Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 16 kwi, 2020 | komentarze 4

Funkcjonowanie poczty w dobie epidemii koronawirusa.

Ostatnio do naszej redakcji dotarły zdjęcia z godzinami otwarcia poczty w Mosinie przy ul. Krasickiego. Awizo, Google i kartka na drzwiach – każde z nich informowało o innym czasie działania placówki. Takie niezwykłe przypadki często spotykają klientów tej instytucji. Jak wygląda sytuacja w urzędach pocztowych teraz, w czasach koronawirusa?

Dlaczego będąc w domu znajduję w skrzynce awizo?

Czekamy na paczkę, a zamiast niej w skrzynce znajdujemy kartkę-niespodziankę. Awizo, jak to możliwe skoro cały dzień jesteśmy w domu? Zdarzają się też skrajne przypadki, kiedy to uśmiechnięty listonosz wręcza nam awizo osobiście. Dlaczego nie dostajemy paczki tylko jesteśmy zmuszeni odwiedzić pocztę?

W rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych czytamy, że jeżeli paczka waży więcej niż 2 kg, listonosz nie ma obowiązku jej dostarczania. Jest też różnica między przesyłkami rejestrowanymi, a nierejestrowanymi. Rejestrowane to listy polecone lub wartościowe paczki z nadanym numerem, dzięki któremu można sprawdzić ich status. Jeżeli nasza przesyłka jest, np. zwykłym listem ekonomicznym to zostanie dostarczona do naszego domu tylko jeżeli zmieści się w naszej skrzynce pocztowej. Jeżeli tak nie jest, listonosz nie ma obowiązku dostarczania nam jej do rąk własnych i zostawia awizo.

Jeżeli czekamy na małą i lekką przesyłkę, a i tak znajdujemy awizo, wtedy jest to wina niesprawnie działającej poczty. W takim przypadku możemy złożyć skargę w urzędzie pocztowym. Jednak na finansową rekompensatę możemy liczyć tylko w przypadku, kiedy udowodnimy, że przez niedostarczenie nam przesyłki ponieśliśmy dodatkowe koszty.

poczta

Znak rozpoznawczy poczty-kolejki.

Kiedy słyszę słowo ,,poczta” to pierwszym skojarzeniem jakie pojawia się w mojej głowie jest ,,kolejka”. Problem był duży jeszcze przed pandemią koronawirusa. Planując sprawy do załatwienia, nigdy nie było wiadomo ile czasu spędzimy zanim dostaniemy się do pocztowego okienka. Czy będziemy akurat mieli to szczęście, które przytrafia się nielicznym i trafimy na pustkę, czy utkniemy w 20 minutowym postoju?  – Od rana czekałam na paczkę, w skrzynce znalazłam awizo. Dobrze, widocznie listonosz nie mógł jej zabrać ze sobą i czeka na mnie na poczcie. Pojechałam ją odebrać, wystałam swoje w kolejce i co się okazało przy okienku? Paczka jest do odebrania dopiero w dniu następnym od dostarczenia awizo, bo podobno teraz ma ją listonosz. Gdzie w takim razie jest ta paczka naprawdę? – Mówi nam jedna z naszych Czytelniczek.

Kolejki są też teraz…

Od czasu wprowadzenia obostrzeń, kolejki gromadzą się przed wejściem na pocztę. Jak w przypadku wielu innych placówek, dla bezpieczeństwa, interesanci są wpuszczani pojedynczo. – Czekałem w kolejce 40 minut.- Mówi nam mężczyzna, który odbierał z poczty swoją korespondencję. Placówki mają skrócone godziny otwarcia, w dni robocze do 6 godzin, w ustalone dni powinny być otwarte od 14 do godziny 20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę. Placówki, które przed epidemią były czynne całodobowo teraz pracują siedem razy w tygodniu od godziny 8 do 20.

Co z naszym bezpieczeństwem?

– W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Klientów i pracowników, poczta jest w stałym kontakcie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i na bieżąco wprowadza jego zalecenia- Informuje na portalu Medonet rzecznik prasowy Poczty Polskiej, Justyna Siwek.

Na stronie internetowej Poczty Polskiej czytamy: Spółka wdrożyła procedury zapewniające bezpieczeństwo Klientom i pracownikom przy dostawie przesyłek. Oprócz tradycyjnej formy doręczenia (do skrzynki) wszystkie przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie (z zastrzeżeniem przesyłek z dokumentami zwrotnymi) można odebrać bez pokwitowania. W tym przypadku wystarczy jedynie okazać pracownikowi Poczty Polskiej z bezpiecznej odległości dokument tożsamości, np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu. Wdrożono także procedury bezkontaktowego odbioru i doręczania krajowych i zagranicznych przesyłek paletowych.

Jak to wygląda w praktyce? Zapytaliśmy o to jednego z mieszkańców Mosiny – Z powodu pełnienia przeze mnie funkcji urzędowej, dostaję listy polecone kilka razy w tygodniu. Za każdym razem podpisuję potwierdzenie odbioru, po prostu używam swojego długopisu. – odpowiada. Wybierając się do placówki pocztowej również warto zabrać ze sobą swój długopis. Pamiętajmy także o zdezynfekowaniu rąk, jeżeli będziemy musieli złożyć podpis na pocztowym tablecie.

długopis

Pamiętajmy o dezynfekcji rąk po skorzystaniu z pocztowego długopisu i tabletu.

Wypłaty przekazów rentowo-emerytalnych i prenumeraty gazet

Wypłaty przekazów rentowo-emerytalnych pozostają bez zmian. Dla osób przebywających na kwarantannie wdrożono szczególne środki ostrożności. Również prenumeraty czasopism są dostarczane bez żadnych zmian.

W jakich godzinach poczty w Mosinie są otwarte?

Próbowaliśmy dodzwonić się do Urzędu Pocztowego przy ul. Jana Krasickiego 1 w Mosinie, aby uzyskać informację o godzinach otwarcia. Niestety bezskutecznie, nikt od rana nie odebrał telefonu. Podobno najbliżej prawdy jest kartka zawieszona na drzwiach pocztowych.  To samo dotyczy poczty przy ul. Kolejowej.

godziny otwarcia

Godzina otwarcia poczty przy ul. Jana Krasickiego w Mosinie

godziny otwarcia poczty

Godziny otwarcia poczty przy ul. Kolejowej w Mosinie

Drodzy Czytelnicy, jeżeli musicie odwiedzić pocztę to pamiętajcie o środkach ochrony osobistej i zachowajcie zalecaną odległość w kolejce. Dbajmy także o naszych listonoszy, którzy pracują w tych trudnych warunkach.

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony  zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Krzysztof
  czwartek, 16 kwi, 2020, 9:13:42 |

  To jest jakaś paranoja, że wszystkie poczty są otwarte w tych samych skrócony h godzinach. Wystarczy, że cały tydzień chodzę do pracy na rano i załatwić sprawę na poczcie mogę tylko w jeden Dzien w tygodniu kiedy jest najwięcej ludzi i kończy się to staniem w gigantycznej kolejce.

 • Gapo
  czwartek, 16 kwi, 2020, 9:34:03 |

  Dla mnie niepojęta jest sztuka niezastania nikogo w domu jak cała rodzina się kisi od miesiąca i nigdzie nie rusza. Podejrzewam, że czas pracy listonosza ulega znaczemu skróceniu jak zostawia tylko wtórne awizo. Nie doręcza przesyłki i nie wypisuje 1ego awizo (oszczędność 1-2minuty). Drugie awizo ma wydrukowane i trwa to tylko kilka sekund. 2 minuty na każym poleconym i dzień pracy robi się znacznie krótszy

 • hans
  sobota, 18 kwi, 2020, 17:21:46 |

  Kiedyś byłem listonoszem super praca jak jedna z wielu z Klientem , mierzenie wszystkich jedną miarą jest bardzo prostackie. Zapraszam każdego do pracy jako listonosz tylko jeden miesiąc w życiu…zobaczycie jak wygląda ta praca z Klientem…może traficie na siebie :) Ja też jestem w domu zawsze…ale dzwonka nie mam na furtce…chociaż niekiedy muzyka głośno w domu więc…mogę nie słyszeć dzwonka…no ale…

 • Gość
  środa, 22 kwi, 2020, 16:33:46 |

  Czy udało się stworzyć obwodowe komisje wyborcze w Mosinie i Puszczykowie? Podobno wybory tuż,tuż.

Skomentuj