Mikrorachunek podatkowy – nowy obowiązek podatników
Od nowego roku znikają konta Urzędów Skarbowych, na które były do tej pory wpłacane wszelkie podatki. Od teraz każdy podatnik będzie miał swój prywatny rachunek, tzw. mikrorachunek podatkowy. Dotyczy to każdego kto ma do zapłaty podatek, nawet jeśli nie posiada firmy.
Uwaga! Zdarzają się próby oszustwa z wykorzystaniem tzw. „generatora” mikrorachunku podatkowego.
Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia
Jak podaje Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT zapłacimy wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Swój numer mikrorachunku możemy sprawdzić na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.
Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób sprawdzimy na stronie podatki.gov.pl. Otrzymamy go również w dowolnym urzędzie skarbowym. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego i jest bezpłatny.
Wystarczy, że podasz:
- swój PESEL, gdy jesteś osobą fizyczną i nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT
- NIP jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś podatnikiem VAT lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne
Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:
- w wygodny i prosty sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy – nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków,
- szybko sprawdzisz numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,
- jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,
- nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,
- mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.
Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT przestają być aktywne z dniem 1 stycznia 2020 r.
Uwaga! Oszustwa z wykorzystaniem narzędzia!
Jak ostrzega portal Ludzkie Finanse, w ostatnich dniach roku 2019 r. pojawiają się informacje o generowaniu mikrorachunku podatkowego. Czy trzeba go w ogóle „generować”? Nie. Generować to znaczy wytwarzać coś, tworzyć. Natomiast w rządowym „generatorze” można jedynie wpisując pesel lub nip sprawdzić tylko numer tego rachunku, na który w przyszłości będziemy wpłacać podatki. Jednak skojarzenia z generatorem próbują wykorzystać oszuści , wysyłając informację, że należy wygenerować taki mikrorachunek natychmiast i podają linki. Linki przekierowują na podobnie wyglądającą stronę, tylko, że po wygenerowaniu pojawia się nie rachunek urzędu skarbowego, a podstawiony prywatny rachunek oszusta.
Uwaga, wszyscy już mamy założone takie mikorachunki podatkowe. Wystarczy tylko sprawdzić numer rachunku jaki przydzieliło nam ministerstwo finansów – przypominają eksperci portalu Ludzkie Finanse. Sprawdzić swój mikrorachunek można tylko na stronie ministerstwa finansów z domeną rządową .gov.pl – https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/.
Nie korzystaj z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia. Twój mikrorachunek, oprócz twojego identyfikatora podatkowego, musi zawierać cyfry 1010 0071 222.
źródło: ludzkiefinanse.pl, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu
Tagi: Wielkopolska
Wasze komentarze (2)
A jakie jest drugie dno? Bo nie wierzę, że zrobiono to tylko po to, żeby ułatwić ludziom życie (・o・)
Najpierw split paymetnt , później Biała lista, teraz to, ewidentnie szukają roboty dla polskich przedsiębiorców. Może jakieś pracę przymusowe na rzecz rządu, jakiś trawniczek koledze z ławki?