Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 12 paź, 2020 |

DziałaMY w SP1 w Puszczykowie

Aktualna edycja projektu “DziałaMY”, realizowanego przez Stowarzyszenia CREO i Metropolię Poznań, dobiega końca. Jak zaangażowali się uczniowie ze SP nr 1 im. Adama Mickiewicza w Puszczykowie?

Projekt „DziałaMY” realizowany jest w 25 szkołach z Wielkopolski. Głównym założeniem programu jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne. Projekt realizowany jest w partnerstwie Stowarzyszeń CREO i Metropolia Poznań w terminie 1 lipca 2019 – 30 listopada 2020.

Projekt "DziałaMY" Puszczykowo

W ramach projektu w szkołach realizowany jest cykl warsztatów poświęcony tematyce społeczno-obywatelskiej:

  • warsztaty przygotowujące do tworzenia własnych projektów społecznych i obywatelskich,
  • warsztaty przygotowujące do zorganizowania Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SBO),
  • warsztaty na temat starości z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi, takich jak kombinezon starości (które pozwalają uczniom wczuć się w rolę osoby starszej),
  • warsztaty na temat niepełnosprawności z praktycznym wykorzystaniem wózka (które dają możliwość doświadczenia niektórych barier, z jakimi osoby z niepełnosprawnością stykają się na co dzień).

Jak zaangażowali się uczniowie ze SP nr 1 im. Adama Mickiewicza w Puszczykowie?

Puszczykowo niegdyś było miejscowością letniskową i słynie z pięknego sąsiedztwa Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jednak i tu SMOG jest ważnym problemem lokalnej społeczności.

W ramach projektu młodzież angażuje się również w przeprowadzenie inicjatyw wolontariackich na rzecz lokalnej społeczności, mających na celu ukazanie znaczenia 'dobra wspólnego’. Uczniowie postanowili przeprowadzić akcję antysmogową, udając się do urzędu miasta na spotkanie z burmistrzem, zaopatrzeni w materiały promujące działania na rzecz czystego powietrza. Burmistrz natomiast opowiedział im o podejmowanych inicjatywach antysmogowych w Puszczykowie. Zachęcił do udziału w Młodzieżowej Radzie Miasta. Na koniec Burmistrz otrzymał prezent – rysunek nawołujący do walki ze smogiem oraz ulotki dotyczące działań. Burmistrz zaprosił także uczniów do darmowego korzystania z lodowiska podczas ferii zimowych.

Projekt "DziałaMY" Puszczykowo

Efektem projektu „DziałaMY” jest także organizacja edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Autorskie pomysły poddawane są głosowaniu, a zwycięski projekt z każdej szkoły zostaje sfinansowany w kwocie 1000 zł. To, który projekt wygra zależy tylko i wyłącznie od uczniów danej szkoły!

W SP nr 1 w Puszczykowie zwyciężył projekt “Mindfulness – to naprawdę działa”, polegający na przeprowadzeniu warsztatów uważności dla uczniów, co pozwoli im na lepszą koncentrację i radzenie sobie ze stresem.

DziałajMY wspólnie na rzecz rozwoju edukacji obywatelskiej w Metropolii Poznań! :)

Więcej informacji o projekcie: https://tiny.pl/t29fp i https://tiny.pl/7lzlp oraz na social mediach Stowarzyszenia CREO: FB: @centrumcreo oraz INSTAGRAM: @stowarzyszenie.creo

Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Patronat: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Starosta Poznański Jan Grabkowski.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj