Wojtek Pierzchalski | piątek, 14 Sie, 2020 | komentarzy 21

Debata nad stanem Gminy Mosina. Głos mogą zabrać mieszkańcy

20 sierpnia w ramach XXXII sesji Rady Miejskiej odbędzie się debata nad raportem o stanie Gminy w 2019 roku. Głos w dyskusji mogą także zabrać mieszkańcy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby się wypowiedzieć?

Za niespełna tydzień odbędzie się XXXII sesja Rady Miejskiej w Mosinie. W jej ramach odbędzie się ważna dyskusja nad raportem o stanie Gminy w 2019 roku.

Raport o stanie Gminy to dokument, który ustawowo ma obowiązek przygotować samorząd. Przedstawia go burmistrz lub wójt. Raport musi zostać przedstawiony do 31 maja roku następnego. W okolicznościach pandemii, przedstawienie tegorocznego sprawozdania, zostało przesunięte na 20 sierpnia.

W raporcie burmistrz opisuje swoje działania w zakresie polityki Gminy, strategii czy wprowadzania uchwał radnych. Po przedstawieniu raportu przed Radą Miejską, ta głosuje nad wotum zaufania dla burmistrza. Głosowanie poprzedza jednak dyskusja, w której głos zabierają radni, ale także i mieszkańcy. Co trzeba zrobić, by wypowiedzieć się na debacie o stanie Gminy?

Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos na XXXII sesji Rady Miejskiej, musi zebrać 50 podpisów pod swoim wnioskiem o wypowiedź. Potem podpisy trzeba złożyć u przewodniczącej Rady Miejskiej w Mosinie. Mieszkańcy mają na to czas do 19 sierpnia.

Co jeśli burmistrz nie dostanie wotum zaufania?

W przypadku, kiedy radni raz odrzucą uchwałę udzielającą burmistrzowi wotum zaufania, konsekwencje są niewielkie. Kłopoty włodarza mogą się zacząć, kiedy Rada odrzuci taki wniosek drugi rok z rzędu. Wtedy radni mogą, ale nie muszą, podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza. By takie referendum było ważne, wziąć w nim udział musi przynajmniej 60% głosujących w poprzednich wyborach samorządowych.

Formularz zgłoszeniowe dla mieszkańców dostępny jest tutaj.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 8.7/10 (Głosujących: 7)
Napisano przez Wojtek Pierzchalski Posted in Aktualności, Mosina

Tagi:

Komentarze (21)

  • A32
    piątek, 14 Sie, 2020, 12:11:48 |

    Ciekawe,czy znajdą się mieszkańcy, którzy będą chcieli się wypowiedzieć? Osobiście źle oceniam Pana Kielicha. Niestety Mosina,nie ma szczęścia do samorządowców. Jakoś nie widać, efektów ich pracy,wspomnę tylko o słynnym już Kokotku,który miał być wyremontowany. Jak tak dalej pójdzie,to ten piękny budynek się zawali. Ostatnio oburzyły mnie również inne decyzje Pana burmistrza.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +44 (Głosujących: 44)
  • A32
    piątek, 14 Sie, 2020, 12:15:17 |

    Sorry, oczywiście chodzi o Pana Mielocha. Tak to jest,jak nie sprawdza się swoich wypowiedzi,przed opublikowaniem.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +26 (Głosujących: 36)
  • Gość
    piątek, 14 Sie, 2020, 14:19:01 |

    Bądźmy obiektywni. Jeżeli będzie absolutorium to należy się też podwyżka,podobnie jak posłom.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -18 (Głosujących: 32)
  • Nie dla Mielocha
    piątek, 14 Sie, 2020, 15:55:31 |

    Ja nic nie mam przeciwko podwyżkom płac w samorządzie, ale chcę zobaczyć efekty. Jestem skromnym mieszkańcem i nie wymagam fajerwerków i złotych chodników. Wymagam za to by podstawowe potrzeby i standardy były spełnione. Zaniedbania się nawarstwiają od lat. Proste rzeczy nie są naprawione a snuje się rozległe wizje. Źle oceniam burmistrza i jego zastępcę Łukowiaka. Oni nie mają pojęcia o rządzeniu czymkolwiek, a oddaliśmy im w ręce naszą gminę. Niestety uważam, że część radnych za to ponosi też wine. Niektórzy radni w zamian za pieniądze dla sołectw wiernie służą w kłamstwie i marnotrawstwie. Wiele mnie nauczyły sesje rady w internecie, bo gdy ich nie było nie miałem dostępu do wiedzy w wielu tematach. Niestety ja często po obejrzeniu takiej sesji nie śpię w nocy. Szczerze mam ochotę wyprowadzić się z Mosiny. Mieszkam tu od urodzenia. A moja rodzina od końca 19 wieku. Tu jest potrzebny czlowiek do pracy, a nie lansowania się w mediach. Mosina i okoliczne wsie stają się ohydną zatłoczona sypialnią. Ciekaw jestem najbliższej sesji. Ja bym temu człowiekowi nie dał absolutorium. Jego poplecznicy też niech uderzą się w pierś. Obiecywanie rzeczy niemożliwych to nie jest cnota.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +42 (Głosujących: 44)
    • kajka
      piątek, 14 Sie, 2020, 17:14:43 |

      Świetnie napisane, w punkt.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +36 (Głosujących: 36)
    • eda
      piątek, 14 Sie, 2020, 22:51:47 |

      Nie mam nic do Mielocha, ale chcę, by całe zło, które wyrząził ludziom wróciło z powrotem do niego, najlepiej w takiej samej postaci.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +25 (Głosujących: 31)
  • Gosia
    piątek, 14 Sie, 2020, 18:38:58 |

    Obrazem całej tej władzy jest wjazd do Mosiny od strony Poznania – chwasty po pas na poboczach, uschnięte drzewa, śmieci i bałagan. Aż wstyd zapraszać znajomych bo trudno odpowiadać na pytanie “czy wy nie możecie coś z tym zrobić?”.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +44 (Głosujących: 44)
  • Gość
    piątek, 14 Sie, 2020, 21:09:33 |

    Generalnie Mosina nie ma “szczęścia” do burmistrzów.Potrzebny jest rzutki,oszczędny i zaradny po poznańsku człowiek.Czekam na vloga burmistrza ujawniajacego zarobki prezesa i całej ferajny basenu którego nie ma.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +41 (Głosujących: 41)
    • Gość
      piątek, 14 Sie, 2020, 23:17:00 |

      Jak oszczędny, rzutki i zaradny, to Ryś lub Marciniak, albo obydwaj naraz bez drugiego zastępcy, by było oszczędniej.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +23 (Głosujących: 33)
      • abc
        sobota, 15 Sie, 2020, 9:03:24 |

        Niezłe propozycje na czas kryzysu, ale czy mimo wszystko Mosina nie ma w ofercie chociażby jednego młodszego kandydata? Ostatnie wybory pokazały, że nikt nie przygotował dobrego kandydata za wyjątkiem stowarzyszenia Marciniaka.

        VA:F [1.9.22_1171]
        Popularność: +29 (Głosujących: 31)
        • Zoil
          sobota, 15 Sie, 2020, 9:11:35 |

          Ryś wyprowadził się z Gminy, do czego przyczynił się pan Przemysław jeszcze będąc zastępcą burmistrza. Podobno Przemysaw obiecał stanowiska zastępców swoim kumplom spod ołtarza. Oczywiście nie dotrzymał umowy z burmistrzem i goperfidnie oszukał. Dzisiaj podobnie lub gorzej traktuje pracowników w urzędzie , ale też swoich wyborców.

          VA:F [1.9.22_1171]
          Popularność: +34 (Głosujących: 34)
  • Zoil
    piątek, 14 Sie, 2020, 23:11:18 |

    Szkoda, że burmistrz Ryś nie posłuchał radnego Marciniaka i nie wyrzucił zastępcy z urzędu, między innymi za przygotowanie wyjścia z Selektu. Gościowi się to należało. Dzisiaj byłby spokój, nie musilibyśmy wstydzićsię za głupie posunięcia burmistrza, a za zaoszczędzone miliony gmina miałaby kilka dróg i ulic. Zapewne i Kokotek byłby już wyremontowany.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +33 (Głosujących: 35)
  • Kinga
    sobota, 15 Sie, 2020, 0:55:14 |

    Nieudzielenie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok może skutkować przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania burmistrza. To zasada, która ma zastosowanie po raz pierwszy w tym roku.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +28 (Głosujących: 30)
  • Ewald
    sobota, 15 Sie, 2020, 7:38:32 |

    Dlaczego tak dajemy się traktować? To człowiek żeby zadać pytanie ma podczas pandemii jakieś podpisy zbierać i gdzieś chodzić? Przecież podpisy to dane osobowe a podczas epidemii zbierając je musiałbym narażać siebie i innych na rozprzestrzenianie wirusa. Powinno być tak że każdy mieszkaniec może zdać pytanie nawet przez internet Tymbardziej w tak trudnych czasach! I jesteśmy niby społeczeństwem obywatelskim……

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +27 (Głosujących: 31)
  • wiórecki
    sobota, 15 Sie, 2020, 13:06:11 |

    Gdyby Ryś miał dobrze poukładane i choć trochę zmysłu politycznego – trzymałby się Pani M.Kaptur. Wpuścił lisa do kurnika. Zawsze twierdziłem, że po niesławnej kadencji Springerowej należało wszelkimi środkami przekonać Panią Kaptur, by zechciała wspólnie z Panem Marciniakiem (jako zastępcą) objąć urząd. To była wielka szansa na odnowę Gminy. Zaprzepaszczona! Za głupotę trzeba płacić, co oczywiście aktualnie czynimy.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +15 (Głosujących: 31)
    • Zoil
      sobota, 15 Sie, 2020, 13:34:15 |

      To byłby dobry wybór, ale skoro już zdecydowano sie na innego kandydata, to nie powinji godzić się na warunek Mielocha o ustawieniu do konta Marciniaka. Po stosunkowo krótkim wyszło na jaw, że lis okazał się być skunksem.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +27 (Głosujących: 29)
    • gość
      sobota, 15 Sie, 2020, 13:55:10 |

      Z tego co wiem, Stowarzyszenie samo zamknęło Rysiowi taką możliwość w czasie wyboru koalicjanta.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +21 (Głosujących: 23)
  • wiórecki
    sobota, 15 Sie, 2020, 13:26:32 |

    Może jeszcze jedna konkluzja. Padło pytanie, a właściwie wyrażono pretensje, że nie dochowano się młodych i zdolnych samorządowców. Wyjaśnię: Pani Springer zmysł i spryt polityczny miała we krwi. Udupić wszystko i wszystkich którzy w jakikolwiek sposób mogli z nią konkurować. Zrobiła to perfekcyjnie. Nikt się nie wybił! Spacyfikowała i unicestwiła na długie lata wszystkie partie. Mosina była (nie wiem czy jest nadal) polityczną pustynią. Doprowadzenie do tego stanu to zbrodnia na naszym społeczeństwie. Skąd więc mają tu być ci młodzi działacze? Jest zbrodnia musi być kara. I jest! cbdo.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +27 (Głosujących: 29)
    • Gość
      sobota, 15 Sie, 2020, 13:36:33 |

      Mimo że politycznie jestem “na prawo” to guzik mnie obchodzą przekonania polityczne burmistrza.Od burmistrza oczekuję dobrego i efektywnego zarządzania.To ma być taki pozytywny biznesmen dbający o powierzone “mienie” jak najlepiej (przy okazji jak najtaniej).

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +26 (Głosujących: 30)
  • Zoil
    sobota, 15 Sie, 2020, 13:37:20 |

    Mosina niestety jest nadal jak to zostało tutaj ujęte “polityczną pustynią”. Tego nie potrafię zrozumieć, dlatego przekonują mnie Twoje argumenty.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +28 (Głosujących: 32)
    • ABC
      środa, 19 Sie, 2020, 13:31:00 |

      Dlatego mamy w magistracie Mielocha i spółkę.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +11 (Głosujących: 13)