Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Wojtek Pierzchalski | piątek, 20 mar, 2020 | komentarze 4

200 metrów księżyca w Mosinie. Czyli ul. Łazienna w rankingu największych klap

Od lat mieszkańcy ulicy Łaziennej borykają się z dziurawą nawierzchnią. Nie mogą liczyć na rozwiązania inne niż wysypanie gruzu i przejechanie po nim równiarką. Ulica Łazienna w Mosinie to trzecia pozycja w naszym rankingu największych klap inwestycyjnych w gminie.

Ulice Łazienna i Kanałowa łączą dwie inne ważne arterie w Mosinie: ul. Mostową i ul. Strzelecką. Przejazd tymi dwoma drogami stanowiłby alternatywę dla osób, chcących ominąć skrzyżowanie Leszczyńskiej i Śremskiej. Kierowcy stoją jednak przed wyborem pomiędzy niebezpiecznym skrzyżowaniem, na którym regularnie dochodzi do stłuczek, a walką o niezerwanie zawieszenia.

Przypadek ulicy Łaziennej jest podobny do innej drogi, którą opisaliśmy w naszym rankingu – ul. Sowinieckiej. Każdy kierowca, który musi przez nią przebrnąć, co kilka metrów staje przed wyborem, którą dziurę ominąć, a której zaufać, że nie będzie na tyle głęboka, by uszkodzić samochód. Remont Łaziennej jest zapowiadany od lat, a jej modernizacja mogłaby rozładować ruch na innych drogach. Jaka jest historia tej klapy?

Stan Łaziennej od lat pozostawia wiele do życzenia.

Łazienna na Euro?

Nadzieje mieszkańców na remont mógł rozbudzić uchwalony w 2012 roku plan zagospodarowania przestrzennego dla ulic Łaziennej i Strzeleckiej. Czytamy w nim, że ulicę zakwalifikowano jako dojazdową. Co za tym idzie, na Łaziennej mogłaby powstać jezdnia z dwoma pasami, każdy w jedną stronę. Oprócz tego, założono budowę chodników i wydzielenie miejsc parkingowych. Na części ulicy bliżej Kanału, zaplanowano ścieżkę pieszo-rowerową.

O ile ulica Strzelecka doczekała się remontu i bez przeszkód można z niej korzystać, Łazienna nadal jest w fatalnym stanie. A przecież w uzasadnieniu planu przestrzennego z 2012 czytamy „niewątpliwie do zadań Gminy Mosina będzie należało wykupienie i urządzenie dróg publicznych oraz wyposażenie tego terenu w brakującą infrastrukturę techniczną” i „urbanizowanie obszarów położonych w granicach administracyjnych miast, a szczególnie blisko jego centrum (…) jest o wiele bardziej korzystne ekonomicznie i społecznie niż urbanizowanie terenów położonych poza ośrodkami wiejskimi, czy też miejskimi.”

Niemoc trwa już 14 lat

Przedstawiony w 2012 roku plan przestrzenny to jednak nie pierwsza wzmianka o remoncie Łaziennej, którą udaje mi się znaleźć. W „Merkuriuszu Mosińskim” z listopada 2006 trafiam na tekst „Wykaz najważniejszych prac, projektów, inwestycji zrealizowanych w latach 2003-2006”. Na końcu artykułu dowiadujemy się, że gmina wynegocjowała (nie ma podane z kim ani na jakich warunkach) realizację kilkunastu zadań. Na ostatniej, czternastej pozycji znajduje się budowa ulicy Łaziennej.

W listopadzie minie 14 lat od podania tej informacji. W tym czasie zdążono np. zbudować odcinek trasy S5 z Poznania do Wrocławia czy dokończyć i tak legendarną już modernizację Ronda Kaponiera w Poznaniu. Stadion Narodowy w Warszawie, który mieści 58 tys. osób, budowano 4 lata. Ulica Łazienna w linii prostej ma 220 metrów, a jej przejście wg Google zajmuje 3 minuty.

Mosina ulica Łazienna – Mapy Google

Przejście całej ulicy Łaziennej wg Google zajmuje 3 minuty.

Tłuczeń, równiarka, deszcz i dziury

W marcu opisaliśmy sposób gminy na poradzenie sobie z dziurawą ulicą Łazienną. Jest to wysypywanie kilka razy w roku tłucznia na drogę i przejechanie po nim równiarką. Takiego rozwiązania nie chwalą sobie jednak mieszkańcy – Jest lepiej, niestety tylko do pierwszego deszczu. Skutek marny, jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że równiarka przejeżdża tutaj mniej więcej dwa razy w rokumówi nam mieszkanka ul. Łaziennej.

W internecie ceny utwardzenia 200 metrowej drogi tłuczniem wahają się pomiędzy 5 000 zł a 10 000 złotych. W zależności od jakości materiału, którym ulica ma zostać wyrównana i grubości warstwy tłucznia. To wysokie koszty, szczególnie jeśli spojrzymy na efektywność takich działań – Już po pierwszym deszczu dziury pojawiają się na nowo – mówi nam inna mieszkanka ul. Łaziennej.

Niebezpieczne kamienie - ulica Jasna w Mosinie

Tłuczeń na ul. Jasnej w Mosinie. fot, Czytelnik GMP

Czy uda się w tym roku?

W sierpniu 2019 gmina podjęła starania o dofinansowanie budowy ulicy Łaziennej.
– Podejmiemy starania o środki finansowe na realizację tej inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych. Po ogłoszeniu kolejnej edycji konkursu, najprawdopodobniej w sierpniu br., złożymy wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków Funduszu – informuje burmistrz Przemysław Mieloch. Możliwe zatem, że w 2020 uda się w końcu zmodernizować Łazienną.

Ulica Łazienna znajduje się w naszym rankingu z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na to, jak fatalny jest jej stan, szczególnie po deszczu. Sposób radzenia sobie z nią to drugi powód. Utwardzanie tłuczniem i jazda równiarką są uciążliwe dla mieszkańców i służb, a oprócz tego drogie i nieefektywne. Zmodernizowane ulice Łazienna i Kanałowa mogłyby zmniejszyć ruch w okolicy niebezpiecznego skrzyżowania Śremskiej, Leszczyńskiej, Mostowej i Wawrzyniaka. Przez swój stan, nie mogą spełnić takiej roli. Absurdalny jest również fakt, że przez 14 lat gmina nie potrafiła zmodernizować ulicy o długości 200 metrów.

A przecież w planie zagospodarowania przestrzennego dla Łaziennej z 2012 roku czytamy „Nie ulega wątpliwości, że przedmiotowy plan miejscowy umożliwi racjonalny i zrównoważony rozwój tego terenu, w konsekwencji też całego miasta Mosina”.

Wasze komentarze (4)

 • Użytkownik
  piątek, 20 mar, 2020, 19:59:51 |

  Ulica Sienkiewicza nawet nie ma chodnika i tonie w błocie podczas deszczu. Wyrównywanie nie pomaga „leczenia syfa pudrem „.

 • A.
  piątek, 20 mar, 2020, 22:20:42 |

  To zapraszam na os. Sportowcow. Ulice Gorskiego Malinowskuego itd. Gmina sorzedala ziemie. Powstaly domy. I nie ma ani metra chodnika czy ulicy asfaltowej. Dziury wszedzie – nikt jie wyrownuje.Bloto i dziki. I zamiast tego najwiekszy numer w gminie od lat czyli park absurdu nad kanalem za 1,5 mln zlotych. Ktory kosztowal maksymalnie z 300k.Dla nikogo. Ale faktury sie zgadzaja.Tego burmistrza pogonic. Na taczke i won.

  • Mieszkaniec
   poniedziałek, 23 mar, 2020, 8:27:56 |

   Ten park to mistrzostwo świata. Jadę kiedyś tam nocą i się zastanawiam co tam tak świecy, czy jakaś super droga czy co. Podjeżdżam i oczom nie wierzę. Musiałem ten absurd przyjechać za dnia obejrzeć. I o ile fajnie że coś takiego jest, to jeśli faktycznie taka była jego cena to masakra.
   Co do dróg to w sumie po części możecie podziękować developerom którzy stawiają domy gdzie popadnie nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Z jednej strony strach tam faktycznie autem jechać, z drugiej pewno warto się cieszyć że pomyśleli i jest bieżąca woda i prąd. Wiem – być może przesadzam, ale patrząc na te „rozpasanie” budowlane to nie jestem tego taki pewien. Ja pamiętam jak tam jeszcze pola uprawne były :)

 • Marek
  piątek, 20 mar, 2020, 22:35:09 |

  Ale hasła są płaccie podatki w Mosinie a my – no właśnie a my was mamy gdzieś.Nie tylko Górskiego i Malinowskiego ale każda inna Kusocińskiego, Wagnera Stama tonie w błocie.

Skomentuj