Grupa Rejonowa Straży LOP w Rogalinie- przygotowania fot. Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Poznaniu

źródło: Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Poznaniu; Majątek Rogalin

Rogaliński Park Krajobrazowy - deby na łęgach rogalińskich

Rogaliński Park Krajobrazowy – deby na łęgach rogalińskich

Rogaliński Park Krajobrazowy - dęby

Rogaliński Park Krajobrazowy – dęby

Dęby Szypułkowe - Rogaliński Park Krajobrazowy - łęgi Rogalińskie

Dęby Szypułkowe – Rogaliński Park Krajobrazowy – łęgi Rogalińskie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (9)

 • Doman
  wtorek, 3 wrz, 2019, 19:30:35 |

  Zastanawia mnie po co została powołana ta straż? Jakiś wandalizm, kłusownictwo? Czy po prostu tak sobie ktoś wymarzył, i chce poczuć władzę.

  • Gość
   wtorek, 3 wrz, 2019, 23:34:22 |

   Czas pokaże co z tego będzie. Problem kłusownictwa w Mosinie i jej okolicach jest ogromny. Zapewne nikt o tym nie wie. Przy wsparciu społecznym można by było ten skomplikowany problem powoli rozwiązywać. Jednak jest to wyzwanie, i to duże.

 • Silver
  wtorek, 3 wrz, 2019, 23:38:24 |

  Pytanie z jakim problemami chcą się zmagać strażnicy. Proponuje zainteresować się zniszczonymi w ostatnim czasie ambonami – było tutaj info. Może uda się namierzyć wandali?

  • Gość
   środa, 4 wrz, 2019, 12:44:25 |

   To nie wandale. To obrońcy zwierząt.

 • Gość
  czwartek, 5 wrz, 2019, 22:51:19 |

  Nie wierzę. Rycerze

 • ja
  piątek, 6 wrz, 2019, 0:57:25 |

  Ciekawe jakie oni maja uprawnienia i co będą mogli robić ?

 • Gefir
  piątek, 6 wrz, 2019, 7:16:24 |

  Po psach trzeba kupy zbierać. Ciekawe kto po koniach….

  • Gość
   sobota, 7 wrz, 2019, 1:11:16 |

   Po koniach nie trzeba. Toż to sama natura.
   Niech wyjadą na tych koniach do urzędu gminy. W końcu ekologię trzeba popierać.
   Może i burmistrz się przesiadzie na Eko transport. ( może osla, chodź wątpię żeby chciał pod jego wodzą jechac)

 • bea
  wtorek, 29 paź, 2019, 8:30:50 |

  Jak zwykle wśród rodaków tylko i wyłacznie hejt. Żadnego poparcia dobrej idei, brak wizji żadnych pozytywów tego ,co na świcie funkcjonuje już dawno i się sprawdza, i jest szanowane. Widze tutaj komentarze tylko zawiedzionych zwolenników polowań na zwierzęta i utrudnianie im kłusownictwa. Co za paskudne złe ludziska. Brrrr. Narodzie, co z tobą??? Ocknij się !!!

Skomentuj