Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 12 lis, 2020 | komentarzy 11

Gmina wycina drzewa na rynku, ale sadzi nowe. Zmienia się mosiński trend?

Urząd Miejski poinformował, że z mosińskiego rynku i ul. Powstańców Wielkopolskich zniknie 15 drzew. Na ich miejsce mają jednak pojawić się nowe. To obiecujące działanie, zwłaszcza w kontekście dotychczasowej polityki gminy w tej sprawie.

Z Placu 20 Października znikną 3 głogi pośrednie i 3 jarzęby szwedzkie. Jak informują urzędnicy, drzewa są w złym stanie. Mają spróchniałe, puste w środku pnie, a dwie rośliny są całkowicie suche. Dlatego została podjęta decyzja o ich wycięciu. O ile znikające drzewa w Mosinie niczym nowym nie są, o tyle dalsze działanie gminy napawa optymizmem. 6 wyciętych drzew na rynku ma być zastąpionych „1 do 1” nowymi nasadzeniami.

Z rejonu ul. Powstańców Wielkopolskich zniknie 8 jarzębów i orzech. Na ich miejsce ma być posadzonych 19 wiśni. Do końca tego pojawi się roku 11 z nich, pozostałe 8 – w 2021 r.. Jak tłumaczą urzędnicy, wycinka jest spowodowana złym stanem drzew. Niektóre z nich kolidują z liniami wysokiego napięcia.

W 2020 r. w gminie wycięto 109 drzew, do tego trzeba doliczyć przynajmniej 128, które usunięto z parku „Strzelnica”(taką liczbę podaje Urząd, w dokumentacji projektowej jest mowa o 135). To łącznie 237 roślin. W tym roku posadzonych miało zostać 301, ale ze względu na brak środków, nasadzenia zostały przesunięte na 2021 r.

Źródło: UM Mosina

W kontekście tej ponurej tabeli, z nadzieją można spojrzeć na ostatnie działanie gminy i sposób ich przedstawienia. W informacjach opublikowanych przez Urząd Miejski znajdziemy powody wycinki i informacje dotyczące nasadzeń kompensacyjnych. To krok w dobrą stronę po działaniach w parku „Strzelnica”. Wtedy zabrakło jednoznacznych informacji dotyczących ewentualnego zastąpienia wyciętych drzew. Jak się w końcu okazało, nasadzeń kompensacyjnych nie będzie, bo park „Strzelnica” jest terenem leśnym, więc gmina nie musi nic sadzić w zamian. Takich informacji zabrakło chociażby w komunikatach dotyczących rozpoczęcia prac w parku.

Plac 20 Października w Mosinie (rynek)

Plac 20 Października w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (11)

 • Gość
  czwartek, 12 lis, 2020, 16:10:33 |

  Co do ostatniego zdania – tak, informacji zabrakło, ale Państwo zasiali g.burzę bez wyszukania przyczyny wycinki i braku nasadzeń… Gdzie to dziennikarstwo?
  Ehhh I tak młodzi EKOLODZY, sztuk 5?, prawie przywiązywali się do drzew :c

  • obserwator
   czwartek, 12 lis, 2020, 16:45:44 |

   Widać komuś nie w smak w urzędzie. Aż tak bardzo prawda w oczy kole?

 • kaśka
  czwartek, 12 lis, 2020, 16:31:14 |

  Uwierzę, jak zobaczę te nasadzenia, liczby w tabeli mówią same za siebie, a podejście do komunikacji z mieszkańcami w sprawie parku Strzelnica żenujące (do dziś zero odpowiedzi z urzędu na moje pytania), sama wycinka w tym lesie także. Ponadto nie wiem, jak wycinka miała wpłynąć na to, że nikt tam się nie będzie gromadził – jechałam ostatnio Strzelecką wieczorem i była tam całkiem spora grupka, niestety nie wiem, w jakim wieku.

 • Mastermind
  czwartek, 12 lis, 2020, 17:36:51 |

  Miastu Mosina życzę rynku jak w Włoszczowej – pełna rewitalizacja z zachowaniem zieleni, coś pięknego!

  https://noizz.pl/design/remont-rynku-w-polsce-bez-wycinki-drzew-wloszczowa-udowadnia-ze-to-mozliwe/0hk3tvw

 • Gość
  czwartek, 12 lis, 2020, 18:44:11 |

  W kontekście skargi na władze mosinskie do Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska to czyste mydlenie oczu, jednym słowem ściema, niczego dobrego nie ma się co spodziewać.

 • Gość
  czwartek, 12 lis, 2020, 21:07:32 |

  Ja rozumiem że drzewa chorują,ubumierają-to naturalne.Ale żeby drzewo wyrosło na dorodny egzemplarz to jednak sporo czasu trzeba więc szanujmy je.W niezbędnych przypadkach można wyciąć ale koniecznie trzeba jak najwięcej sadzić nowych drzew i przy okazji choć to dla niektórych pewnie niezbyt oczywiste -O DRZEWA NALEŻY DBAĆ !!

  • Gość
   czwartek, 12 lis, 2020, 21:14:46 |

   Sorry taki mamy klimat w tej Mosinie. Tutaj każdy dba o siebie

 • Lemingi
  piątek, 13 lis, 2020, 6:36:55 |

  Bardzo dobrze, że UM Mosina chce sadzić na miejsce wyciętych drzew nowe drzewka. Tylko, żeby Urząd Miejski w Mosinie nie zalecał takiego bubla jak za prezesa Andrzeja Strażyńskiego kiedy to ZUK dostał zlecenie na posadzenia drzewek, no i posadził, ale w stalowych siatkach i efekt był taki, że pousychały. Więcej dla przypomnienia w linku poniżej https://www.facebook.com/684780831658967/posts/1753884901415216/

  • Gość
   piątek, 13 lis, 2020, 10:50:41 |

   Raczej brak podlewania sprawił, że drzewa uschły. Możliwe także, że wykopano zbyt małe doły pod korzenie. Rolą siatek jest ochrona bryły korzeniowej podczas transportu oraz sadzenia. Siatek się nie usuwa, co najwyżej luzuje u nasady pnia. Ktoś raz napisał głupotę i wielu ją powtarza. Dziwię się leśnikowi, że opowiada takie dyrdymały. Widać nie odrobił jakiegoś zadania domowego i teraz ma braki… Pan Ługawiak specjalistą w tej dziedzinie nie jest, więc można mu wybaczyć brak wiedzy.
   @Lemingi, poczytaj sobie u źródła:
   https://kurowski.pl/pl/dla-milosnikow-ogrodow/sadzenie-drzew-i-krzewow

 • Lemingi
  piątek, 13 lis, 2020, 11:45:55 |

  Gość u jakiego źródła zdobywa takie info? Lemingi mają przeczytać u Twojego! Pozwolę wkleić sobie link, który.
  Sam opublikowałeś. https://kurowski.pl/pl/dla-milosnikow-ogrodow/sadzenie-drzew-i-krzewow niewiele nawet nie doczytałam w tym artykule, że drzewka sądzi się w siatkach nie wspominając, że niema tam brzozy. Odpowiedź gdzie jest głupata gdzie jest ukrywanie prawdy, a gdzie jest prawda nie atakuj jak nie masz pojęcie. Pozdrawiam A.S Oraz Panią od zieleni

  • Gość
   niedziela, 15 lis, 2020, 18:59:35 |

   @Lemingi
   Oto tekst, którego nie doczytałaś z poniższego linka:
   https://kurowski.pl/pl/dla-milosnikow-ogrodow/sadzenie-drzew-i-krzewow:

   „Rośliny z bryłą ziemi (iglaste, zimozielone i duże egzemplarze) sadzimy jesienią, lub wiosną – zawsze w stanie spoczynku. Warunkiem przyjęcia się rośliny jest to, aby bryła była dobrze przerośnięta drobnymi korzeniami, zwarta, wilgotna, nie przesuszona, proporcjonalna do wielkości rośliny.
   Roślinę z bryłą zabezpieczoną JUTOWĄ TKANINĄ, lub i SIATKĄ DRUCIANĄ sadzimy nie usuwając jej. Należy tylko rozluźnić silnie zaciśniętą siatkę tuż przy szyjce korzeniowej. Wykopany dół, powinien być znacznie większy niż bryła. Po umieszczeniu w nim rośliny zasypujemy go żyzną ziemią. Silnie uciskamy ziemię wokół bryły korzeniowej, ale nie bryłę. Jeśli pozwalają na to warunki, wskazane jest obfite podlewanie (zalewanie) wodą w celu dobrego kontaktu bryły korzeniowej z glebą. Szczególnie istotne jest tow wypadku uszkodzenia bryły korzeniowej w trakcie transportu, lub sadzenia. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko, że roślina się nie przyjmie.”
   Pozdrawiam

Skomentuj