Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Wojtek Pierzchalski | sobota, 3 paź, 2020 | komentarzy 5

Czy mamy do czynienia z „Farmako-Polską”? Artyści komentują rzeczywistość na mosińskich słupach

W sobotnie południe kolejny artysta aranżował mosińskie słupy ogłoszeniowe. Tym razem w mieście gościł Roman Bromboszcz. – Powstaje coś w rodzaju „farmako-Polski” – mówi artysta i komentuje rzeczywistość medialną w kraju.

3 października w Mosinie byliśmy świadkami kolejnej odsłony Mediations Biennale Polska. Po trudnych początkach akcji w mieście, późniejszej krótkiej przerwie w wizytach artystów, Re-Kreacja znów nabiera rozpędu. Tydzień temu oglądaliśmy instalacje Anny Krenz oraz Macieja Osmyckiego. Organizatorzy już zapowiadają kolejne wydarzenia w przyszły weekend.

Póki co, na sześciu słupach w mieście, otoczenie skomentował Roman Bromboszcz. Jak mówi Artur Kłosiński, kurator Mediations Biennale Polska w Mosinie, to artysta bardzo nowoczesny. – Roman Bromboszcz tworzy w bardzo współczesny sposób. Podobnie jak inni artyści nowocześni, w pewien sposób analizuje rzeczywistość i na podstawie tej analizy tworzy – mówi Kłosiński. – Te prace nie są o stanie wewnętrznym artysty, tylko stają się komentarzem naszego otoczenia – dodaje kurator.

Farmako-Polska

Roman Bromboszcz postanowił przeanalizować media pod kątem reklam w nich nadawanych.
– Prześwietliłem media pod kątem tego, co komunikują. W jakim zakresie przyczyniają się do uzależnienia społeczeństwa od substancji nazywanych lekami. Pod lupę wziąłem Program I Polskiego Radia, Tok FM oraz serwis YouTube. Szukałem tam reklam produktów farmaceutycznych – mówi artysta.

Następnie Bromboszcz zebrał najczęściej pojawiające się nazwy leków. Postanowił je przykleić na słupy i zwrócić uwagę na zjawisko rodzącej się kolejnej grupy uzależnień. – Przyklejając te nazwy, dokonuję ironicznego aktu, w którym słupy wchodzą w rolę kolejnego medium zachęcającego do zażywania tych leków – mówi artysta. – Chcę zwrócić uwagę na fakt tak szerokiego istnienia tego zjawiska. Może warto się zastanowić, na ile potrzebujemy tych produktów w takim zakresie, w jakim są nam prezentowane – mówi Bromboszcz.

Słupy mają także cechę, która okazała się istotna w wizji artysty. – Widzimy tutaj twarze różnych osób. Chcę stworzyć sytuację, w której te postaci przedrzeźniają reklamy – mówi Bromboszcz. – Po przeanalizowaniu zawartości reklam w tych stacjach radiowych, odnoszę wrażenie, że rodzi się coś w rodzaju „farmako-Polski” – kończy artysta.

Roman Bromboszcz tworzył wspólnie z pracownikami mosińskiego Ośrodka Kultury, kuratorem Arturem Kłosińskim i mieszkańcami. Razem zaaranżowali 6 słupów. Zaczęli od Placu 20 Października, by potem po drodze na targowisko, zatrzymać się na chwilę przy parafii św. Mikołaja i przejść pod MOK i dworzec PKP. Organizatorzy zapowiadają kolejną akcję w następną sobotę. Tym razem zaaranżowany zostanie słup przy wjeździe na mosiński rynek od strony skrzyżowania ulic Mostowej, Konopnickiej i Szosy Poznańskiej.

Roman Bromboszcz

Wasze komentarze (5)

 • JWB
  sobota, 3 paź, 2020, 20:01:26 |

  Świetny pomysł, warto spojrzeć na świat z innej perspektywy niż TV i smartfona. Nadeszły czasy dla artystów i sztuki. Są oni potrzebni teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej bo dają możliwość przejścia w tryb off-line.

  • ixi
   niedziela, 4 paź, 2020, 22:12:39 |

   No tak, za to będziemy widzieć świat z perspektywy demagogów artystów którzy myślą że mają monopol na kreowanie wizji świata. Niestety robią to samo jak media, tylko zgodnie z własną wizją. A ze sztuką to ma niewiele wspólnego, chyba że ktoś zachwyca się np. gównem z wetkniętą w to flagą :/

   • adam
    niedziela, 4 paź, 2020, 22:28:47 |

    Może powinniśmy poprosić aby pomyśleli o czyś z „gatunku” disco polo.
    Nie stanowi problemu ze zrozumieniem!

   • JWB
    poniedziałek, 5 paź, 2020, 0:28:50 |

    Brakuje Ci dystansu, to jest sztuka, a nie wizja świata. Jeśli masz zamiar tak ją odbierać to chyba
    rzeczywiście nie dla Ciebie.

    • JWB
     poniedziałek, 5 paź, 2020, 0:29:32 |

     Odpowiedź dla @ixi

Skomentuj