Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 1 paź, 2019 | komentarzy 5

Znikną plakaty wyborcze?

Kampania wyborcza nabiera tempa. Plakaty kandydatów ubiegających się o poselskie i senatorskie mandaty coraz częściej możemy zobaczyć m.in w pasach drogowych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z nich powieszone są zgodnie z obowiązującym prawem, często bowiem zasłaniają przejścia dla pieszych lub widoczność kierowców na skrzyżowaniu. Jak informuje Urząd Miejski w Mosinie banery i plakaty wyborcze, które zostały zawieszone w pasach drogowych bez uprzedniej zgody Gminy zostaną z nich usunięte.

Plakaty wyborcze – ważne informacje z Urzędu Miejskiego w Mosinie

Urząd Miejski w Mosinie przypomina, że umieszczanie w pasach drogowych plakatów i banerów wyborczych wymaga złożenia przez Komitet Wyborczy wniosku do zarządcy danej drogi o wydanie zezwolenia. Komitety Wyborcze zobowiązane są do złożenia w mosińskim Urzędzie wniosku o zajęcie pasa drogowego, celem naliczenia opłaty.

Decyzje na zajęcie pasa drogowego są wydawane na podstawie art. 20 pkt 8, art. 39 ust. 1 pkt 1, art. 40 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. nr 2068 z 2018 r. z późn. zm.). Zgodnie z Uchwałą nr LXIV/740/18 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 28 lutego 2018 r. każdy plakat umieszczony w pasie drogowym podlega opłacie za zajęcie pasa drogowego.

Jednocześnie Urząd informuje, że na terenie Gminy Mosina przebiegają również drogi wojewódzkie nr 431 oraz nr 430, których zarządcą jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Wieszanie plakatów wyborczych na słupach oświetleniowych również wymaga zgody ich zarządcy.

Jednocześnie Urząd informuje, że wszystkie banery i plakaty wyborcze, które zostały zawieszone w pasach drogowych na terenie Gminy Mosina bez zgody zarządcy drogi lub też w innych miejsca należących do Gminy Mosina bez uprzedniej zgody Gminy – zostaną z nich usunięte.

źródło: Urząd Miejski w Mosinie

plakaty wyborcze - targowisko Mosina

Zdjęcie przedstawia plakaty powieszone na targowisku w Mosinie, fot. GMP

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • Jp
  wtorek, 1 paź, 2019, 17:32:15 |

  Teraz chcą ściągać plakaty a lepiej aby zajęli się tym co się dzieje po wyborach. Powinno być tak, że po wyborach ten kto wiesza takie plakaty powinien być pod groźba kary zobligowany do usunięcia ich. Jeszcze chwila i zobaczymy bałagan powyborczy.

  • Realista
   środa, 2 paź, 2019, 0:44:08 |

   Od wyborów do wyborów jest trochę lepiej. Jeśli jednak taki nielegalnie mocowany baner zasłania widok kierowcom i zagraża bezpieczeństwu powinien być bezzwłocznie usuwany przez straż miejską albo inne służby.

  • mieszkaniec
   środa, 2 paź, 2019, 8:35:28 |

   Ale wiesz że prawo wyborcze bardzo dobrze to opisuje, że mają ileś tam dni na ich zdjęcie a później płacą karę? Tylko oczywiście każdy ma to w d… i nikt się tym nie przejmuje jeśli plakat powisi do następnych wyborów. Ale jak go sam zdejmiesz… to masakra, policja, prokurator i 300lat więzienia :/

   • Gość
    środa, 2 paź, 2019, 11:07:12 |

    To jest właśnie śmieszne.

 • Podatnik
  środa, 2 paź, 2019, 13:34:32 |

  Większość plakatów i tak wywiała wichura, wygląda fatalnie, i z tym nic też zrobić nie można? Patologia.

Skomentuj