Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | niedziela, 3 lis, 2019 | komentarzy 5

Zakole Warty w nowej odsłonie [fotorelacja]

Zmienia się Zakole Warty w Puszczykowie. W ostatnich tygodniach dokonano wielu prac polegających na rekultywacji tego ważnego pod kątem przyrodniczym i rekreacyjnym miejsca. Powstały ścieżki pieszo-rowerowe, ławki, schody poręcze, dwie plaże: piaszczysta i kamienista, a także budki lęgowe, karmniki, budki dla owadów zapylających oraz dla nietoperzy. Niestety podczas prac usunięto też wiele gatunków drzew i krzewów. Na szczęście projekt przewiduje kompleksową kompensację ubytków zieleni i monitoring ich żywotności.

Zakole Warty w nowej odsłonie

Prace rewitalizacyjne obejmujące Zakole Warty w Puszczykowie (dz. nr 953,1201,1202 i 1203/2, położone w obrębie Niwki) trwały od połowy września do końca października. Za zrealizowanie tak dużego przedsięwzięcia (do zagospodarowania było aż 17,7 ha terenu!) odpowiedzialna była firma GARDEN PROJECT Justyna Krupa-Gust funkcjonująca w Mosinie, która wygrała przetarg na inwestycję.

Miasto Puszczykowo realizuje projekt pn. “Zakole Warty w Puszczykowie – rozwój terenów zielonych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania“, w ramach którego przewidziane jest również zorganizowanie plaży piaszczystej i kamienistej w rejonie Zakola Warty przy ul. Nadwarciańskiej w Puszczykowie. Realizacja tego zadania ma nastąpić w IV kwartale tego roku.- poinformował sekretarz Miasta Puszczykowa, Pan Maciej Dettlaff.

Zakole Warty w Puszczykowie

Zakole Warty w Puszczykowie

– Z uwagi na tereny chronione Natura 2000 i rzędną zalewową w rejonie Zakola Warty oraz warunki konkursu organizowanego przez NFOŚiGW nie można zrealizować infrastruktury technicznej na tym obszarze. Nie będzie również zorganizowanego kąpieliska – nie jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników jak również wspomniane uwarunkowania uniemożliwiają jego realizację. –  dodaje Maciej Dettlaff.

Zakole Warty Puszczykowo - widok na plażę miejską

Zakole Warty Puszczykowo – widok na plażę miejską

Prowadzona na Zakolu Warty w Puszczykowie inwestycja polega na przeprowadzeniu rekultywacji zalewowego terenu leżącego nad rzeką Wartą i przekształceniu go w tereny zielone, służące wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców Puszczykowa oraz mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości środowiska miejskiego Puszczykowa, rekultywacja na cele środowiskowe i rekreacyjne zalewowego obszaru zlokalizowanego na terenie miasta i rozwój terenów zielonych. W szerszej perspektywie celem jest stworzenie terenów rekreacyjnych i przyciągnięcie w ten rejon zarówno mieszkańców, jak i turystów oraz zapobieżenie degradacji terenu.

Zakole Warty - nowe nasadzenia

Zakole Warty – nowe nasadzenia

W ramach inwestycji oczyszczono teren: usunięto inwazyjne gatunki roślin, uschnięte drzewa, wykonano nasadzenia drzew i krzewów (takich gatunków jak np.: olsza czarna, grab pospolity, głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy, śliwa tarnina, wiśnia ptasia, jarząb zwyczajny, cis pospolity, leszczyna pospolita dereń świdwa, trzmielina pospolita, kruszyna pospolita, borówka brusznica, kalina koralowa, róża dzika, szakłak pospolity, suchodrzew zwyczajny, rokitnik zwyczajny, żarnowiec miotlasty, wrzos zwyczajny), zaaranżowano dwie łąki kwietne, powstały dwie plaże: piaszczysta i kamienista. Wykonano również ścieżki pieszo-rowerowe, udrożniono istniejące ścieżki piesze oraz zamontowano schody terenowe z poręczami. Ponadto, na terenie Zakola Warty zostaną również zamontowane budki lęgowe, karmniki, budki dla owadów zapylających oraz dla nietoperzy, pojawią się elementy małej architektury: ławki.

Łąka kwietna - Zakole Warty w Puszczykowie

Łąka kwietna – Zakole Warty w Puszczykowie

Projekt przewiduje kompleksową kompensację ubytków zieleni. Przewidziano również monitoring ich żywotności i uzupełnianie ubytków w okresie trwałości projektu. Ponadto, prowadzone będą działania ochronne w celu ochrony siedlisk muraw napiaskowych. Ze względu na wysokie znaczenie roślinności brzegu Warty, która powinna mieć możliwość naturalnego rozwoju, zabiegi pielęgnacyjne nie są prowadzone na szerokości 20 m od linii rzeki. Wszystkie działania realizowane w ramach inwestycji będą miały pozytywny wpływ na ochronę środowiska i bioróżnorodności. Projekt przyczyni się do powstania dodatkowych 100m2 powierzchni biologicznie czynnej.

Zakole Warty

Umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Instytucją Wdrażającą) podpisano w dniu 27.11.2017 r. W dniu 29.06.2018 r. zawarto aneks dotyczący przedłużenia terminu realizacji zadania oraz ograniczenia projektu w części infrastrukturalnej (zmniejszono liczbę ścieżek i zrezygnowano z oświetlenia).

Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 1.551.651,46 zł, z czego wysokość dofinansowania ogółem to 1.318.903,74 zł.

Zakole Warty w Puszczykowie - nowe ławki

Zakole Warty w Puszczykowie – nowe ławki

tekst: Urząd Miejski w Puszczykowie

Zakole Warty w Puszczykowie - ścieżki

Zakole Warty w Puszczykowie – ścieżki

Zakole Warty Puszczykowo - nasadzenia

Zakole Warty Puszczykowo – nasadzenia

Zakole Warty Puszczykowo - widok na plażę miejską

Zakole Warty Puszczykowo – widok na plażę miejską

Zakole Warty Puszczykowo - ścieżki pieszo-rowerowe

Zakole Warty Puszczykowo – ścieżki pieszo-rowerowe

Zakole Warty Puszczykowo - zejście

Zakole Warty Puszczykowo – zejście

Zakole Warty Puszczykowo

Zakole Warty

Zakole Warty Puszczykowo

Zakole Warty

Zakole Warty Puszczykowo - Kamienista Plaża

Kamienista Plaża

Zakole Warty Puszczykowo - plaża miejska

Zakole Warty – plaża miejska

Zakole Warty - plaża z widokiem na rzekę

Zakole Warty - plaża z widokiem na rzekę

Zakole Warty – plaża z widokiem na rzekę

Niedziela to czas kiedy można zwolnić, odpocząć i zrobić coś dla siebie. Nasza propozycja na dzisiaj: spacer po Zakolu Warty. Dajcie znać czy byliście i czy Wam też podoba się to miejsce w takiej odsłonie.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • Jp
  niedziela, 3 lis, 2019, 16:02:49 |

  Już widać, że coś się dzieje. Zapowiada się całkiem ciekawa inwestycja.

 • Realista
  niedziela, 3 lis, 2019, 17:21:36 |

  Szkoda, że zamiast zadbać o starą zieleń na siłę sądzi się nową. No cóż. Ważne, że nie jest zalane betonem i nie ma jakiejś wielkiej ingerencji w ten teren. Cieszy mała infrastruktura.
  P.s przydałby się jeszcze kosze na psie odchody.

 • kk
  niedziela, 3 lis, 2019, 17:47:09 |

  Szkoda, że część materiału szkółkarskiego do nasadzeń to materiał bardzo kiepskiej jakości lub wręcz odpady, za które firma wykonująca ma zapłacone…

  • Kada
   poniedziałek, 4 lis, 2019, 8:51:11 |

   Myślę że na jakość zieleni nie można w tej chwili narzekać. Jest jesień więc inna nie będzie. Ocenić będzie można dopiero wiosną kiedy będzie wiadomo jak się przyjęły drzewka i krzewy.

 • Gość
  czwartek, 7 lis, 2019, 18:12:40 |

  Dobrze że zauważono okresowo zalewanie tego terenu i nie zabetonowano całości.

Skomentuj