Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Ewa Kazimierska | poniedziałek, 24 lut, 2020 | komentarze 3

Istnieje takie słowo”- czyli Scrabble w Puszczykowie

W sobotę 22 lutego 2020r. rozpoczęły się I Otwarte Mistrzostwa Puszczykowa w Scrabble. W tym dniu rozegrano 7 rund, a w niedzielę 5. Rozgrywki miały miejsce w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Podgórnej 21.

W turnieju wzięło udział 71 osób. Organizatorem był Pan Marcin Stachowiak oraz Urząd Miasta w Puszczykowie. Był to bardzo miło spędzony czas oraz okazja do poznania wielu nowych osób. Uczestnicy przyjechali z całej Polski.  Warszawa, Kołobrzeg, Bytom, Gdańsk- można było spotkać graczy z różnych miast. Zwycięzcą został Pan Łukasz Tuszyński, serdecznie gratulujemy!

scrabble

Uczestnicy turnieju podczas rozgrywek

Polska Federacja Scrabble organizuje oficjalne turnieje rankingowe w wielu miejscach w naszym kraju.  Debiutanci mogą spróbować swoich sił bezpłatnie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.pfs.org.pl/

Trochę historii

W 1931 roku bezrobotny wówczas architekt Alfred Mosher Butts stworzył scrabble nadając im nazwę Lexiko.  Później zmienił ją na Criss Cross Words. Ustalił wartość punktową liter na podstawie częstotliwości ich występowania na tytułowych stronach New York Timesa. Do dnia dzisiejszego wartości te nie uległy zmianie. Niestety producenci gier nie byli wówczas zainteresowani jego pomysłem. Zrezygnowany Butts sprzedał prawa do gry prawnikowi i przedsiębiorcy, wielbicielowi planszówek, Jamesowi Brunotowi. Ten wprowadził kilka modyfikacji i zmienił nazwę gry na Scrabble, co w tłumaczeniu oznacza ,,gorączkowo szukać”. Pierwsze egzemplarze wyprodukowali wraz z żoną w swoim domu w Newtown, w stanie Connecticut. Później zamienili porzucony budynek szkoły w Danbury w fabrykę i w roku 1949 wyprodukowali już 2400 zestawów. Gra cieszy się ogromną popularnością do dzisiaj. Prawa autorskie do nazwy posiadają firmy Mattel oraz Hasbro. Obecnie w Ameryce sprzedaje się około 2 milionów egzemplarzy Scrabble rocznie.

scrabble

W Polsce Scrabble pojawiły się ponad 20 lat temu i wciąż cieszą się coraz większym gronem zwolenników.

Napisano przez Ewa Kazimierska opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Puszczykowo

Wasze komentarze (3)

 • Anonimka
  poniedziałek, 24 lut, 2020, 20:45:25 |

  A ja mam scrabble w domu i nikt nie chce ze mną grać :(

 • barbara
  poniedziałek, 24 lut, 2020, 20:58:38 |

  My gramy w literaki to taka odmiana scrabble. Jest tam więcej słów. A jak szukacie jakie słowa można ułożyć z liter to -> https://poocoo.pl raz że wygrywa się każdą grę, dwa że człowiek uczy się nowych słów.

 • izka12
  poniedziałek, 24 lut, 2020, 21:25:41 |

  https://poocoo.pl to oszustwo! nie wolno tak grać tylko Ci z problemami w układaniu słów korzystają z czegoś takiego. Wymiękam jak ktoś jeszcze tym się chwali.

Skomentuj