nowy id.3 elektryczny - salon Berdychowski Projekty mistrza mody na retrospektywnej wystawie w Starym Browarze w Poznaniu Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen
Ewa Kazimierska | niedziela, 31 maj, 2020 |

,,Ludzi można spostrzec zamykając oczy”. Niezwykła podróż przez życie Karola Wojtyły.

18 maja obchodziliśmy setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. Z tej okazji w Mosinie powstała niezwykła wystawa autorstwa Agnieszki Berety.

Kiedy weszłam na piętro Galerii Sztuki w Mosinie od razu zaskoczył mnie ogrom zebranych materiałów i pracy włożonej w stworzenie projektu.  -Wystawa w Galerii zabiera nas w podróż od narodzin poprzez młodość, bogaty w wydarzenia pontyfikat, aż po beatyfikację i kanonizację Karola Wojtyły. Przypominamy na niej wybrane przemówienia i homilie Jana Pawła II. Znajdą tu Państwo też zdjęcia ze spotkań mosiniaków z papieżem.- Czytamy na stronie wydarzenia.

wystawa Galeria Sztuki w Mosinie

Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie oraz ponad 140 wypraw po Włoszech. Na wystawie możemy poznać wiele ciekawych szczegółów z jego życia. Zobaczyć zdjęcia naszych mieszkańców ze spotkań z nim oraz poczytać o tym, jak wielu pasji był człowiekiem.

100 lecie urodzin JPII

Na wystawie zgromadzono wiele niezwykłych materiałów o Janie Pawle II.

-Mówiło się o nim, że to człowiek pokoju i dialogu. Kiedy toczyły się konflikty, nawoływał o ich zaniechanie i modlitwę o pokój. Prowadził dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Jako pierwszy papież odwiedził świątynię luterańską i anglikańską, przekroczył także progi synagogi, meczetu i świątyni buddyjskiej.- Pisze autorka wystawy.

Zarówno jego życie jak i nauczanie pozostanie dla wielu ludzi źródłem inspiracji oraz życiowym drogowskazem. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i poznania bliżej życiorysu tego niezwykłego Polaka.

Galeria Sztuki w Mosinie

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

„W wieku dziesięciu, dwunastu lat byłem ministrantem, ale muszę wyznać, że niezbyt gorliwym. Moja matka już nie żyła… Mój ojciec, spostrzegłszy moje niezdyscyplinowanie, powiedział pewnego dnia: „Nie jesteś dobrym ministrantem. Nie modlisz się dosyć do Ducha Świętego. Powinieneś się modlić do Niego”. I pokazał mi jakąś modlitwę.(…) Nie zapomniałem jej. Była to ważna lekcja duchowa, trwalsza i silniejsza niż wszystkie, jakie mogłem wyciągnąć w następstwie lektur czy nauczania, które odebrałem. Z jakim przekonaniem mówił do mnie Ojciec! Jeszcze dziś słyszę jego głos”.

(Andre Frossard „Portret Jana Pawła II”)

Galeria Sztuki w Mosinie

Pani Agnieszka Bereta zebrała wiele ,,perełek” dotyczących życiorysu Papieża Polaka. Warto poznać chociaż niektóre z nich.

,,(…) jak słusznie uczy św. Tomasz, wiedza wlana (scientia infusa), będąca owocem specjalnego działania Ducha Świętego, nie uwalnia od obowiązku starania się o wiedzę nabytą (scientia acquisita).”  (Jan Paweł II, Dar i Tajemnica. W pięćdziesiątą rocznicę moich święceń kapłańskich.)

Galeria Sztuki w Mosinie

Wystawę w Galerii można zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach od 9:30 do 15:30. Obowiązuje rygor sanitarny związany z koronawirusem.

 

Skomentuj