Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Ewa Kazimierska | poniedziałek, 25 maj, 2020 | komentarzy 6

Charytatywnie sprzątasz swoją okolicę? Zapoznaj się z nowymi zaleceniami burmistrza.

Burmistrz gminy Mosina Przemysław Mieloch wydał nowe zalecenia, według których przed rozpoczęciem społecznego sprzątania okolicy należy zgłosić się do Urzędu Miejskiego w celu weryfikacji, czy dany teren podlega pod gminę.

Dlaczego to jest ważne?

Wiele akcji sprzątania przeprowadza się na terenach, które nie należą do gminy, przez co nie można zabrać stamtąd śmieci. Gmina nie może wydatkować środków publicznych na usunięcie odpadów z terenów, które nie są jej własnością.

Po posprzątaniu danego obszaru zawsze pojawia się problem. Co zrobić ze śmieciami? Kto powinien je zabrać?

worek śmieci w lesie

Gdzie należy zgłosić, że mamy do zabrania śmieci po po posprzątaniu danego terenu?

Po posprzątaniu terenu należącego do gminy najlepiej skontaktować się z sołectwem lub władzami osiedla, pod które należy dany obszar. Osoby te powinny zadbać o to, aby pozbierane przez nas śmieci zostały wywiezione.

Gdzie zgłosić zamiar sprzątania?

Jeżeli chcemy stosować się do zaleceń Burmistrza, zgłoszenia należy kierować do Urzędu Miejskiego w Mosinie. Konkretnie do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.  Pomocą służy także radny Dominik Michalak. – Jeśli chciałbyś posprzątać społecznie jakiś obszar Gminy – zgłoś się do mnie – pomogę „ustalić” działkę i „właściciela” (może to być WPN, Nadleśnictwo itd.)- pisze on na swoim profilu facebook’owym.

Przypominamy numer telefonu dyżurnego do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa: 611-018-204.

dzikie wysypisko śmieci w Mosinie

dzikie wysypisko śmieci w Mosinie

-Wiele osób prywatnych podejmuje się sprzątania miejsc publicznych, skwerków, poboczy dróg czy lasów. Bardzo dziękujemy za wszystkie te inicjatywy. Dzięki nim nasza Gmina jest piękniejsza. Zgłaszanie ma na celu skuteczne regulowanie wywozu odpadów i zapobieganie zaleganiu ich w miejscach publicznych. W najbliższym czasie dzięki aplikacji EcoHarmonogram będzie też możliwość zgłaszania m.in. dzikich wysypisk przy pomocy współrzędnych GPS oraz przesłanego zdjęcia. W znacznym stopniu ułatwi to skuteczne odbieranie odpadów i likwidację miejsc gdzie zalegają.- Taką informację w sprawie zgłaszania zbiórki odpadów przekazał naszej redakcji Referat Promocji i Kultury.

Drodzy Czytelnicy, jakie jest Wasze zdanie na temat nowych zaleceń naszego Burmistrza?

Wasze komentarze (6)

 • orient
  poniedziałek, 25 maj, 2020, 21:39:59 |

  Świetny pomysł urzędu zmusić ludzi do sprzątania po kimś. A może tak się samemu wziąć do roboty w końcu?

  • Krzysztof
   poniedziałek, 25 maj, 2020, 22:26:21 |

   Zawsze znajdzie się jakiś niezadowolony z pomysłu. Nic się nie dzieje źle coś robią też źle. Tu nie chodzi o to, że musisz sprzątać po kimś. Ludzie sami z dobrej woli to robią i takich ludzi nie trzeba do niczego zmuszać.

 • Jack
  poniedziałek, 25 maj, 2020, 22:16:09 |

  Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Tam wyraźnie jest napisane, że działanie ma usprawnić zbiórkę śmieci. Czy to zda egzamin to już inna sprawa… czas pokaże.

 • poniedziałek, 25 maj, 2020, 22:46:17 |

  Brawo Panie Burmistrzu! Nie dość że płacimy krocie za wywóz śmieci to jeszcze mamy robić porządki na terenie gminy, za kogoś kto jest za to odpowiedzialny i dostaje wynagrodzenie z naszych podatków. Między innymi straż miejska jest od porządków w gminie, więc można by było ich angażować w zbieranie śmieci za miast bez czynne siedzenie w urzędzie i szwędanie się po targowisku. Każdy bierze pieniądze a robić nie ma komu, a do sprzątania najlepiej znaleźć ,,jelenia”

 • Gość
  wtorek, 26 maj, 2020, 17:06:39 |

  Ja sprzątam bo nie mogę patrzeć na butelki i śmieci w lesie.Gdy idę na spacer zabieram ze sobą kilka jednorazowych foliówek które mam z sklepu.Jedna słuzy za rękawiczkę w resztę pakuję śmieci i zanoszę do kosza.Ale to w zasadzie walka z wiatrakami,znam osoby które regularnie piją w lesie i zmiast zanieść do kosza wyrzucają buteleczki „małpki” do lasu.Raz się wkurzę i podam adres tej patologii.

 • Zdrapka
  wtorek, 26 maj, 2020, 20:15:32 |

  W życiu nie spotkałem się z takim pomysłem.

Skomentuj