Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 11 maj, 2020 | komentarzy 18

Fotowoltaika opłacalna jak nigdy!

Polacy pokochali Panele Słoneczne. Dotacja ,,Mój Prąd” 5000 zł oraz Ulga Termomodernizacyjna czynniki przyspieszające zwrot inwestycji.

Prawdziwy boom na fotowoltaikę rozpoczął się w 2019 roku wraz z ujednoliceniem stawek VAT w wysokości 8% na instalacje fotowoltaiczne na domu i innych budynkach oraz na gruncie, z włączeniem przedsiębiorców do grona prosumentów, a przede wszystkim w wyniku uruchomienia programu rządowego „Mój prąd”, w ramach którego zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej jest dotowany przez NFOŚiGW kwotą do 5000 zł.

Prosumentem może być osoba prywatna lub firma zużywająca energię elektryczną i jednocześnie posiadająca własną mikroinstalację produkującą energię z instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z ustawą o OZE prosument ma możliwość rozliczania się na preferencyjnych warunkach z zakładem energetycznym.

fotowolotaika - montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu

Dzięki takiej sytuacji Polska znalazła się w czołowej piątce unijnych krajów o największym przyroście mocy w elektrowniach słonecznych w 2019 r. Przed nami znalazły się Hiszpania, Niemcy, Holandia i Francja.

Montaż instalacji fotowoltaicznej powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem, która w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pomoże nam dobrać mikroinstalację odpowiednią dla naszych potrzeb. Firma piTERN sp. z o.o., od 2003 r. zajmująca się dostawą i montażem instalacji fotowoltaicznych, oferuje kompleksową usługę swoim klientom: od doradztwa i projektu, poprzez montaż, na serwisie i opiece powykonawczej kończąc.

Program „Mój prąd” to nowy ogólnopolski rządowy program wsparcia finansowego inwestycji polegających na montażu instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW.

Oferowane dofinansowanie w formie dotacji pokrywa do 50 procent kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie.

instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku

Beneficjentami mogą być jednak tylko osoby fizyczne. O dofinansowanie nie będą mogły ubiegać się osoby, które posiadają już instalacje fotowoltaiczne.

Od 2019 roku zaczęła obowiązywać nowa ulga termomodernizacyjna dla właścicieli budynków jedno-rodzinnych, którą można odliczyć w zeznaniu PIT w następnym roku. Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika, niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których jest właścicielem. Jeśli dwóch współwłaścicieli lub małżonków korzystających ze wspólnego opodatkowania dokona termomodernizacji w tym samym budynku to każdy z nich może odliczyć całość poniesionych wydatków.

W ciągu roku w domu jednorodzinnym, zamieszkanym przez 4 osoby, zużywamy 4-6 MWh energii elektrycznej. Inaczej to 4000-6000 kWh, do których to jednostek jesteśmy zwykle przyzwyczajeni. Jednak różnice w zapotrzebowaniu mogą być bardzo duże. I nie trzeba do tego przywoływać rozwiązań skrajnych, jak elektryczne ogrzewanie budynku. Wystarczą klimatyzatory, pompa ciepła czy nawet kuchenka elektryczna.

montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku

Firma piTERN jest Liderem w branży OZE i od Lat zajmuje się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych na domach.

Zasady rozliczania są takie, że mając instalację o mocy do 10 kWp, możemy potem odebrać bez opłat 80% tego, co oddaliśmy. W przypadku instalacji powyżej 10 kWp przelicznik wynosi 70%. Ta 20-30% różnica ma zrekompensować dostawcy energii koszty przesyłu i obsługi sieci.

Z dostawcą energii elektrycznej musimy mieć podpisaną tzw. umowę kompleksową, uwzględniającą zarówno opłaty za nią samą, jak i za przesył. To bardzo ważne, bo czasem mamy dwie umowy, z osobnymi firmami. Jedna to nasz operator odpowiedzialny za przesył energii i z nim jesteśmy związani z powodu położenia działki w konkretnym miejscu, a druga to sprzedawca prądu, który dostarcza nam prąd.

Wyprodukowaną energię w pierwszej kolejności zużywamy na własne potrzeby, a następnie jej nadwyżka trafia do zakładu energetycznego, gdzie jest magazynowana i możemy odebrać jej 80% przy instalacji do 10kwp i 70% dla instalacji powyżej 10kwp do 50kwp.

Wrogiem modułów fotowoltaicznych jest zacienienie. Warto zapamiętać i zadbać o to żeby ogniw nie zasłaniał cień rzucany np. przez komin lub drzewa. Rzecz w tym, że nawet zacienienie pojedynczych ogniw jest szkodliwe. Nie tylko znacznie zmniejsza uzysk energii, ale powoduje również silne nagrzewanie się tych zacienionych ogniw.

Aby stać się posiadaczem małych rachunków za prąd należy zgłosić się do fachowców w dziedzinie fotowoltaiki takich jak Doradcy firmy piTERN sp. z o.o. tel.: 506 054 394/885 951 098. Ekspert na podstawie miesięcznych rachunków oraz obecnego zużycia prądu dobierze instalację, która maksymalnie obniży ilość pobieranej energii z zakładu energetycznego. Po wstępnej akceptacji oferty wykonywany jest audyt, na którym oceniane są możliwości montażowe. Następnie po ustaleniu szczegółów podpisuje się umowę i wykonuje montaż.

Prace montażowe trwają około 2 dni dla osób prywatnych. Inwestycja zwraca się po około 5-6 latach. Firma piTERN sp. z o.o. jako Lider w branży ma dla swoich klientów korzystne finansowanie dla osób fizycznych oraz leasingi dla gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw.

Już setki tysięcy osób zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Adres naszej strony www.pitern.pl

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (18)

 • Jp
  wtorek, 12 maj, 2020, 8:12:38 |

  Inwestycja zwraca się po 5-6 latach a jaki jest okres gwarancji?

  • MT
   środa, 13 maj, 2020, 11:39:38 |

   Zależy na co? Na falowniki ok. 10-12 lat, na panele fotowoltaiczne ok.20-25 lat, a na wykonanie myśle, że od 3 do 5 lat

 • Gość
  wtorek, 12 maj, 2020, 10:57:11 |

  Niedługo będzie opłacalna bo drastycznie wzrośnie cena prądu. Na bank.

 • Karol
  wtorek, 12 maj, 2020, 12:44:35 |

  Przykładowe wyliczenia opłacalności inwestycji w fotowoltaikę
  https://forum.mysun.pl/showthread.php?tid=13

 • Gość
  środa, 13 maj, 2020, 10:31:10 |

  „Fotowoltaika opłacalna jak nigdy!”,,,szczególnie dla firm sprzedających i montujących..przy rachunkach za prąd rzędu 250zł to dla mnie nie ma najmniejszego sensu.

  • infinity_
   czwartek, 14 maj, 2020, 23:37:21 |

   Nie wiem jakiej matematyki ty używasz że przy 3 tyś rocznie nie ma to dla ciebie sensu. Skoro przedmówcy przy tych samych rachunkach zwraca się po 6 latach :-) A przecież za 6 lat twoje rachunki to będzie 300-350 zł, i to na bank.

   • JWB
    piątek, 15 maj, 2020, 0:09:32 |

    Cena prądu rośnie, koszty instalacji fotowoltaicznych spadają. Można liczyć, za ile to się zwróci, ale przy obecnej tendencji podwyżek cen prądu na pewno szybciej niż myślimy. Prawo też się będzie zmieniać, tak jak już się zmienia wzorem UE. A poza pieniędzmi istotna jest też świadomość ekologiczna, mniejszy smog, czyli koszty społeczne jakich się nie da policzyć na złotówki. Mam nadzieję, że instalacji będzie powstawać więcej i więcej. Oby tylko Państwo wspomagało więcej i to nie tylko fotowoltaike ale wszystko co z OŹE jest związane.

   • Gość
    piątek, 15 maj, 2020, 10:11:01 |

    Rachunki za prąd dostaję za okres 2 miesięcy czyli 250zł za dwa miesiące (dom duży ale wszystkie odbiorniki są energooszczędne).Więc w zasadzie jest to nieopłacalne.

 • Gość
  środa, 13 maj, 2020, 10:47:37 |

  To zacznij grzać prądem zamiast palić smrodliwe paliwa.

  • Gość
   środa, 13 maj, 2020, 17:50:05 |

   Od kiedy gaz jest smrodliwym paliwem ? Dobry piec kondesacyjny+podłogówka+mur trójwarstwowy i rachunki też malutkie.Trzeba myśleć na początku jak dobrze zbudować dom.

 • Gość
  czwartek, 14 maj, 2020, 8:29:40 |

  A co z konserwacją dachu (myciem) po założeniu tego ustrojstwa ?

  • saska
   czwartek, 14 maj, 2020, 14:05:21 |

   nie widziałem zeby ludzie myli swoje dachy domów, jedynie dachy aut

   • Gość
    czwartek, 14 maj, 2020, 19:30:16 |

    No to mało widziałeś panie „saska”.Mycie i konserwacja dachu co ok.10 lat to nic nadzwyczajnego.Przecież są firmy oferujące te usługi,gdyby nie było popytu to z czego by żyły ? Sam na swoim dachu po 12 latach od położenia to zrobiłem.

 • MIESZKANIEC MOSINY
  piątek, 15 maj, 2020, 22:35:36 |

  Na początku artykułu powinna być informacja o lokowaniu produktu nie ma nic gorszego od dziennikarza który pisząc artykuł promuje firmę dla mnie osobiście dno…fotowoltaika jak najbardziej ok..

  • Magda
   sobota, 16 maj, 2020, 6:39:15 |

   Artykuł trzeba czytać do konca- gdzie jest umieszczona jest informacja, że jest sponsorowany. Ale pewnie lepiej się czepiać.

 • Gość
  niedziela, 17 maj, 2020, 11:06:06 |

  Prawda jest taka szanowni państwo że jeśli ma być sprawna i wydajna instalacja fotowoltaiczna to musi to być w naszych warunkach geograficznych instalacja nie na dachu a na autotrackerze czyli nadążna za słońcem.

 • Miro
  niedziela, 24 sty, 2021, 21:38:48 |

  Witam, fotowoltaika oplaca się, to jasne. A pytanie jak wygląda kwestia dachów solarnych?Tam jest roczny zwrot rzedu 12tys, jesli wierzyc producentom np. dachów sunroof. Czy dachówki solarne również łapią się na dofinansowanie?

 • andy
  poniedziałek, 25 sty, 2021, 18:35:08 |

  W Polsce 70% energii produkuje się z węgla. każda instalacja to mniej spalonego węgla. Mam panele od 2 lat i sfinansowałem je z kredytu (uzyskałem też dotację). Raty są mniejsze od kwot rachunków które wcześniej płaciłem za prąd. Zamiast płacić ENEI wolę płacić do Banku i za 6 lat instalacja będzie moją własnością. Dla tych co finansują z własnych środków: żadna lokata bankowa nie przyniesie tyle (i to co miesiąc) niż zostaje w kieszeni po inwestycji. Wyliczenie: inwestujemy własne 20 000 zł (do tego prawie 5 000 zł ulga termomodernizacyjna) co miesiąc nie płacimy 150 zł do ENEI (średni rachunek domowy)czyli rocznie zyskujemy 1 800 zł co daje zwrot 9% rocznie i to bez podatku. Zakładam, że instalacja będzie funkcjonowała 20 lat. Oczywiście tej lokaty nie wyciągniemy na żądanie ale należy ją traktować jako inwestycja długoterminowa. Do „Gościa” 100 zł miesięcznie (średniorocznie” to płaci moja teściowa która nie ma komputera i mieszka sama. Mój dom jest z Ytonga ale przy 2 dzieciach (nastolatkach) to rachunek nigdy nie był mniejszy za 2 miesiące niż 350 zł.

Skomentuj