T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - Black Weekend
Ewa Kazimierska | poniedziałek, 10 lut, 2020 |

Andrzej Lajborek- spotkanie w Galerii Sztuki w Mosinie

Wczoraj, 09.02.2020r. w Galerii Sztuki w Mosinie odbyło się spotkanie z aktorem Teatru Nowego w Poznaniu Andrzejem Lajborkiem. Było to kolejne wydarzenie z cyklu ,,Sztuka i życie”. Rozmowę poprowadziła Pani Anna Kochnowicz-Kann. Andrzej Lajborek jest jednym z najbardziej znanych, poznańskich aktorów. Od wielu lat podczas obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego wciela się w rolę Ignacego Jana Paderewskiego. W 1971 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W tym samym roku zadebiutował rolą Jana w ,,Grze w zbijanego Ionesco” w reżyserii Jerzego Jarockiego. Od tamtego czasu wcielił się w ponad sto ról teatralnych. Przyszedł na świat w Grajewie. Dzieciństwo i pierwsze lata młodości spędził w Toruniu. W latach 1971- 1975 pracował w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie. W 1975r. został aktorem Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Wystąpił m.in. w spektaklach takich reżyserów jak Janusz Wiśniewski, Izabella Cywińska, Barbara Fijewska czy Jerzy Satanowski. W 1979 roku został laureatem Białego Bzu. Czyli nagrody przyznawanej najpopularniejszym wykonawcom poznańskich scen. W 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Andrzej Lajborek

Aktor Andrzej Lajborek w rozmowie z Panią Anną Kochnowicz-Kann

Sala na piętrze Galerii Sztuki była wypełniona gośćmi po brzegi. Andrzej Lajborek dzięki swojej charyzmie i pasji w każdym słowie sprawił, że zimny, niedzielny wieczór okazał się przesympatycznym zakończeniem weekendu. Aktor opowiedział wiele ciekawych historii ze swojego życia. Wspominał czasy studiów. Wyjaśnił w jaki sposób doszło do tego, że wybrał taki kierunek swojej kariery, ponieważ dostał się także na prawo. Opowiadał o wielu ważnych dla niego ludziach, m.in. o Tadeuszu Łomnickim. Przy okazji uroczystości rozdania Oscarów, która miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 2020r. wspomniał także swojego przyjaciela Wiesława Komasę. Film jego syna, Jana Komasy ,,Boże Ciało” otrzymał nominację do Oscara w kategorii ,,najlepszy film zagraniczny”. Podczas rozmowy z Panią Anną podkreślał, że aktorstwo i sztuka umiejętności mówienia tak, aby ludzie słuchali jest niezwykle pomocna w wielu dziedzinach życia. Przytoczył tutaj przykład Papieża Jana Pawła II, który jeszcze jako osoba świecka wstąpił do szeregów zespołu Teatru Rapsodycznego. Właśnie tam nauczył się przemawiać. Wiedział kiedy podnieść głos a kiedy go obniżyć, w którym momencie wziąć oddech i kiedy powtórzyć zdanie. Niewątpliwie dzięki szlifom aktorskim brylował w swoim sposobie mówienia. Umiejętności zdobyte dzięki aktorstwu przydały się bardzo wielu ludziom pozornie z nim nie związanym.

andrzej lajborek 2

Wszyscy obecni na spotkaniu goście jednogłośnie przyznali, że liczą na to, iż Andrzej Lajborek nie odwiedził Mosiny po raz ostatni i będzie jeszcze okazja do kolejnego spotkania.

andrzej lajborek

źródło: Galeria Sztuki w Mosinie

Napisano przez Ewa Kazimierska opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Tagi: ,

Skomentuj