Black Friday - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | czwartek, 2 lip, 2020 |

Dom‌ ‌w‌ ‌remoncie.‌ ‌O‌ ‌czym‌ ‌pamiętać?‌

Remont domu to zawsze spora inwestycja czasu, sił i pieniędzy. Może wynikać z nagłej potrzeby, takiej jak naprawa uszkodzeń dachu czy awarii instalacji, która uniemożliwia komfortowe zamieszkiwanie. Remont może być też efektem długo układanego planu, który wdrażany jest powoli etapami, krok po kroku, dzięki czemu na końcu cieszymy się z pięknie odświeżonego domu. O czym trzeba pamiętać, zabierając się za remont?

Remont remontowi nierówny

Zanim zacznie się wszelkie prace, warto przeanalizować co właściwie będziemy zmieniać. Od tego, na jakich konkretnie przeróbkach będziemy się skupiać, zależy to, czy będziemy potrzebować pozwolenia na remont, czy wystarczy jedynie zgłoszenie, czy może w ogóle nie będziemy musieli interesować się formalnościami. Wg ustawy z dnia 7 lipca 1994 – Prawo budowlane, remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. Wyjaśnijmy od razu: bieżąca konserwacja to wszystkie te najprostsze czynności, które nie ingerują w strukturę budynku i mają na celu utrzymanie stanu technicznego w niepogorszonym stanie. Nie potrzebujemy więc niczego zgłaszać, kiedy malujemy lub tapetujemy ściany, wykładamy płytki, wymieniamy armaturę łazienkową czy grzejniki. Tego pokroju prace remontowe możemy wykonywać we własnym zakresie, bez zgłoszenia do urzędu, nawet jeśli np. wymiana terakoty jest tak pracochłonna i zostawia tyle odpadów, że wynajmujemy kontenery na gruz. Jeśli jednak chcemy otynkować dom, wymienić w nim np. okna, całą instalację wodno-kanalizacyjną czy gazową, jeśli chcemy ingerować w ściany działowe domu – tego typu remonty to coś więcej niż bieżąca konserwacja i musimy fakt takich działań zgłosić w urzędzie miasta, urzędzie wojewódzkim lub w starostwie. Zgłaszając remont, konieczne jest podanie daty jego rozpoczęcia i zakończenia, przedstawienie prawa do budynku (musimy udowodnić, że jesteśmy właścicielami), trzeba opisać też rodzaj prac, które będą wykonywane. Zgłoszenie urząd może odrzucić w ciągu 21 dni, jeśli jednak tak się nie stanie, można śmiało przystępować do remontu. Trzeba pamiętać, aby remontu nie mylić z przebudową lub rozbudową domu, czyli np. dobudowaniem tarasu, garażu, budową kominka, wymianą więźby dachowej czy wszystkimi robotami, które modyfikują konstrukcję budynku. Wtedy nie wystarczy już samo zgłoszenie, potrzebujemy pozwolenia na budowę.

Plan remontu

To, czy warto spisać sobie plan czy nie, zależy w głównej mierze od tego, jaki typ remontu będziemy przeprowadzać. Jeśli będzie on polegał na wystawieniu z pomieszczenia starych mebli, pomalowaniu ścian/wymianie podłogi i wniesieniu nowych sprzętów, nie ma sensu planować krok po kroku, co trzeba wykonać. Wówczas jest to niejako intuicyjne, proste i bez większych niespodzianek. Jeśli remontujemy cały dom, mamy do przearanżowania wiele pomieszczeń, warto sporządzić plan, a nawet jest to konieczne w przypadku zgłoszenia do urzędu, co wyżej wspomniano.

Na początek zawsze pozbywamy się ciężkich odpadów, np. po wyburzeniu zbędnych ścian, usunięciu niechcianych kafelków, armatury. Taki wywóz gruzu w Mosinie oferuje wiele firm, jednak warto wybierać te, mające doświadczenie i jakiś czas już istniejące na rynku. Dzięki temu zapewnimy sobie sprawny transport odpadów pobudowlanych – to ważne, ponieważ szybkość i niezawodność to zdecydowanie pożądane podczas remontowego zgiełku cechy. Zdecydowanie bardziej komfortowo pracuje się z majstrem czy z firmą, która zna się na swojej pracy, jak na przykład SKIP, dzięki czemu możemy poczuć się odciążeni od określonego rodzaju robót.

Kolejnym krokiem jest stawianie ścian działowych i układanie instalacji. Możemy rozplanować, gdzie mają być poszczególne elementy takie jak: wanna, kontakty, lodówka, płyta grzewcza. Jest to też czas na ewentualne zmiany koncepcji, ponieważ na późniejszym etapie może być to trudne.

Jeśli mamy już zarys pomieszczeń i gotowe instalacje, można zabrać się za ostateczne gruntowanie ścian, malowanie, płytkowanie, kładzenie posadzek i parkietów, aż do najdrobniejszych, kosmetycznych działań, jak dobór mebli i aranżacja wnętrza.

Nieprzewidziane koszty

Remont powinien mieścić się w założonym budżecie, ale budżet ten musi zawsze zawierać margines na nieprzewidziane sytuacje w wysokości około 15-20% zakładanych kosztów. Jest to poduszka finansowa, która sprawdza się niezależnie od tego, czy przeprowadzamy małe odświeżenie pokoiku dla dziecka, czy wielki remont willi. Nieprzewidziane sytuacje, które podnoszą wydatki mogą zdarzyć się przy każdym remoncie. Jakie na przykład? Wzrost ceny robocizny, gdy fachowiec stwierdził, że prace wymagają większego wysiłku, niż sądził. Niedostępność materiałów wykończeniowych, które chcieliśmy zakupić, z czym wiąże się konieczność kupienia innych, droższych. Dodatkowa wymiana instalacji, czego wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Planując budżet pamiętać trzeba też o kosztach około remontowych: wszelkiego rodzaju oprzyrządowaniu, typu taśmy malarskie, folie, wałki, pędzle, wywóz odpadów, w tym również starych mebli i sprzętów, które wymieniamy, koszty noclegu, jeśli w wyniku prac remontowych nie możemy korzystać z lokum, itp.

Remont może być zarówno drobnym odnowieniem domowych pomieszczeń, jak i kompleksowym remontem generalnym. W zależności od tego, z którym mamy do czynienia, wybieramy różne procedury wstępne: nieformalne lub urzędowe. Sam przebieg remontu z oczywistych względów też będzie się różnić. Niezależnie od tego, jak bardzo skomplikowane będą prace, warto przygotować się na wydatki, których nie przewidzieliśmy.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 2)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo