Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 12 mar, 2020 | komentarze 2

Stan zagrożenia epidemicznego

W Polsce ogłoszony został stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to wprowadzenie specjalnych działań zapobiegawczych takich jak ograniczenie przemieszczania się czy czasowe wyłączenie z funkcjonowania niektórych instytucji i zakładów.

Stan zagrożenia epidemicznego

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, która nie ominęła także naszego kraju, rząd podejmuje kolejne środki w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego.

próbka od burmistrza

Zasady stanu zagrożenia epidemicznego

Jeżeli zagrożenie epidemiczne lub epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłasza i odwołuje, w drodze rozporządzenia, minister zdrowia w porozumieniu z ministrem do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.

Podczas stanu zagrożenia epidemicznego mogą zostać ustanowione:

 • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
 • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
 • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
 • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
 • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
 • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
 • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych (szczepionka na koronawirusa jeszcze nie jest gotowa).

Niektóre z tych punktów zostały już wdrożone w naszym kraju.

Apel do mieszkańców

Niestety, w wyniku obaw przed koronawirusem Polacy masowo ruszyli na zakupy. Dlatego przy okazji tego „pospolitego ruszenia” zachęcamy aby puścić w kolejce do sklepowej kasy ratownika medycznego, strażaka, czy policjanta. W ostatnim czasie służby te mają dużo pracy i nie zapowiada się, żeby wkrótce miało się to zmienić. – Musimy wciąż dalej pracować a przy tym coś normalnego zjeść. Pracujemy dla Was wszystkich, więc liczymy na odrobinę zrozumienia. – czytamy na jednym z portali strażackich. Mała wielka rzecz, a na pewno pomoże nam wszystkim.

puste półki w jednym ze sklepów w Mosinie

puste półki w jednym ze sklepów w Mosinie

Uspokajamy: Zarówno rząd, jak i duże sieci supermarketów zapewniają, że dostawy towarów do sklepów będą dokonywane na czas.

Ministerstwo zdrowia wdrożyło też ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu – bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną.

Akcja informacyjna Policji i Straży Miejskiej w Mosinie.

Akcja informacyjna Policji i Straży Miejskiej w Mosinie.

W związku z zaleceniem Jadwigi Kuczma-Napierały, Zastępcy Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, burmistrz gminy Mosina podjął decyzję o zamknięciu Urzędu Miejskiego w Mosinie oraz Ośrodka Pomocy Społecznej dla interesantów. Zamknięte zostanie do odwołania także targowisko miejskie. Urząd Miejski będzie nieczynny od jutra, tj. 13.03.2020r. do 31.03.2020r. z możliwością przedłużenia. Pilne sprawy, np. zmianę deklaracji śmieciowej można załatwić drogą elektroniczną. Rekrutacja do szkół przebiega normalnie, ponieważ administracja w placówkach nadal jest otwarta.

Komunikat Burmistrza Gminy Mosina

Informuję, że w związku z zaleceniem Jadwigi Kuczma-Napierały, Zastępcy Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego podjąłem decyzję o zamknięciu od jutra tj. 13.03.2020 r. targowiska miejskiego do odwołania. Decyzja ta jest podyktowana troską o zdrowie Mieszkańców naszej Gminy.

Kolejną decyzją, którą również dziś podjąłem jest zamknięcie Urzędu Miejskiego w Mosinie oraz Ośrodka Pomocy Społecznej dla interesantów. W związku z tym zwracam się z prośbą o załatwianie pilnych spraw telefonicznie, drogą mailową oraz poprzez profile EPUAP oraz E-BOI. Zamknięcie Urzędu dla interesantów obowiązuje od dnia 13.03.2020 roku do 31.03.2020 r z możliwością przedłużenia.

Zarządzenie w tej sprawie znajduje się tutaj

Będę informował Państwa na bieżąco o wszystkich szczegółach dotyczących tej trudnej sytuacji. Proszę o zachowanie spokoju i stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego w kwestiach higieny.

Przemysław Mieloch

Burmistrz Gminy Mosina

źródło: Policja, Straż Pożarna, Ministerstwo Zdrowia, Urząd Miejski w Mosinie

Szpital w Puszczykowie - straż pożarna

Ćwiczenia służb na terenie Szpitala w Puszczykowie (październik 2019)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

 • Realista
  piątek, 13 mar, 2020, 8:09:57 |

  Targowisko na świeżym powietrzu, gdzie są produkty naszych rolników zamknięte, a zagraniczne markety gdzie jest największy spęd i teraz jeszcze większy tłok oczywiście czynne. Zero logiki, chyba, że chodzi o uderzenie w interesy lokalnych przedsiębiorców.

 • Arek
  piątek, 13 mar, 2020, 14:21:56 |

  Dzisiaj zwróciłem uwagę kilku osobom przed sklepem i przed apteką – spojrzeli na mnie jak na nienormalnego , ale nie widzę problemu żeby ustawiać się przed drzwiami i wchodzić po zakupy pojedynczo , bezpieczniej dla nas i dla obsługi, po co ma dmuchać jeden na drugiego wewnątrz.

Skomentuj