Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Ewa Kazimierska | wtorek, 25 lut, 2020 | komentarze 4

🐺 Uwaga Wilk!

Czy w okolicznych lasach naprawdę można spotkać wilki? 

– W WPN nie ma obecnie wilków na stałe. Są tylko te przechodnie, ponieważ tędy przebiegają ich trasy migracyjne. Tabliczki ostrzegawcze na pewno nie zostały wywieszone przez nas. – Wyjaśnia Pan Hubert Stürmer, Kierownik Zespołu do Spraw Ochrony Przyrody z Wielkopolskiego Parku Narodowego.

mapa WPN

Pomimo zapewnień ze strony WPN na facebook’u pojawiało się wiele dyskusji na temat pojawiających się w okolicznych lasach wilków. Nasza Czytelniczka poinformowała nas o tabliczkach ostrzegających przed tymi zwierzętami. Jedna z nich jakiś czas temu wisiała w Dymaczewie, niedaleko Hotelu Lake. Obecnie została ściągnięta. Nie udało nam się ustalić kto stoi za umieszczaniem takich tablic. Nie jest to na pewno działanie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Takich ostrzeżeń nie rozwieszało również Nadleśnictwo Konstantynowo.

Możliwe, że po prostu turyści rozwieszają coś takiego. My nie mamy żadnych informacji o takich tabliczkach. Postaramy się jak najszybciej sprawdzić ich pochodzenie– wyjaśnia Mariusz Gerlof, Komendant Straży Parku.

Wilki uchwycono również na zdjęciach z fotopułapki umieszczonej na kładce nad drogą krajową nr 5 oraz w Czempiniu. Takie fotopułapki często umieszcza się przy składowiskach drewna.

Inna Czytelniczka poinformowała nas, że latem ubiegłego roku spotkała wilki jadąc w nocy grajzerówką. Jednak osoby odwiedzające Wielkopolski Park Narodowy utrzymują, że poruszają się po nim bez problemu i nigdy nie napotkali na żadne zagrożenie ze strony zwierząt.

Jeżeli wilki są w naszych lasach to aktualnie tylko przejściowo, ponieważ tędy przemieszczają się na inne tereny. Nie stanowią zagrożenia dla ludności i nie powinniśmy się ich obawiać. Możemy bez problemów poruszać się po szlakach WPN.

Wilki Wielkopolskim Parku Narodowym 2018

Wilki Wielkopolskim Parku Narodowym 2018

Wilk Wielkopolski Park Narodowy 2018

Wilk Wielkopolski Park Narodowy 2018

las - Wielkopolski Park Narodowy WPN

las – Wielkopolski Park Narodowy WPN

Obszar ochrony ścisłej Grabina - Wielkopolski Park Narodowy WPN

Obszar ochrony ścisłej Grabina – Wielkopolski Park Narodowy WPN

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.2/10 (Głosujących: 6)

Wasze komentarze (4)

 • Leszek
  środa, 26 lut, 2020, 1:24:54 |

  Wilk piękne zwierzę, nie atakuje ludzi, bardzo fajnie jakby się u nas zasiedliły.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +6 (Głosujących: 16)
  • Rob
   niedziela, 21 lut, 2021, 10:24:52 |

   Nie atakuje ZAZWYCZAJ ludzi, ale może się tak zdarzyć. Jest wiele znanych przypadków ataków wilków na ludzi, również ataków drapieżnych, kiedy człowiek został zjedzony. Taka narracja, że wilk zjada ludzi tylko w bajce o Czerwonym KApturku jest nieprawdziwa i usypia czujność. Polecam zappznać się z badaniem The fear of wolves: A review of wolf attacks on humans.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +2 (Głosujących: 4)
 • Gość
  czwartek, 27 lut, 2020, 2:59:26 |

  Miałyby co jeść bo pogłowie dzików jest zdecydowanie za duże.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +4 (Głosujących: 4)
  • Ciekawy
   sobota, 29 lut, 2020, 10:48:58 |

   A ile wynosi to pogłowie?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: 0 (Głosujących: 4)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo