nowy id.3 elektryczny - salon Berdychowski Projekty mistrza mody na retrospektywnej wystawie w Starym Browarze w Poznaniu Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen
Redakcja GMP | czwartek, 15 paź, 2020 |

Powiat poznański w czerwonej strefie – co to oznacza?

Pojawiają się informacje z poznańskiego Sanepidu, że Ministerstwo Zdrowia podejmie wkrótce decyzję o wprowadzeniu czerwonej strefy na terenie powiatu poznańskiego. Co to dla nas oznacza?

Czerwona strefa

Czerwona strefa odznacza się jeszcze bardziej restrykcyjnymi zasadami, niż w przypadku strefy żółtej, w której aktualnie znajduje się cała Polska. Dzisiaj w województwie wielkopolskim odnotowano 835 przypadki zakażenia koronawirusem. Jest to trzecia niechlubna lokata wśród wszystkich województw (mazowieckie – 1306, małopolskie – 1303). Zła sytuacja panuje też w wielkopolskich szkołach. Zakażenia potwierdzono w 120 placówkach. W samym powiecie poznańskim zamkniętych jest 10 szkół i przedszkoli, w kilkudziesięciu obowiązuje system hybrydowy.– Niektórym kończy się kwarantanna, innym ją przedłużamy, bo pojawiają się nowe przypadki. Chorują nauczyciele i uczniowie – tłumaczy w rozmowie z „Wyborczą” Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizuje dziś listę powiatów, które znajdą się w strefie czerwonej, objętej największymi restrykcjami. Jak podają eksperci, liczba zakażeń na terenie powiatu poznańskiego już dziś kwalifikuje do włączenia do strefy czerwonej. Dyrektor poznańskiego Sanepidu, Jadwiga Kuczma-Napierała na antenie Radia Poznań powiedziała, że według jej obliczeń, od soboty Poznań i powiat poznański oraz 3 inne powiaty w regionie, trafią do strefy czerwonej. Dlatego już dziś warto zorientować się jakie ograniczenia mogą czekać na nas w najbliższym czasie.

Czerwona strefa zasady i ograniczenia

Zasady i ograniczenia

Gastronomia, kluby, siłownie i kina w strefie czerwonej

Organizacja targów i kongresów, a także wydarzeń kulturalnych jest zakazana w czerwonej strefie (na świeżym powietrzu, jak i w zamkniętych przestrzeniach). Możliwe jest jednak organizowanie wydarzeń sportowych (na stadionach, boiskach, basenach czy klubach fitness), jednak nie może w nich brać udziału publiczność.

Obowiązkowe jest też zakładanie maseczek ochronnych w przypadku wizyty w lokalu gastronomicznym i noszenie jej aż do momentu zajęcia miejsca przy stoliku. Obsługa również musi nosić maseczki. Lokale będą mogły być czynne w ograniczonym czasie, w godzinach 6-22. Limit na jednego klienta wynosi 4 mkw. Obostrzenie dotyczące godzin otwarcia nie dotyczy usług polegających na przygotowywaniu i wydawaniu żywności na wynos lub jej dostarczaniu.

W przypadku aquaparków i basenów, obłożenie obiektu może wynieść maksymalnie 75 proc., natomiast w siłowniach, klubach sportowych i centrach fitness przyjęty został limit jednej osoby na 10 mkw.

Zakaz działalności w czerwonej strefie mają również wesołe miasteczka, parki rozrywki i parki rekreacyjne. Nie ma znaczenia, jakiej wielkości są te obiekty. Działać mogą z kolei kina, w których funkcjonuje limit 25 proc. obłożenia obiektu, dodatkowo widzowie muszą mieć założone maseczki i siedzieć w odstępach co najmniej 1,5 metra.

Komunikacja miejska, uroczystości kościelne (m.in wesela) i zakupy

Organizowanie zgromadzeń publicznych w czerwonej strefie jest możliwe, jednak udział w nich może wziąć maksymalnie 150 osób, które zachowają 1,5-metrowy dystans i zasłonią usta oraz nos. Wszelkie uroczystości kościelne mogą się odbywać jedynie w przypadku obłożenia budynku wynoszącego 50 proc, a uczestnicy muszą nosić maseczki.W przypadku wesel i innych uroczystości rodzinnych, udział w nich może wziąć maksymalnie 50 osób.

Jeśli z kolei chodzi o komunikację miejską, może być zajęte 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Robienie zakupów również wymaga od klientów zasłaniania ust i nosa, a także noszenia rękawiczek lub dezynfekcji dłoni. Podobnie jak w innych strefach, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci. W trakcie zabiegu klient musi zasłonić usta i nos.

Zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej w miejscu, w którym prowadzona jest taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Strefy żółta i czerwona - różnice w obostrzeniach

Strefy żółta i czerwona – różnice w obostrzeniach

Dzienny raport o koronawirusie

Dzienny raport o koronawirusie – 15.10.2020 r.; źródło: Ministerstwo Zdrowia

Poznań w czerwonej strefie od 17 października - nowe obostrzenia sanitarne

Poznań w czerwonej strefie od 17 października – nowe obostrzenia sanitarne

Więcej informacji: Aktualne zasady i ograniczenia (gov.pl)


Zrozumieć COVID-19. Opracowanie zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN

Liczący 70 stron dokument „Zrozumieć COVID-19” przedstawia aktualny stan wiedzy na temat wirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19 oraz jej skutki medyczne, psychologiczne, gospodarcze i społeczne. W publikacji naukowcy prezentują prognozy epidemii w sezonie jesienno-zimowym oraz rekomendacje dla obywateli i instytucji.

Dokument jest dostępny bezpłatnie online na stronie Polskiej Akademii Nauk.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj