Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc
Ewa Kazimierska | czwartek, 5 mar, 2020 | komentarze 3

Dzień Kobiet

W naszym kraju Dzień Kobiet zyskał popularność dopiero w czasach PRL-u. Jednak na świecie jest obchodzony od 1909 roku, kiedy to 28 lutego w Nowym Jorku odbyły się pierwsze uroczyste obchody. Jeżeli nie macie pomysłu na sobotnie popołudnie to zachęcamy Was do obejrzenia wyjątkowych efektów, jakie przynosi niecodzienna pasja Pani Agnieszki Berety.

Z okazji Dnia Kobiet mieszkanka zorganizowała w Galerii Sztuki w Mosinie  wystawę przedstawiająca starodawne fotografie mosinianek, w które tchnęła nowe życie. Oprócz zdjęć będzie można zobaczyć typowe kobiece kąciki z dawnych lat, np. toaletkę, miejsce do czytania czy stolik na popołudniową kawę.

mosinianki

Jedna z pokolorowanych przez Panią Agnieszkę Beretę fotografii

Skąd ten pomysł? 

Tłumaczy Pani Agnieszka Bereta:

Jakiś czas temu natknęłam się na ciekawy artykuł o możliwości koloryzowania starych zdjęć, co stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Ten temat bardzo mnie zainteresował i zaczęłam poszukiwać więcej informacji o tym jak można podkolorować stare fotografie. Odkryłam stronę, a także aplikację, która w kilka sekund zmienia czarno- białe zdjęcia w kolorowe wykorzystując sztuczną inteligencję. Pierwsze próby przeprowadziłam na zdjęciach rodzinnych, moich dziadków.  Nagle zauważyłam jak ich twarze nabrały charakteru i stały się bardziej wyraziste, realne.

To zainspirowało mnie do stworzenia wystawy ze zbiorów starych fotografii naszego archiwum.  Natomiast marcowy termin zainspirował mnie by poświęcić ją właśnie kobietom, mieszkankom naszego miasta.Stąd  tytuł: „Mosinianki pokolorowane”.

W doborze zdjęć na wystawę współpracowałam z panią Józefą Roszak- Rosić. Wspólnie przejrzałyśmy zbiory i wybrałyśmy najciekawsze zdjęcia, z początku było ich ponad 300. Wybierałyśmy tak, aby pokazać kobiety w różnych rolach życiowych: wychowujące dzieci, w zakładzie pracy, w sytuacjach rodzinnych, towarzyskich, spacerujące po ulicach naszego miasta.

Tą wystawą chcemy pokazać nie tylko urodę i piękno naszych mosinianek, ale też czasy w których żyły, jak się ubierały, dbały o urodę i nosiły modne fryzury. Chcemy przybliżyć tą wystawą minione lata.

Melania Stern Mayer

Melania Stern Mayer-  u nas tylko czarno-biała, w kolorze do zobaczenia podczas wystawy

Kobiecość jest piękna sama w sobie, bez zbędnego upiększania. To nieuchwytna cecha, budząca podziw u innych ludzi. Niezwykła siła, która kształtuje się już w dzieciństwie. Ma na nią wpływ wychowanie i otaczające środowisko. Zachęcamy Was do odwiedzenia wystawy i obejrzenia jak wyglądały kobiety na przestrzeni lat. Niezwykłe fotografie będzie można zobaczyć w Galerii Sztuki w Mosinie, w sobotę (7 marca br.) o godzinie 17.  Zapraszamy!

mosinianki w kolorze

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  czwartek, 5 mar, 2020, 18:33:37 |

  Ciekawa inicjatywa. Szkoda tylko,że wystawa trwać będzie tak krótko.

 • mieszkaniec
  piątek, 6 mar, 2020, 8:44:00 |

  Ciekawa sprawa. Brawo że się komuś chce. Tylko, z doświadczenia wiem, że lepsze efekty uzyskuje się robiąc to ręcznie w jakimkolwiek sensownym programie do obróbki zdjęć. To powyżej, pokolorowane, wygląda jakby to zdjęcie i tak było z tego okresu jako jedno z pierwszych kolorowych. Chyba że taki był zamysł to ok.

 • zośka
  poniedziałek, 9 mar, 2020, 11:33:14 |

  Warto by było wspomnieć, że inicjatorką tego, żeby obchody międzynarodowego dnia kobiet odbywały się 8 marca, była Niemka Clara Zetkin.

Skomentuj