Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 18 gru, 2020 | komentarze 34

Burmistrz bohaterem antyszczepionkowców. Działacze Konfederacji ślą listy do Mosiny

Debata nad narodowym programem szczepień trwa. W jej wyniku do mosińskich radnych trafiły dwie petycje działaczy Konfederacji. Burmistrz Przemysław Mieloch staje się bohaterem antyszczepionkowców na internetowych forach.

We wtorek rząd przyjął narodowy program szczepień. W myśl rządowej koncepcji, szczepionki mają być dobrowolne, dwudawkowe i darmowe. W pierwszej kolejności mają trafić do służb medycznych. Zapisy programu przewidują ułatwienia dla osób, które skorzystają ze szczepionek. Zaszczepieni mają być m.in. zwolnieni z kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem czy nie podlegać limitowi zgromadzeń do 5 osób.

Pismo w tej sprawie do premiera wysłał 12 grudnia burmistrz Gminy Mosina. Przemysław Mieloch sugeruje w swoim stanowisku, by nie różnicować osób zaszczepionych i nie zaszczepionych, przeprowadzić debatę na temat Covid-19, wskazać podmiot, który będzie wypłacał odszkodowania w razie skutków ubocznych szczepionki i wydłużyć konsultacje dotyczące programu szczepień. Postępowaniem burmistrza są oburzeni miejscy radni. – Zachwiał pan bezpieczeństwem mieszkańców – mówi radny Jan Marciniak o upublicznieniu stanowiska włodarza w sprawie szczepionek.

Postulaty Przemysława Mielocha są tożsame z głosami działaczy ultrakonserwatywnej Konfederacji. Dzięki temu burmistrz zyskuje popularność wśród środowisk antyszczepionkowych, które sympatyzują z ugrupowaniem. Oświadczenie Przemysława Mielocha znalazło się w internetowej grupie „Covid-19 – komisja śledcza”.

Grupa na portalu Facebook służy jako platforma wymiany poglądów pomiędzy osobami niewierzącymi w pandemię koronawirusa. Wideo burmistrza w grupie udostępniła liderka antyszczepionkowego stowarzyszenia „Stop Nop” – Justyna Sucha, która jest także asystentką społeczną posła Konfederacji – Grzegorza Brauna. „Mądry p. Burmistrz, brawo” – piszą koronasceptycy pod nagraniem Przemysława Mielocha.

Oświadczenie burmistrza Przemysława Mielocha zyskało dużą popularność w grupie, która zrzesza koronasceptyków. Źródło: Facebook

Tymczasem do Rady Miejskiej trafiły petycje działaczy związanych z Konfederacją: Arkadiusza Rakoczego i Piotra Sterkowskiego. Pierwszy z nich jest działaczem partii Konfederacja Korony Polskiej, którą założył poseł Grzegorz Braun. Jak czytamy na stronie ugrupowania, celem ruchu jest m.in. „zachowanie cywilizacji łacińskiej w suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, dla bezpieczeństwa Wiary, rodziny i własności”.

Działacze Konfederacji Korony Polskiej angażowali się w obronę kościołów podczas protestów przeciwko ograniczeniom dostępu do aborcji. „W ciągu ostatnich kilku dni pod pozorem walki z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w całej Polsce mają miejsce bezprecedensowe, barbarzyńskie ataki na katolickie kościoły” – czytamy w oświadczeniu partii z 29 października.

Teraz dolnośląski działacz ugrupowania wysyła petycję do mosińskiej Rady Miejskiej. W dokumencie Arkadiusza Rakoczego pojawiają się znane już z agendy Konfederacji i burmistrza Przemysława Mielocha argumenty. „Za niedopuszczalne uważamy działania władz (…) wykluczające społecznie mieszkańców Gminy Mosina z powodów rasowych, religijnych, medycznych czy sanitarnych” – czytamy. Dalej działacz Konfederacji, podobnie jak burmistrz, domaga się, by producent szczepionek zadeklarował poniesienie przez siebie kosztów związanych z ewentualnymi powikłaniami po przyjęciu szczepionki.

Nie udało nam się dzisiaj skontaktować z Arkadiuszem Rakoczym z Konfederacji Korony Polskiej. Petycję o identycznej treści wysłał do Rady Miejskiej także Piotr Sterkowski, który jest zastępcą dyrektora koła poselskiego Konfederacji. Z list tego ugrupowania, działacz próbował dostać się do sejmu w 2019 roku, jednak bezskutecznie. Link, pod którym są dostępne pisma obu przedstawicieli Konfederacji publikuje burmistrz Przemysław Mieloch w mediach społecznościowych. – Zobaczymy, jakie będzie stanowisko radnych. Posiedzenie komisji jest jawne – przypomina burmistrz.

Posiedzenie gminnej komisji skarg, wniosków i petycji odbędzie się 22 grudnia.

Twitterowy profil Piotra Sterkowskiego, który wysłał petycję do Rady Miejskiej w Mosinie. Źródło: twitter.com/piotrsterkowski

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (34)

 • Przemysław Mieloch
  piątek, 18 gru, 2020, 18:06:51 |

  Przykro mi, ale mieszają Państwo różne wątki, niestety tradycyjnie i od dłuższego czasu.

  Tu odniosę się do jednego.
  Wnioskowałem o wskazanie podmiotu, który będzie wypłacał odszkodowania. W dzienniku „Rzeczpospolita” z 16.12.20r . została opublikowana wypowiedź szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który wskazał, że wpłynęły wnioski dotyczące odszkodował. Obiecał, że zostanie to uregulowane.

  Wypowiedź radnego Jana Marciniaka jest dla mnie zupełnie niezrozumiała. W jaki sposób miałem zachwiać bezpieczeństwem mieszkańców? Tym, że wysłałem pismo, a minister odniósł się do jednego z punktów.

  Przykro mi. Populizm w wypowiedzi radnego i w pomieszaniu wątków w wypowiedzi.

  • DX
   piątek, 18 gru, 2020, 18:28:35 |

   Panie burmistrza, skorzystam z okazji i zapytam, co z tą obwodnicą? To jest istotne dla mieszkańca, a nie jakieś antyszczepionkowe bzdury.

   • Postronny
    piątek, 18 gru, 2020, 20:29:26 |

    Podpinam się pod temat obwodnic. Reszta to tematy zastępcze, które odwracają uwagę od tego co ważne. Interesuje mnie natomiast to, by burmistrz był skuteczny i aby Mosina stała mocną infrastrukturą, bezpieczeństwem, bliskością natury. Właśnie – infrastrukturą. Panie Burmistrzu, co z obwodnicami? Jakie są widoki na załatwienie tego tematu? Jakie działania obecnie podejmowane? To jest to na co czeka najwięcej mieszkańców. Bardzo proszę o Pana głos w tej sprawie.

  • Wojtek Pierzchalski
   piątek, 18 gru, 2020, 18:42:27 |

   Panie burmistrzu, jakie wątki zostały pomieszane?

   • karp
    piątek, 18 gru, 2020, 21:58:04 |

    „Panie burmistrzu, jakie wątki zostały pomieszane?”-spytał redaktor śmiało,
    a natenczas burmistrza już z GMP wywiało.

    • Kvartz
     piątek, 18 gru, 2020, 22:20:48 |

     Zaczęły się pojawiać pytania, a burmistrz zamiast odpowiedzieć woli się na nas wypiąć. Potem ma pretensje że jakieś nieporozumienia są na linii ratusz-mieszkańcy. Zamiast porozmawiać jak człowiek – bo część tutaj piszących chciałaby przedyskutować sprawy – woli pozostać w swojej bańce i wysyłać potem pisma z wezwaniem do sprostowań. Ten brak chęci komunikacji smuci mnie najbardziej :(

  • karp
   piątek, 18 gru, 2020, 19:46:43 |

   Ja tylko w kwestii pomylenia.
   Na nagraniu z ostatniej sesji około 22 minuty nagrania ktoś nie patrzy karpiowi w oczy i mówi rzeczy, które kłują logikę karpia.
   Następnym razem włączę wykrywacz kłamstw i będzie pikało.

   • karp
    piątek, 18 gru, 2020, 20:41:40 |

    Czy możliwe jest, by w Mosinie jakaś gruba ryba była kryta?
    Byłoby to niezgodne z art.32 konstytucji, bo teoretycznie prawo powinno traktować tak samo ryby cienkie jak grube.

  • labradorex
   sobota, 19 gru, 2020, 9:28:13 |

   “30 mln zł na pensje w spółce CPK. Łąka zarządzana przez urzędników.
   W ciągu 11 miesięcy zatrudnienie w spółce mającej budować mega lotnisko pod Warszawą wzrosło ponad 2,5-krotnie. Centralny Port Komunikacyjny wydaje coraz więcej na wynagrodzenia”. Za onet.pl

   TO JAK NASZ MOSIŃSKI BASEN TYLKO W SKALI MAKRO !

  • Gość
   sobota, 19 gru, 2020, 15:00:33 |

   Spokojnie, może będzie odpowiedź w najnowszym wideoblogasku.

  • Zbychu
   niedziela, 20 gru, 2020, 1:39:19 |

   „Przykro mi, ale mieszają Państwo różne wątki, niestety tradycyjnie i od dłuższego czasu”

   Właśnie m.in.ta pana wypowiedź to nieudolna próba dyskredytowania dziennikarzy tej gazety. I o panu świadczy źle, nie o nich. Cieszę się, że dzięki m.in gazecie i jej artykułom (ale również mieszkańcom, strażakom, radnym, nauczycielom, handlarzom, kierowcom) którzy mieli z panem styczność udało się poznać pana prawdziwe oblicze.

 • Nieobojętny
  piątek, 18 gru, 2020, 18:25:23 |

  I znowu ta gwiazda się uzewnętrzniła. Widzicie mosiniacy kogo wybraliście… Lepiej poszedłby popływać na wspaniałym mosinskim basenie. Chociaż obawiam się, że umiejętność pływania może dorównywać umiejętności logicznego myślenia… Referendum na temat odwołania burmis z c z a jedynym rozsądnym wyjściem…

  • labradorex
   sobota, 19 gru, 2020, 9:29:02 |

   “30 mln zł na pensje w spółce CPK. Łąka zarządzana przez urzędników.
   W ciągu 11 miesięcy zatrudnienie w spółce mającej budować mega lotnisko pod Warszawą wzrosło ponad 2,5-krotnie. Centralny Port Komunikacyjny wydaje coraz więcej na wynagrodzenia”. Za onet.pl

   TO JAK NASZ MOSIŃSKI BASEN TYLKO W SKALI MAKRO !

 • ┐( ∵ )┌
  piątek, 18 gru, 2020, 18:39:52 |

  Burmistrz miasta szuka poklasku w ruchach antyszczepionkowych. Ale jaja.

  • Gość
   sobota, 19 gru, 2020, 18:11:15 |

   Konfederaci kręcą lody w sprawie nowego wojewody

   • antykryst
    sobota, 19 gru, 2020, 21:18:27 |

    Tylko nie to! To byłoby już tzw. przegięcie.

 • Gość
  piątek, 18 gru, 2020, 19:25:55 |

  Co z petycją skrajnie prawicowej partii Konfederacja mogą zrobić nasi Radni?
  Chodzi w podtekście o altruizm czy tłuste etaty?

 • wiórecki
  piątek, 18 gru, 2020, 19:34:42 |

  Uważam, że jeśli Burmistrz Mieloch bohaterem jest – to zasłużył sobie na gwiazdkowy prezent od naszej społeczności. Proponuję, aby Pani Radna Jolanta Szymczak (jako że ma takie możliwości pracując w szpitalu puszczykowskim) była łaskawa zorganizować ten podarunek. Najbardziej oddającym nasze do Burmistrza przywiązanie i wdzięczność byłaby strzykawka i basen – koniecznie z zawartością!

 • orient
  piątek, 18 gru, 2020, 19:37:39 |

  Czyżby Pan burmistrz wyczuł koniunkturę i utracone zaufanie postanowił ratować w ruchach antycovidowich? Taka drobna rada do Pana. Proszę zabrać się za rzetelne zarządzanie gminą i wypełnianiem swoich obowiązków i obietnic wyborczych, a nie zajmować się nic nie wnoszonymi w rozwój gminy aferami i mydleniem nam oczu w swoich propagandowych mediach.

 • Gość
  piątek, 18 gru, 2020, 20:27:17 |

  Jak nie lubię mosińskiego Burmistrza i osobiście uważam go za kompletnego ignoranta w kwestiach samorządowych, tak w kwestiach szczepień ma dużo racji. To bardzo ważne, żeby ktoś ponosił odpowiedzialność za skutki uboczne szczepień – ponoć spada to na stronę rządową – czy ktokolwiek ma zaufanie do obecnie rządzących? Przecież w kryzysowej sytuacji Jarosław i koledzy przepchną ustawę, która anuluje wszelką odpowiedzialność – tak jak to miało być z ustawą Covidovą, która miała pozwalać na działania etycznie wątpliwe w przypadku walki z epidemią.
  Różnicowanie na zaszczepionych i niezaszczepionych w takiej sytuacji to zwykłe draństwo – a korzystając z PISowskiej retoryki – to apartheid. Człowiek ma prawo obawiać się o skutki działania szczepionki jeśli nic o niej nie wie i czyta takie coś: „To wyjątkowa sytuacja, w której jako firma po prostu nie możemy ryzykować, jeśli za … cztery lata szczepionka wykaże skutki uboczne – powiedział agencji Reutera Ruud Dobber, członek zarządu AstraZeneca. – W zawartych przez nas umowach prosimy o zwolnienie z odpowiedzialności kontraktowej”.
  Jak dla mnie Burmistrz wyraża wątpliwości, które leżą w interesie społecznym, a że przypadkowo znalazł sprzymierzeńców w Konfederacji i środowiskach anty-szczepionkowych to nie jego wina.
  Pomimo wszystko i tak jestem za odwołaniem Burmistrza, radnego Czesława Tomczaka, Arkadiusza Cebulskiego, Waldemara Wiązka, i Waldemara Waligórskiego.

 • Tom
  piątek, 18 gru, 2020, 20:45:01 |

  Pan Miernoch nas omamił jak całą Mosinę, w tym od zawsze wiódł prym. Przypomnę, że to człowiek, który osobiście zamknął dla ludzi urząd i postawił tam strażnika miejskiego, zamknął targowisko i odciął ludzi, mieszkańców tej gminy od dochodów, a teraz jest wielkim przeciwnikiem szczepień i pandemii, o czym świadczą jego wypowiedzi. W ten sposób buduje swoje poparcie, a że naród głupi to mu wierzy. Tu nie chodzi o sprawę szczepień i nieudolności rządu, z która jak najbardziej się zgadzam, tutaj chodzi o hipokryzję człowieka, która już dawno powinien oddać się do dymisji.

 • Danuta
  piątek, 18 gru, 2020, 21:01:10 |

  To mieszanie wątków, tradycyjnie i od dłuższego czasu to cecha immanentna burmistrza samego jest. Król niestety nie dostrzega, że nagi i sam się wystawia na pośmiewisko. Populizm w wypowiedzi Jana Marciniaka, a gdzież tu populizm. Sam Pan populista, megaloman i egocentryk. Czas odejść! Ale żeby tak otwarcie z antyszczepionkowcami, płaskoziemcami i konfederatami – wstyd, wielki wstyd.

 • karp
  piątek, 18 gru, 2020, 21:15:42 |

  Tak się zastanawiam co by było, gdyby szczepionka miała takie działanie uboczne, że politycy po przyjęciu 1 dawki mówią połowę prawdy, a po drugiej całą prawdę, a nie g… prawdę?
  Chyba posypałyby się wnioski o odszkodowanie od Pfizera.

 • Gość
  piątek, 18 gru, 2020, 21:39:23 |

  ODDAJ dekoder

  • labradorex
   sobota, 19 gru, 2020, 9:44:37 |

   Dekodermistrz

 • Badylarz
  piątek, 18 gru, 2020, 22:44:02 |

  Chyba raczej bohaterem deweloperów.
  Oddaj dekoder

 • Gość
  sobota, 19 gru, 2020, 7:14:44 |

  Mosiński „Pudelek” znowu kłóci mieszkańców. Co za dziennikarzyna spłodził takiego gniota.

  • karp
   sobota, 19 gru, 2020, 10:02:00 |

   Waldemarze, czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy na
   temat twojej tajnej misji w ZUK?
   Kiedy wybory sołeckie w Czapurach, bo pan burmistrz nie chce takich tajnych rzeczy ujawniać.

  • Lola
   sobota, 19 gru, 2020, 18:49:16 |

   Zabolało widać. Prawda w oczy kole, jak to mówią. GMP to jedyne miejsce, w którym człowiek czegoś się dowie, a mie tylko propagandowych rzygowim.

 • Ale
  sobota, 19 gru, 2020, 7:50:17 |

  GMP – ostatnie żródło obiektywnej wiedzy w tym zaklamanym mieście.
  Mieszkańcy dziękują!

  • Gość
   sobota, 19 gru, 2020, 12:06:43 |

   Ale zawsze możesz skorzystać z ciekawego kazania na videoblogu.

  • Płotka
   sobota, 19 gru, 2020, 13:29:33 |

   obiektywnej – od pewnego czasu.

 • J.
  sobota, 19 gru, 2020, 16:35:50 |

  Odnosząc się postu pana burmistrza: kończ waść wstydu oszczędź.

 • wiórecki
  środa, 23 gru, 2020, 12:19:41 |

  Panie Burmistrzu Mielochu – Szpital Puszczykowo będzie szczepił tylko swoich (służbę zdrowia). Rusz Pan tyłek i postaraj się aby mieszkańcy naszej Gminy też mogli się u nich szczepić. A na razie proszę podać gdzie poszczególne sołectwa mają do punktu najbliżej.

Skomentuj