Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Wojtek Pierzchalski | wtorek, 29 wrz, 2020 | komentarzy 7

Nadwarciańska będzie szersza? Mieszkańcy protestują

Puszczykowscy radni będą dziś głosować m.in. nad dalszym losem ul. Nadwarciańskiej. Urzędnicy przewidzieli poszerzenie drogi. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się mieszkańcy.

Na wtorkowej sesji Rady Miasta Puszczykowa radni będą głosować nad projektem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy on obszaru ograniczonego ulicami: Nadwarciańską, Mocka i Kosynierów Miłosławskich, a także Wartą i torami kolejowymi. Niektóre założenia nowego planu budzą sprzeciw mieszkańców Niwki.

Zwiększony ruch w Puszczykowie?

Najwięcej wątpliwości społeczników i mieszkańców budzi planowane poszerzenie ul. Nadwarciańskiej. Droga miałaby być szersza na odcinku od ul. Kosynierów Miłosławskich w Puszczykowie do ul. Mocka, która łączy Mosinę z Rogalinkiem. Zdaniem urzędników dzisiaj droga na tym odcinku jest za wąska i odbiega od wyznaczonych prawnie standardów.

Mieszkańcy obawiają się, że poszerzenie drogi spowoduje zwiększenie ruchu w sąsiedztwie ich domostw. To ma się przełożyć na zwiększony hałas i zanieczyszczenia. Część mieszkających w okolicach ul. Nadwarciańskiej zwraca uwagę, że w razie modernizacji drogi, konieczne będzie wycięcie drzew. Wątpliwości dotyczą także ewentualnych wykupów gruntów.

Wnoszący uwagi przywołują kontrowersje z 2017 roku. Wtedy mieszkańcy uzgodnili z urzędnikami, że ul. Nadwarciańska nie będzie poszerzana. Dzisiaj przywołują swoje argumenty sprzed 3 lat. – Drugim najważniejszym powodem [protestów w 2017 r. – red.] był sprzeciw mieszkańców na zabieranie naszych nieruchomości – obojętnie ile metrów i na jakie cele i w jaki sposób. Prywatna własność powinna być dla władzy świętością a wola mieszkańców priorytetem – piszą mieszkańcy.

Urzędnicy tłumaczą, że ul. Nadwarciańska musi zostać zmodernizowana, bo powinna mieć przynajmniej 15 metrów szerokości. Dzisiaj na wspomnianym odcinku jej wymiary wahają się pomiędzy 10 a 12 metrów. Zdaniem urzędników poszerzenie drogi w planach pozwoli na budowę nowej ścieżki rowerowej oraz chodników. Zwracają także uwagę, że samo poszerzenie pasa drogowego, czego dotyczy projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie musi oznaczać szerszej jezdni.

– Nie ma potrzeby poszerzania samego pasa jezdni. Oznacza to, że przepustowość drogi nie będzie zwiększana – tłumaczą urzędnicy i dodają, że poszerzenie Nadwarciańskiej ma poprawić bezpieczeństwo wszystkich, którzy z niej korzystają.

Dzisiejsza sesja rozpoczyna się o 17:00. Transmisja na żywo dostępna pod tym linkiem: https://www.hdsystem.pl/fms/video/index.php?streamName=puszczyksesja

Ścieżka rowerowa na ulicy Nadwarciańskiej w Puszczykowie nie dla pieszych

Fragment ul. Nadwarciańskiej w Puszczykowie, która ma zostać poszerzona, w rejonie skrzyżowania z ul. Mocka.

 

Wasze komentarze (7)

 • Postronny
  wtorek, 29 wrz, 2020, 17:24:58 |

  Zwariowali w tym Puszczykowie. Nie chcą chodników i dróg rowerowych? Niech ogłoszą się pełnoprawnym skansenem gdzie nie wolno niczego ruszać. Rozumiem poszanowanie dla pewnego charakteru tego miasteczka, ale bez przesady… Sprawią w końcu że zostaną tam same dziadki :)

 • Rowerzysta
  wtorek, 29 wrz, 2020, 17:41:25 |

  Najpierw drogi rowerowe trzeba umieć budować. A tego prawie nikt w Polsce nie potrafi. Przykład najbliższy? Nowa ulica Brzechwy w Mosinie. Dziękuję. Pozdrawiam

 • Andrzej
  wtorek, 29 wrz, 2020, 19:57:26 |

  dokładnie. Jak mam co chwilę zjazd/ spad do posesji, albo przejeżdżać przez krzyżówkę to lepiej jechać ulicą, a zakazu nie ma

 • Darek
  wtorek, 29 wrz, 2020, 22:47:00 |

  Przydałby się tam remont. Przynajmniej chodnik jest w fatalnym stanie.

 • Gość
  środa, 30 wrz, 2020, 9:35:29 |

  A niby w czym tobie przeszkadzaja potrzeby innych ludzi? Chca to niech maja skansen. A tobie wara od tego.

 • Gość
  czwartek, 1 paź, 2020, 20:18:36 |

  Taak..wszystko pięknie się układa.Nowy most na Warcie +poszerzenie Nadwarciańskiej+grobla.Już wiecie o co chodzi ?

  • Gość1
   poniedziałek, 5 paź, 2020, 10:11:25 |

   Na grobli to będzie tak szeroko, że hej. :)

Skomentuj