Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Ewa Kazimierska | sobota, 12 gru, 2020 |

Toksyczne ideały męskości czyli jak wygląda depresja u mężczyzn?

10 września przypadał Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Codziennie w Polsce samobójstwo popełnia ok. 15 osób. Z czego 12 to mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje?

Społeczeństwo od zawsze wymaga od mężczyzny aby był silny i pewny siebie. Sam umiał stawiać czoła swoim problemom. ,,Nie bądź mięczak”, ,, Weź się w końcu za porządną robotę.” ,,Ogarnij się”. Słowa, które nawet jeśli wypowiedziane w dobrej wierze, ranią jeszcze bardziej.  Od dziecka chłopcom wpaja się jak mantrę, że mężczyźni nie płaczą. Dodatkowo każdy z nas spotkał na swojej drodze ludzi, którzy wiedzą lepiej od nas jak powinniśmy żyć.

Depresja u mężczyzn

Liczby pokazują, że depresję diagnozuje się dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jednak obecnie mówi się o tym, że ta statystyka jest sfałszowana ponieważ panowie rzadziej korzystają z pomocy specjalistów. Wśród sytuacji, które powodują spadek nastroju u mężczyzn najczęściej wymienia się:

  • Duży stres w pracy, domu czy szkole,
  • Brak spełnienia postawionych sobie celów i ambicji,
  • Problemy miłosne,
  • Utrata lub zmiana pracy, przejście na emeryturę,
  • Problemy zdrowotne,
  • Obowiązki rodzinne, np. opieka nad chorym członkiem rodziny,
  • Utrata niezależności.

Spadki nastroju i gorsze samopoczucie psychiczne dopada każdego, dlatego bardzo istotne jest, aby umieć odróżnić chwilowe pogorszenie formy od depresji. W pierwszej kolejności wśród objawów depresji mężczyzn należy wymienić: abulię (brak motywacji do działania),  spowolnienie psychoruchowe, apatię oraz ogólne zniechęcenie i utratę motywacji.

-Cóż powiedzieć… To taki stan mroku, niemocy, ale i szalonego gniewu. Czasami aż człowieka nosi. Chciałby coś zrobić, coś zmienić, ale potem przychodzi nagły spadek sił. Przychodzą myśli, że w sumie i tak nic się nie uda. I po co? Gniew jest ogromny. Wystarczy iskra, aby wylał się na innych.(…) – Wyjaśnia na stronie portalu Medonet.pl chorujący na depresję Jan.

Samotność, coraz trudniej nam się dogadać.

W dzisiejszym świecie coraz ciężej nawiązuje się trwałe relacje. Nie żyjemy ze sobą, tylko obok siebie. Pęd życia nie pozostawia nam zbyt wielkiego pola do działania w kwestii utrzymywania solidnych fundamentów trwałych relacji. W ,,papierowych” relacjach partnerzy pozostają obojętni na gonitwę myśli drugiej osoby. Nie widzą, lub nie chcą widzieć problemu. Jeżeli zależy nam na drugiej osobie, powinniśmy być wyczuleni na każdą zmianę zachowania.

Fizyczna strona depresji

Depresja to choroba psychiczna, ale swoje piętno odbija również na zdrowiu fizycznym. Wielu mężczyzn z depresją uskarża się na bóle głowy, kręgosłupa czy innych części ciała. Dzieje się tak dlatego,że zaburzona jest produkcja endorfin, które oprócz powodowania dobrego samopoczucia, uśmierzają mniejsze bóle. Często wraz z wyjściem z depresji, ustępują objawy fizyczne.

Niestety często u panów występuje najgorsze z możliwych połączeń- depresja+ alkoholizm. Jest to zmasowany atak na zdrowie fizyczne.

W piśmie „Archives of General Psychiatry” zamieszczono artykuł traktujący o wywoływaniu przez leki antydepresyjne myśli samobójczych wśród mężczyzn z niewielkimi różnicami sekwencji jednego genu. U kobiet nie zaobserwowano takiego związku.

W badaniach, które trwały 5 lat, udział wzięło 1447 pacjentów – kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 75 lat. U wszystkich zdiagnozowano poważną odmianę depresji – tzw. dużą depresję. Na początku żaden chory nie wykazywał skłonności samobójczych. Wszyscy przez 12 tygodni zażywali lek przeciwdepresyjny o nazwie citalopram, który należy do tej samej grupy leków, co Prozac, czyli fluoksetyna.

W tym okresie chorzy musieli regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne – w 2, 4, 6, 9 i 12 tygodniu terapii, a gdy zaistniała potrzeba również w 14 tygodniu. W całej badanej grupie u 8,5 proc. chorych pojawiły się zachowania i myśli samobójcze na początku leczenia. Wśród mężczyzn odsetek ten był nieco wyższy i wynosił 10 proc. ( źródło: studentnews.pl)

Depresja to choroba

Niestety w przypadku tej dolegliwości na nic zdadzą się rady dotyczące zmiany trybu życia na zdrowszy, itp. Najczęściej konieczna jest pomoc specjalisty. Dbanie o siebie i otaczanie się dobrymi ludźmi na pewno szybciej pomoże nam wyjść z kłopotów. Samobójstwo to decyzja podejmowana pod wpływem bardzo silnych emocji i chociaż kobiety częściej targają się na własne życie, to panowie decydują się na bardziej radykalne metody. Bądźmy czujni i zwracajmy uwagę na niepokojące symptomy ludzi w naszym otoczeniu.

Napisano przez Ewa Kazimierska opublikowano w kategorii Aktualności

Skomentuj