Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Ewa Kazimierska | czwartek, 12 mar, 2020 | komentarzy 8

Co z kościołem w Czapurach?

Mąż zarażonej kobiety jest szafarzem w parafii św. Augustyna w Czapurach. Dostaliśmy informację, że testy na obecność koronawirusa dały u niego wynik pozytywny.Mężczyzna jest w bardzo dobrym stanie i przechodzi chorobę praktycznie bezobjawowo. Niestety w przeciwieństwie do jego żony, której obecny stan ocenia się na krytyczny. W tej rodzinie jest jeszcze dwóch chłopców- obydwoje zdrowi i dziadek w podeszłym wieku, leżący, który obecnie też jest w bardzo dobrym stanie. Rodzina jest objęta kwarantanną domową.

Zarażona kobieta brała także udział w pielgrzymce. Wszystkie osoby, które jej towarzyszyły (około 40 osób) są w dobrym stanie zdrowia, objęte kwarantanną domową.

Kościół w Czapurach - Parafia św. Augustyna

Parafia św. Augustyna w Czapurach

Skoro mąż zarażonej kobiety jest szafarzem i udzielał komunii świętej to od razu nasuwa się pytanie, ile osób zaraził? Do naszej redakcji dotarła następująca wiadomość:

Witam, czy ktoś w końcu wpadnie na to, że Kościół w Czapurach powinien zostać zamknięty i zdezynfekowany? Próbowałam dziś dodzwonić się do sanepidu w tej sprawie, ale 2 godziny na linii i byłam cały czas 4 w kolejce. Strach pomyśleć, jeśli osoby objęte kwarantanna też muszą tyle czasu czekać na infolinii. Mam nadzieję, że odbywa się to innym trybem.

Kobieta na pielgrzymce, mąż szafarz, ksiądz cały czas aktywny, zwiększona ilość mszy, mała społeczność, więc codziennie spora liczba starszych osób na nabożeństwie, czy naprawdę nie można nic zrobić z tym miejscem? Kościół ogólnie dostępny dla wszystkich mieszkańców, osób starszych i dzieci. Organizowane są dodatkowe nabożeństwa. Przecież to może być źródło kolejnych zakażeń.
Poza tym nadal nic nie mówi się o lekarce, od której rzekomo zaraziła się pierwsza kobieta.
Pozdrawiam 

Udało nam się porozmawiać z Proboszczem parafii w Czapurach, księdzem Rafałem Nowakiem. Próbuje on zrobić wszystko, aby mieć zrobione badania na obecność koronawirusa. Niestety do tej pory, pomimo wszelkich starań nie miał ich wykonanych.

-Robię co mogę, nie wychodzę z domu. Próbuję ratować tutejsze społeczeństwo. Dezynfekcję może przeprowadzić tylko sanepid, jednak dopóki nie było pozytywnych wyników szafarza nie było ku temu podstaw. Cały czas do nich wydzwaniam.- Mówi nam proboszcz, Rafał Nowak. Jest w stałym kontakcie z sanepidem. Już w poniedziałek, kiedy tylko ukazały się pozytywne wyniki kobiety z Czapur, ksiądz zgłosił sprawę do sanepidu. O przeprowadzenie testów u szafarza starano się również od poniedziałku, jednak ze względu na procedury wszystko jest opóźnione w czasie. Na obecną chwilę nie ma informacji o planowanej dezynfekcji kościoła. Wysłaliśmy zapytanie do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Poznaniu odnośnie przeprowadzenia dezynfekcji kościoła. Czekamy cały czas na odpowiedź. Na ten moment msze w kościele zostały odwołane.

znak Czapury


Aktualizacja: Komunikat w sprawie trzeciego przypadku zakażenia

 Informacja od rzecznika Wojewody Wielkopolskiego Tomasza Stube o zdiagnozowanym trzecim przypadku koronawirusa w województwie wielkopolskim. Pacjent jest mężem wcześniej zdiagnozowanej mieszkanki naszej gminy. Jego stan ogólny jest dobry. Jest to trzecia osoba z tej rodziny.

Szanowni Państwo, apeluję o pozostanie w domach zawsze, gdy tylko ich opuszczenie nie jest bezwzględnie konieczne. Ten apel kieruję szczególnie do seniorów i dzieci. Zachowajmy ostrożność i dbajmy o siebie. Proszę też o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku. W przypadku podejrzewania lub zaobserwowania ewentualnych objawów zakażenia, należy niezwłocznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub najbliższym oddziałem zakaźnym.

Wojewoda Wielkopolski na bieżąco monitoruje sytuację związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Burmistrz zwrócił się do Wojewody z prośbą o dezynfekcje kościoła w Czapurach oraz przebadanie w trybie pilnym proboszcza tamtejszej parafii. Mam świadomość, że ten temat budzi Państwa niepokój, dlatego też staram się działać prewencyjnie.

Zaplanowane na dziś spotkanie z dyrektorami szkół nie odbędzie się. Dyrektorzy szkół otrzymali zalecenia w sprawie e-nauczania od Kierownika Referatu Oświaty i Sportu.

Osoby z terenu Gminy Mosina, które są poddane kwarantannie domowej są nadzorowane przez Policję z Komisariatu w Mosinie, tel. 500107120.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
telefon alarmowy – całodobowy 609 794 670
epidemiologia – 616467838

Wszelkie zmiany sytuacji będą komunikowane na bieżąco. Proszę o śledzenie informacji, które są publikowane na stronie mosina.pl oraz za pośrednictwem innych dostępnych kanałów przekazu.

Burmistrz Gminy Mosina

Wasze komentarze (8)

 • Krzysztof
  czwartek, 12 mar, 2020, 10:40:14 |

  To jest paranoja. Procedury znowu są ważniejsze od człowieka. Tak mało mamy zachorować bo mało testów jest przeprowadzanych i taka jest prawda.

  • JWB
   czwartek, 12 mar, 2020, 11:06:09 |

   Jeśli podsumować wszystko to co zrobiono źle to za kilka tygodni nie będzie żadnego zdziwienia, że mamy skąd ten duży problem.

  • adssd33
   czwartek, 12 mar, 2020, 11:36:49 |

   Każdy kraj jest obecnie w takiej samej sytuacji, myślicie że tylko u nas jest chaos? Zobaczcie na Włochy, Francję, Hiszpanię, Niemcy. Nikt i żadne państwo nie jest w stanie przeprowadzić masowych testów. WIęc zamiast ciągle narzekać zróbcie co możecie, czyli pozostańcie w domu i zamknijcie się na 4 spusty.

   • Nowy
    czwartek, 12 mar, 2020, 12:55:58 |

    Zgadzam się. Najlepsze co w tej chwili można zrobić to przeczekać najgorsze. Dziwne jest natomiast to, że nie widziałem jeszcze ani jednej osoby noszącej maskę. Na całym świece mówione jest, że to wymóg

 • 112
  czwartek, 12 mar, 2020, 14:27:13 |

  W pierwszej kolejności Kościół powinien zostać zdezynfekowany.

 • Gość
  czwartek, 12 mar, 2020, 16:02:25 |

  62 procent (z ponad 7800) osób w Korei Południowej zaraziło się oficjalnie w czasie nabożeństw w kościołach.

 • Aras
  piątek, 13 mar, 2020, 9:49:36 |

  Średniowiecze

 • Agnieszka
  piątek, 13 mar, 2020, 12:50:54 |

  No cóż, najważniejsze, że ,, jesteśmy przygotowani na koronowirusa „

Skomentuj