Ruina czy muzeum? Jaki los czeka Kokotka
Kokotek to być może najbardziej charakterystyczny budynek w Mosinie. Po wojnie znajdowała się w nim porodówka, ośrodek zdrowia, a przed wojną willa doktora Arta. Wielu mieszkańców przyszło tutaj na świat. Stan budynku, który z powodzeniem mógłby być piękną wizytówką Mosiny jest fatalny. Co jakiś czas burmistrz i urzędnicy na łamach mediów samorządowych obiecują jego remont. Na obietnicach się kończy.
Kokotek
Budynek niszczeje mimo, że władze Mosiny od lat „starają się” o jego remont. Jednak ze starań tych nic nie wynika. Po zapowiadanym ostatnio na łamach biuletynu samorządowego kolejnym zapewnieniu o remoncie Kokotka zapytaliśmy urząd o szczegóły oraz na jakim etapie znajduje się realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji.
– Ze względu na wysokie koszty remontu budynku przy ul. Wawrzyniaka w Mosinie nazywanego tradycyjnie „Kokotkiem”, przewyższające znacznie możliwości budżetu Gmina Mosina, szansę na ratowanie tego budynku daje perspektywa pozyskania na ten cel środków zewnętrznych – informuje Joanna Nowaczyk, koordynator ds. obsługi mediów w Urzędzie Miejskim w Mosinie.
– W związku z tym Gmina Mosina podjęła działania w kierunku zorganizowania w budynku „Kokotka” muzeum Ziemi Mosińskiej o charakterze regionalnym. Z jednej strony, jak wynika z opinii społecznej, muzealna funkcja tego budynku byłaby najbardziej oczekiwana przez mieszkańców, z drugiej strony – dać może realną szansę pozyskania środków zewnętrznych na remont budynku w ramach adaptacji na potrzeby muzeum. W celu podjęcia starań o dofinansowanie ze środków zewnętrznych tego przedsięwzięcia przeprowadzony został audyt budynku z oceną stanu technicznego. Prowadzone są także rozmowy z Dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu, który zadeklarował pomoc merytoryczną przy organizacji muzeum w Mosinie i objęcie przedsięwzięcia patronatem. Obecnie kompletowana jest dokumentacja niezbędna do aplikowania o środki zewnętrzne – dodaje Joanna Nowaczyk.
Na przełomie XIX i XX wieku Mosina zaczęła się rozwijać jako miejscowość uzdrowiskowa. Powstało wówczas wiele obiektów kuracyjnych, w tym cały kompleks w pobliskim Ludwikowie. Jeden z domów uzdrowiskowych zbudowano na przełomie XIX i XX wieku przy dzisiejszej ulicy Wawrzyniaka. Przed II Wojną Światową Kokotek był częścią sanatorium balneologicznego. Prowadził do niego most przerzucony nad kanałem z budynku z wieżyczką stojącego na rynku. Most jednak został zniszczony podczas wojny. Później w budynku działała izba porodowa, w której na świat przyszły setki, jak nie tysiące mosinian. W ostatnim etapie istniała tam szkoła prywatna, która działała wiele lat.
Wygląda jednak na to, że Kokotek będzie musiał jeszcze poczekać na swój remont. Patrząc na obecny jego stan – czasu zostało niewiele.
Fotorelacja
Tagi: gmina Mosina, Kokotek, muzeum, władze Mosiny, zabytki
Wasze komentarze (5)
To właściwie jest wizytówka Mosiny. Tylko tej jaką mamy, a nie jakiej byśmy chcieli.
Będzie basen,który przykryje przed wyborami różne ruiny Mosiny.
OMG czy naprawdę takie z nas biedaki, że nie stać nas na remont jednego budynku i trzeba do tego jakieś zewnętrzne dofinansowania … To jak my ten basen chcemy wybudować się zapytam nieśmiało.
Wcześniej była mowa o realnych działaniach, teraz już o ratowaniu … Przykro patrzeć jak zarządzana jest ta gmina. Kokotek jest tego przykładem.
Obym się myliła, podejrzewam jednak, że burmistrzowi i jego świcie to na rękę, żeby kokotek zmarniał i się do niczego nie nadawał. Wtedy właściciel mosinovej będzie miał pole do popisu.
Szkoda, że taki potencjał się marnuje i że ta gmina jest tak beznadziejnie zarządzana.