Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 17 wrz, 2020 | komentarzy 5

Ruina czy muzeum? Jaki los czeka Kokotka

Kokotek to być może najbardziej charakterystyczny budynek w Mosinie. Po wojnie znajdowała się w nim porodówka, ośrodek zdrowia, a przed wojną willa doktora Arta. Wielu mieszkańców przyszło tutaj na świat. Stan budynku, który z powodzeniem mógłby być piękną wizytówką Mosiny jest fatalny. Co jakiś czas burmistrz i urzędnicy na łamach mediów samorządowych obiecują jego remont. Na obietnicach się kończy.

Kokotek

Budynek niszczeje mimo, że władze Mosiny od lat „starają się” o jego remont. Jednak ze starań tych nic nie wynika. Po zapowiadanym ostatnio na łamach biuletynu samorządowego kolejnym zapewnieniu o remoncie Kokotka zapytaliśmy urząd o szczegóły oraz na jakim etapie znajduje się realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji.

– Ze względu na wysokie koszty remontu budynku przy ul. Wawrzyniaka w Mosinie nazywanego tradycyjnie „Kokotkiem”, przewyższające znacznie możliwości budżetu Gmina Mosina, szansę na ratowanie tego budynku daje perspektywa pozyskania na ten cel środków zewnętrznych – informuje Joanna Nowaczyk, koordynator ds. obsługi mediów w Urzędzie Miejskim w Mosinie.

Kokotek

Kokotek – wrzesień 2020

– W związku z tym Gmina Mosina podjęła działania w kierunku zorganizowania w budynku „Kokotka” muzeum Ziemi Mosińskiej o charakterze regionalnym. Z jednej strony, jak wynika z opinii społecznej, muzealna funkcja tego budynku byłaby najbardziej oczekiwana przez mieszkańców, z drugiej strony – dać może realną szansę pozyskania środków zewnętrznych na remont budynku w ramach adaptacji na potrzeby muzeum. W celu podjęcia starań o dofinansowanie ze środków zewnętrznych tego przedsięwzięcia przeprowadzony został audyt budynku z oceną stanu technicznego. Prowadzone są także rozmowy z Dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu, który zadeklarował pomoc merytoryczną przy organizacji muzeum w Mosinie i objęcie przedsięwzięcia patronatem. Obecnie kompletowana jest dokumentacja niezbędna do aplikowania o środki zewnętrzne – dodaje Joanna Nowaczyk.

Na przełomie XIX i XX wieku Mosina zaczęła się rozwijać jako miejscowość uzdrowiskowa. Powstało wówczas wiele obiektów kuracyjnych, w tym cały kompleks w pobliskim Ludwikowie. Jeden z domów uzdrowiskowych zbudowano na przełomie XIX i XX wieku przy dzisiejszej ulicy Wawrzyniaka. Przed II Wojną Światową Kokotek był częścią sanatorium balneologicznego. Prowadził do niego most przerzucony nad kanałem z budynku z wieżyczką stojącego na rynku. Most jednak został zniszczony podczas wojny. Później w budynku działała izba porodowa, w której na świat przyszły setki, jak nie tysiące mosinian. W ostatnim etapie istniała tam szkoła prywatna, która działała  wiele lat.

Wygląda jednak na to, że Kokotek będzie musiał jeszcze poczekać na swój remont. Patrząc na obecny jego stan – czasu zostało niewiele.

Fotorelacja

Kokotek w Mosinie zimową porą

Kokotek w Mosinie zimową porą – Luty 2021

Kokotek w Mosinie

Kokotek – Luty 2021

Kokotek

Kokotek – wrzesień 2020

Kokotek

Kokotek – wrzesień 2020

Kokotek

Kokotek – wrzesień 2020

Kokotek

Kokotek – wrzesień 2020

Kokotek

Kokotek – wrzesień 2020

Kokotek od strony Kanału Mosińskiego

Kokotek – wrzesień 2020

Kokotek - 17.09.2019 r.

Kokotek – wrzesień 2019

Kokotek - 17.09.2019 r.

Kokotek – wrzesień 2019

Kokotek (Kogutek) w Mosinie - 30.11.2018r.

Kokotek – wrzesień 2019

Kokotek (Kogutek) w Mosinie - 30.11.2018r.

Kokotek w Mosinie – grudzień 2018

kogotek - kogutek mosina

Kokotek w Mosinie – rok 2013

Kokotek dawniej

Kokotek dawniej, źródło zdjęcia: Galeria Sztuki w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • orient
  czwartek, 17 wrz, 2020, 17:10:52 |

  To właściwie jest wizytówka Mosiny. Tylko tej jaką mamy, a nie jakiej byśmy chcieli.

 • Gość
  czwartek, 17 wrz, 2020, 17:40:46 |

  Będzie basen,który przykryje przed wyborami różne ruiny Mosiny.

 • Lucek
  czwartek, 17 wrz, 2020, 22:05:50 |

  OMG czy naprawdę takie z nas biedaki, że nie stać nas na remont jednego budynku i trzeba do tego jakieś zewnętrzne dofinansowania … To jak my ten basen chcemy wybudować się zapytam nieśmiało.

 • Czesław
  czwartek, 17 wrz, 2020, 22:17:34 |

  Wcześniej była mowa o realnych działaniach, teraz już o ratowaniu … Przykro patrzeć jak zarządzana jest ta gmina. Kokotek jest tego przykładem.

 • kajka
  piątek, 18 wrz, 2020, 12:08:20 |

  Obym się myliła, podejrzewam jednak, że burmistrzowi i jego świcie to na rękę, żeby kokotek zmarniał i się do niczego nie nadawał. Wtedy właściciel mosinovej będzie miał pole do popisu.
  Szkoda, że taki potencjał się marnuje i że ta gmina jest tak beznadziejnie zarządzana.

Skomentuj