T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Wojtek Pierzchalski | piątek, 17 kwi, 2020 | komentarzy 5

Lasy i parki znów otwarte. Rząd łagodzi obostrzenia

Na wczorajszej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział złagodzenie części ograniczeń związanych z epidemią. Od kiedy możemy wyjść na spacer do lasu?

Od kiedy koronawirus dotarł do Polski, co czwartek na konferencjach prasowych, rząd wprowadzał kolejne obostrzenia. Tydzień temu wprowadzono m.in. obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Wczorajsza konferencja przyniosła jednak zdjęcie części obostrzeń. Nowe zasady wejdą w życie w poniedziałek, 20 kwietnia.

Nowe limity

Jako pierwsze zostają złagodzone przepisy dotyczące wejścia do lasów i parków. W ten weekend jeszcze musimy zostać w domach, bo zakaz wstępu zostanie zdjęty w poniedziałek. – To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy – mówił premier. W lasach i parkach nadal będzie obowiązywał zakaz gromadzenia się, ale będziemy mogli z nich skorzystać zachowując odstępy od siebie. Place zabaw pozostają zamknięte.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL

Rząd złagodził też zasady dotyczące handlu. Od poniedziałku 20 kwietnia limit osób na kasę w sklepach do 100 metrów kwadratowych, zostaje zwiększony do czterech. W marketach powyżej 100 m². nowy limit to jedna osoba na 15 m². Taki sam limit będzie obowiązywał w miejscach kultu religijnego, np. w kościołach. Bez opiekuna z domu będzie mogła też wyjść młodzież w wieku powyżej 13 lat, a nie tylko 18, jak było wcześniej.

W tym samym czasie obowiązują jednak nałożone już obostrzenia. Nadal musimy zachowywać 2 metry odstępy od rozmówcy. Od wczoraj mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nadal duży nacisk położony jest na zachowania sanitarne, tzn. dezynfekcję rąk czy nie gromadzenie się w większych grupach. Obowiązują też przepisy związane z kwarantannami i izolacją, a także zdalną pracą i edukacją.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL

4 etapy do normalności

Rząd zapowiedział, że stopniowe znoszenie obostrzeń będzie odbywało się w czterech etapach. Od 20 kwietnia zaczyna się pierwszy, wprowadzenie kolejnych zależy od rozwoju epidemii. – Przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami epidemii. Ten plan nie ma konkretnych dat. Nasi sąsiedzi podawali różne daty. My ich świadomie nie podajemy, bo jest to zależne od liczby zachorowań – mówił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL

Na drugi etap rząd przewiduje otwarcie muzeów, bibliotek, czy galerii sztuki. Zdjęte też mają zostać wtedy ograniczenia dotyczące marketów budowlanych i hoteli.

Trzeci etap ma zawierać złagodzenie przepisów, które obowiązują w gastronomii czy salonach fryzjerskich. Otwarte mają zostać też galerie handlowe. Na trzeci etap najbardziej czekają kibice, bo wraz z nim, dozwolone będą wydarzenia sportowe do 50 osób. Przewiduje się także organizację opieki w żłobkach i przedszkolach.

Ostatni, czwarty etap zakłada otwarcie solariów i salonów masażu. Będziemy też mogli wrócić na siłownię. Teatry i kina będą działać w nowym reżimie sanitarnym. To znaczy, że możemy spodziewać się ograniczonej ilości osób na sali.

Kolejne etapy łagodzenia przepisów będą wchodzić pod pewnymi warunkami. Rząd będzie analizował przyrost zachorowań. Monitorowana będzie też wydajność służby zdrowia i to jak realizowane są wytyczne sanitarne, czyli czy stosujemy się np. do nakazu zasłaniania twarzy i czy nie gromadzimy się w większych grupach.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL

Bądź bezpieczny w lesie - informacja

Napisano przez Wojtek Pierzchalski opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (5)

 • sikorka
  niedziela, 19 kwi, 2020, 1:28:46 |

  Do lasu można już z żoną i z dziećmi, lecz w maseczkach i tyralierą co dwa metry.

  • JWB
   niedziela, 19 kwi, 2020, 20:46:50 |

   Po lesie można chodzić jednak bez maseczek, chyba, że na parkingu – tutaj trzeba zakładać

 • Gość
  niedziela, 19 kwi, 2020, 17:28:40 |

  Jednak można bez maseczki w lesie

 • Krzysztof
  wtorek, 21 kwi, 2020, 8:39:46 |

  Trzeba w końcu rozluźnić zakazy. Przecież wybory się zbliżają.

 • Gość
  czwartek, 23 kwi, 2020, 8:58:05 |

  Przy obecnej suszy ten zakaz możnaby akurat zatrzymać. Wyszło by to na dobre lasom, które byłyby czystsze i bezpieczniejsze.

Skomentuj